Utazás

A pandémia megváltoztatta az utazási szokásainkat: ilyen lesz az idei nyaralás

A pandémia alapjaiban változtatta meg az utazási szokásainkat, így az idei nyár egészen biztosan más lesz, mint a tavalyi volt.

Idei nyaralás

A pandémia jelentősen megváltoztatta az utazási szokásokat, és ezt idén nyáron fogjuk csak igazán megtapasztalni, mivel most már a védőoltásnak hála elérhető távolságba került a gondtalan nyaralás. A Portfolio szakértőt kérdezett a témában, Andreas Hamorszky, az ALDI Utazás osztályvezetője elmondta, hogy a koronavírus megjelenése előtt jellemzően a januári előfoglalási időszak hozta a legtöbb foglalást, majd az érdeklődés májusig csökkent, ezután emelkedett augusztusig, majd ismét csökkent. „Várható, hogy a bizonytalanságok – az oltások beadása, az országonként eltérő szabályok – miatt sokan kivárnak, és csak az utolsó pillanatban foglalnak majd utat, tehát megnő a last minute szerepe” – mondta el a szakember, és hozzátette: a koronavírus megjelenése mindent felülírt, évekbe telik, amíg a 2019-es teljesítményt eléri a turisztikai szektor. Biztató ugyanakkor, hogy náluk idén áprilisban már kétszer annyian foglaltak, mint márciusban.

Népszerűek a tengerpartok

Szijjártó Péter az utóbbi napokban sorra jelentette be azokat az országokat, amelyekkel már sikerült megállapodni a magyar védettségi igazolvánnyal való beutazásról. A listán szerepel Horvátország és Szlovénia is. Nem meglepő tehát, hogy az utazásszervező tapasztalatai szerint is a környező országok a legnépszerűbbek, így Horvátország, Szlovénia, de sokan foglalnak Ausztriába is, valamint népszerű úti cél még Olaszország. „Jellemzően az autóval fél-egy nap alatt elérhető desztinációkat keresik az emberek, a tengerpart továbbra is nagyon népszerű, de az osztrák hegyekbe is egyre többen foglalnak szállásokat” – mondta Hamorszky, aki szerint idén várhatóan kevesebben nyaralnak majd belföldön, mivel az oltások beadásával biztonságosabban lehet utazni, és a belföldi szállások – amelyek ára tavaly jelentősen nőtt – várhatóan nem lesznek olcsóbbak, ez is lökést adhat a külföldi utazásoknak.

Belföldön továbbra is a Balaton térsége a legnépszerűbb a magyarok körében, Tihany, Siófok vagy Zamárdi, valamint a nyugat-magyarországi fürdővárosok is keresettek, például Bükfürdő vagy Zalakaros. Ugyanakkor a fővárosban sem tavaly, sem idén nem tapasztalható a belföldi kereslet élénkülése, kevesen tekintenek Budapestre nyaralási úti célként.

Fő a biztonság

Hamorszky hangsúlyozta, két tényező befolyásolja most az emberek utazási kedvét: az egyik az oltás, hiszen a legtöbben beoltva, biztonságban szeretnének utazni, minél többen megkapják az oltást, annál nyugodtabban és annál többen mernek majd utazni. Másrészt pedig az, hogy a foglalásra kiadott pénzük biztonságban legyen, hiszen mi van akkor, ha valaki lebetegszik, akár csak a család egy tagja és nem tud utazni? Vagy mi történik akkor, ha időközben a fogadó országban utazási korlátozást vezetnek be? Az utazási irodák egy része tudatosan készül arra, hogy új szolgáltatásokkal növelje az utasok biztonságérzetét.

A konzuli szolgálat tette közzé honlapján a Horvátországba utazással kapcsolatos technikai részleteket. A turistáknak nem lesz elég a védettségi igazolványt felmutatni.

Fotó és leadfotó: 123rf.com

Oldalak

Utazás
Utazás
Három autó, egy gyalogos: meg tudod határozni az áthaladás pontos sorrendjét?
Utazás
Vannak slágerországok, amiket a magyarok imádnak meglátogatni az előszezonban. Közben már érdemes lesz kigondolni, külföldön, vagy belföldön kapcsolódnánk-e ki a nyáron.
Sztárok
Sokan felfigyeltek arra, hogy Ördög Nóra súlya a karrierje fellendülése óta nem igazán ingadozik. Most elárulta, hogy tud még mindig ilyen csúcsformában lenni.