Utazás

Titkok a tófenéken: ezt találnánk, ha leeresztenénk a Balatont

Érdekes történelmi leleteket rejt a magyar tenger, az iszapból pedig aranyat is lehetne bányászni.

Rejtélyek a Balaton mélyén

Ha a Balaton mesélni tudna… Valószínűleg sosem fedjük fel az összeset, de annyi biztos, hogy izgalmas titkokat rejt a Balaton. Míg korábban a halászok mendemondái számítottak a fő információforrásnak azt illetően, hogy mit rejt a tófenék, addig az elmúlt évtizedekben több alkalommal is végeztek búvárrégészeti felderítéseket is. Cikkünkben a legizgalmasabb eredményeket mutatjuk be.

Víz lévén magától értetődő, hogy az első dolog, ami eszünkbe jut, az elsüllyedt hajók. Valójában a katasztrófákat követően igyekeznek minden roncsot kiemelni a Balatonból, pár éve rábukkantak egy történelmi jelentőségű leletre Tihanynál, a hajóállomás környékén. A valószínűleg lapos aljú fadereglye száz-százötven éves lehet, mivel ilyen jellegűeket a 19. században és a 20. elején építettek. Egy részét azonban üledék takarja, ezért csak gondolják, hogy mintegy húsz méter hosszú lehet.

Ha már közlekedési eszközök, akkor azt se hagyjuk ki, hogy tucatnyi vadászrepülő is hever a Balaton mélyén, egyet pont nemrég találtak meg. Ezek a második világháború alatt zuhantak a tóba, az első egy angol bombázó volt Gyenesdiásnál, amit a háború végéig még 40-50 gép követett.

A háború után a strandokat és hajózási útvonalakat megtisztították a roncsoktól és egyéb vízbe került hadianyagoktól, mégis a mai napig pihennek repülők a Balaton mélyén, melyek időről időre-felszínre kerülnek. 1996-ban Balatonföldvárnál hozták fel egy Junkers-88-as német bombázó maradványait. 1999-ben egy nagyrészt épségben maradt szovjet Il-2-es csatarepülőt emeltek ki a vízből Balatonkenesénél, 2003-ban egy ugyanilyen gép motorját ásták ki az alsóörsi nádasból. Legutóbb egy 3,4-4 méter mélyen fekvő repülőgéproncsot találtak, ami a magyar légierő kötelékébe tartozott, a győri gépgyárban készülhetett, feltehetően légiharc közben, magyar pilótával csapódott a Balatonba. A búvárok felmérték a víz alatt maradt roncsok állapotát; a hetvencentis iszapban a motor viszonylag ép állapotban maradt, és további nagy méretű szerkezeti elemek is vannak még a tómederben.

A máig vízben heverő repülőknek sem a száma, sem a pontos helye nem ismert, vagy legalábbis nem nyilvános, mendemondák és félinformációk övezik. A balatoni roncsok felkutatásával egyedül nem tanácsos próbálkozni. A tó medrében heverő gépekben fel nem robbant bombák, üzemanyag és a pilóták maradványai is lehetnek.

És itt még mindig nincs vége a Balatonban található járműveknek, a mendemonda szerint ugyanis három sértetlen Tigris harckocsit is rejt a magyar tenger. A legenda szerint a harckocsikat a második világháború végén a visszavonuló német katonák süllyesztették a tóba. 1945 márciusában a befagyott Balatonra hajtottak, majd otthagyták a kocsikat, hogy visszavonuló társaikkal tarthassanak. A Tigrisekben elfogyott az üzemanyag, fölrobbantani nem akarták őket, ezért hogy ne kerüljön a közeledő szovjet csapatok kezére a három harckocsi, a megsemmisítésnek ezt a módját választották. A jég elolvadt, a Tigrisek pedig a tó mélyére süllyedtek. A mai napig nem tudni biztosan, hogy igaz-e a történet.

Cikkünk folytatódik, lapozz!

Oldalak

Utazás
Sztárok
Mikes Anna és Krausz Gábor hamarosan visszatérnek Magyarországra az Ázsia expressz forgatásáról. Remélhetőleg csak pozitív élményekkel gazdagodtak odakint.
Sztárok
Rengeteg legendás csókjelenetnek lehettünk már tanúi a filmvásznon, de gondoltad volna, hogy akadnak köztük olyanok is, melyeket a színészek belülről teljesen másként éltek meg, mint azt...
Sztárok
A Buckingham-palota újra és újra azt kommunikálja, hogy Károly király jól van, kezelése pedig remekül halad, ugyanakkor mintha maga az uralkodó egyre inkább aggódna.