Meddig tart még a fogvacogtató márciusi hideg? Amikor azt hittük, ennél rosszabb már nem jöhet, hirtelen megérkezett az újabb fordulat

Szokatlanul sok csapadék, reggeli fagyok, fogvacogtató hideg: te sem így képzelted el a márciusi időjárást, igaz?
Szeszélyes tavasz kapujában állunk
Ahogy arra múlt heti cikkünkben is rávilágítottunk, az idei tavasz rengeteg váratlan meglepetést tartogat majd számunkra.
Jelenleg az egész európai térség ajtaja nyitva áll a szibériai hideg és a trópusi meleg előtt egyaránt. És jó eséllyel ez sokáig így is marad. Az időjárásunkban bekövetkezett változások a poláris örvényre vezehetők vissza. Ez a légköri képződmény az északi hideg és a déli meleg légtömegek határán alakul ki, körbeöleli a bolygónkat, vertikálisan pedig a felszíntől egészen a sztratoszférába nyúlik.
Afféle "gyűrűként" örvénylik körbe a Földön az északi félteke 30 és 60 szélességi köre között, és állandóan változtatja a helyét: a hőkülönbség okozta energia hatására néha az Északi-sark irányába "szűkül", másszor déli irányba "tágul".
Nyáron északabbra, télen pedig délebbre húzódik. Ha télen nagyobb a hőkülönbség, a poláris örvényt alkotó szelek erősebbek, a képződmény pedig feszes, akár a szoros gumi a zsák száján. Ilyenkor a poláris örvény megakadályozza a sarkvidéki levegő kiáramlását, aminek hatására térségünkben a keleti-nyugati áramlás lesz a meghatározó.
Ha viszont az energiakülönbség drasztikus szintre csökken, az örvény gyengülni kezd, méghozzá számottevő mértékben. Kiválhatnak kisebb-nagyobb hidegleszakadások, délről pedig meleg levegő áramolhat észak felé. Ez az észak-déli áramlás az úgynevezett meridionalitás jelensége, amely Magyarországon átlag alatti mínuszokat, a Szaharában pedig havazást okoz. És ha a meridionális hullám déli ága fölénk kerül, extrém melegre készülhetünk.
Az emúlt hetekben a poláris örvény összeomlott. Pedig február 23-án még olyan erős volt, mint 1979 óta még egyszer sem az esztendő ezen napján, majd a következő napokban annyira legyengült, amihez foghatót szintén nem láthattunk 46 éve.
Ezzel pedig hirtelen, minden átmenet nélkül elérkeztünk a "final warming" fázisához, ami azt jelenti, hogy a hosszan tartó hidegnek biztosan vége, a télre jellemző időjárási feltételek már nem térnek vissza. És az összeomlás egyik következménye a meridionalitás, vagyis az, hogy szélsőségesen hideg - havazást hozó -, vagy akár szélsőségesen meleg időjárás is jöhet.
Érdemes tehát előre felkészülnünk rá, hogy az előttünk álló hónapokban igen sok időjárási extremitást fogunk megtapasztalni. Sőt, már ezekre a napokra is jellemzők az ilyesfajta szélsőségek, hiszen a hét közepéig fagyos, barátságtalan reggelekre ébredtünk, ám rövidesen újabb drasztikus fordulat jön - írja a HungaroMet Zrt. Ha kíváncsi vagy a részletekre, lapozd fel a galériát!
