Lifestyle

Valóban törvényszerű, hogy 50 éves kor fölött mindenünk fáj?

A kor előrehaladtával igen gyakori, hogy a mozgásunk beszűkül, és a legalapvetőbb tevékenységek is nehézkessé válnak, fájdalmat váltanak ki. Habár az ízületeink 50 éves kor fölött már kétségkívül veszítenek rugalmasságukból és terhelhetőségükből, ez korántsem jelenti azt, hogy ne tehetnénk semmit a tünetek enyhítése, illetve a komolyabb problémák elkerülése érdekében. Bizonyos ízületi elváltozásokat a megfelelő orvosi kezeléssel még a korai stádiumban helyreállíthatunk, továbbá egyszerű életmódbeli változtatásokkal is hozzájárulhatunk ízületeink egészségének megőrzéséhez.

Mi okozza az ízületi fájdalmakat?

Az időskori ízületi fájdalmak hátterében a legtöbb esetben a porckopás, azaz az osteoarthritis áll. Ez egy lassan, huzamosabb idő alatt kialakuló ízületi megbetegedés, aminek során az ízfelszíneket borító porcok elvékonyodnak, ennek következtében pedig az ízületben találkozó csontvégek összeérnek, mozgás során súrlódnak, ami erőteljes fájdalommal jár. Gyakori probléma még az ízületi gyulladások egy speciális formája, a rheumatoid arthritis. Ez egy olyan autoimmun eredetű gyulladásos kondíció, amelynek során az immunrendszer megtámadja az ízületi szöveteket, ami ízületi merevséget, duzzanatot okoz, továbbá láz, kimerültség és étvágyvesztés is kísérheti.

Mindezen felül ízületi fájdalmakat okozhatnak még bizonyos sérülések, a túlterhelés, az izmok gyengesége, a stressz, egyes fertőzések és anyagcsere-problémák, de akár a cukorbetegség vagy a köszvény is. A nők esetében a menopauza miatt is jelentkezhetnek fájdalmak a térd-, a váll-, a nyak- vagy akár a könyökízületekben is.

Fontos megjegyezni, hogy habár az ízületi problémák sokszor a korral járnak, mégsem számítanak időskori betegségnek – sokkal inkább az aktivitás szintjével vannak összefüggésben, de olyan tényezők is közrejátszhatnak a kialakulásukban, mint a genetikai hajlam, a testtömeg vagy bizonyos sérülések. Ebből is következik, hogy a megfelelő kezeléssel és életmóddal javítható ízületeink állapota.

Kezelési lehetőségek

Amennyiben huzamosabb ideje fennálló ízületi fájdalmakat, továbbá olyan kísérőtüneteket tapasztalunk, mint a mozgásbeszűkülés vagy az ízületek mozgás közbeni „ropogása”, mindenképpen javasolt az ortopédia felkeresése. Ahhoz ugyanis, hogy az adekvát kezelési módot megtaláljuk, először pontosan diagnosztizálni kell az ízületi panaszok hátterében álló okot.

Az ízületi problémák kezelése során minden esetben fontos a pihentetés, a terhelés csökkentése, emellett bizonyos ízületi területeken olyan megoldások is alkalmazhatóak, mint a fáslizás vagy a jegelés, illetve a fájdalom csillapítására és a gyulladás csökkentésére gyógyszerkészítmények szedése is ajánlott. Súlyosabb esetben műtéti úton állíthatóak helyre a károsodott ízületek.

A gyógyszeres és a műtéti terápián túl az ortopédiai kezelés részét képezik a fizikoterápiás módszerek és a gyógytorna is, amelyek nemcsak a fájdalom csökkentésében játszhatnak szerepet, de segítenek visszaállítani az izmaink, ízületeink terhelhetőségét és normál mozgástartományát is.

Életmódbeli változtatások ízületi panaszok enyhítésére

Az egészséges életmóddal jelentősen hozzájárulhatunk szervezetünk, és az belül is a csontjaink, ízületeink egészségének megőrzéséhez. Nézzük, mik a leghatékonyabb változtatások, amelyekkel idősebb korban is elejét vehetjük az ízületi fájdalmaknak!

Maradjunk aktívak!

A rendszeres testmozgás az egyik legjobb megoldás az ízületi egészség megőrzésére. Erősíti az ízületeket körbevevő izmokat, és elősegíti, hogy a tápanyagok eljussanak a porcokhoz. Hogy elkerüljük a túlterhelést, válasszunk olyan alacsony intenzitású mozgásformákat, mint a biciklizés vagy a sétálás!

Fogyasszunk gyulladáscsökkentő ételeket!

A szervezetünkben lévő gyulladást számos tényező fokozhatja, de az étrendünkkel jelentősen befolyásolhatjuk a szintjét. Az omega-3 zsírsavak, mint például az EPA és a DHA, valamint a C-vitamin hatékony gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek, és fontosak az ízületi gyulladások és fájdalmak kezelésében. A zöld leveles zöldségek, a bogyós gyümölcsök, a halak és a diófélék is gazdag forrásai ezeknek a tápanyagoknak.

Szabaduljunk meg a felesleges kilóktól!

A súlyfelesleg több szempontból is káros az egészségünkre, de az ízületekre is plusz terhet rónak, különösen a térdre és a csípőre. A testsúlycsökkentés segíthet a fájdalmak enyhítésében, ráadásul csökkentheti a gyulladásos folyamatokat is, ami szintén javíthatja az ízületeink állapotát.

Figyeljünk a folyadékbevitelre!

Az ízületeinkben található porcok javarészt vízből állnak, éppen ezért az optimális folyadékbevitel segíthet az ízületek rugalmasságának és viszkozitásának megőrzésében.

Hagyjuk el a dohányzást!

A dohányzás is növelheti a gyulladásos folyamatokat, ezáltal pedig az ízületek állapotát is ronthatja. Ráadásul bizonyos fájdalomcsillapító készítmények hatását is befolyásolhatja, ezért mindenképpen javasolt a dohányzás elhagyása az ízületi panaszok esetén.

Aludjunk eleget!

A nem elegendő alvás felerősítheti a fájdalomérzetet. Gondoskodjunk a megfelelő mennyiségű, minőségi alvásról, tartsuk a konzisztens alvási rutint! Elalvás előtt bevethetünk olyan módszereket, amelyek a relaxálás segítik, így például vehetünk egy meleg fürdőt vagy fogyaszthatunk nyugtató hatású teákat.

Korántsem törvényszerű tehát, hogy 50 éves kor fölött együtt kelljen élnünk a mindennapi fájdalmakkal és az ebből fakadó kellemetlenségérzéssel. Ha a panaszok jelentkezésekor még idejében gondoskodunk a megfelelő orvosi ellátásról, és bizonyos egészségmegőrző életmódbeli változtatásokat is eszközölünk, idősebb korban is aktív életet élhetünk.

Oldalak

Lifestyle
Lifestyle
Ha ezt az akadályt is sikerrel veszed, jogosan lehetsz majd büszke magadra!
Egészség
Több komoly betegség kialakulásához is vezethet a használt sütőolaj újrafelhasználása, legalábbis ez derült ki egy friss tanulmányból.
Sztárok
Február elején derült ki, hogy rákkal kezelik a 75 éves brit uralkodót. Egyes bennfentes szerint Károly király betegsége sokkal súlyosabb, mint azt a közvélemény eddig gondolta.