Nézd meg, milyen festményeket készítettek hazai sztárjaink
A festőművészek világába csöppentek a sztárok, ráadásul nem a kezükbe, hanem a foguk közé ragadták az ecsetet: Puskás Peti, Varga Viktor, Marád Vera és Végh Judit ugyanis kipróbálta, hogyan dolgoznak a szájjal festő művészek.
Egyszerűnek tűnhet, de...
Művészek, sztárok és az utca emberei is kipróbálhatták, milyen érzés a kezeik segítsége nélkül, szájjal vagy lábbal elkészíteni egy festményt. Az AMS Art Moments Vizuális Művészeti Fesztivál apropóján rendezett rögtönzött órán kiderült, hogy a mozgássérült művészek ügyesebbek és kreatívabbak lehetnek, mint ép társaik. A Mozgássérültek Budapesti Egyesületének önkéntesei, a festéket biztosító Poli-Farbe, valamint a Krániczné Tóth Dóra szájjal festő és Kormos László lábbal festő művész segített a hírességeknek, hogy szájjal festett alkotásaik a lehető legjobbak legyenek.
Ránézésre egyszerűnek tűnhet, ám igazi próbatétel az ujjak segítsége nélkül, csupán a fogakkal megtartani az ecsetet. Puskás Peti nem bízott semmit a véletlenre: a művészek tanácsára egy egyszerű formával indított.
"A fesztiválra mindenképpen kijövök"
„Nagyon örülök, hogy kipróbálhattam, milyen szájjal festeni, mert ezzel bepillantást nyertem más emberek életébe, különleges helyzetébe, amit remekül megoldanak, és igazi alkotóművész válnak belőlük. Másrészről ezek a közösségi élmények jó lehetőségek arra, hogy a hétköznapokban is több figyelmet fordíthassunk embertársainkra” – mesélte Puskás Peti, aki egy kockát festett ecsettel a szájában. – „A festés könnyebben ment, mint gondoltam: kaptam egy tanácsot, hogy első lépésként egy egyszerű térformával könnyen meg lehet birkózni, és még sikerélményt is ad, így született a térbeli kocka. A képet valószínűleg elteszem emlékbe, de a fesztiválra mindenképpen kijövök az öcsémmel és a barátnőmmel, hogy ők is kipróbálhassák, milyen élmény a kezek segítsége nélkül alkotni” – tette hozzá Peti.
"Érdekes utazás volt"
Talán kevesen tudják Varga Viktorról, hogy az éneklés mellett a festészet megszállottja; az eseményre stílusosan Salvador Daliéhoz hasonló bajuszt pödörített. Rajongása nem véletlen, hiszen már a dédapja is festőművész volt, a tehetség pedig apáról fiúra öröklődött a családban.
„Pontosan olyan élmény volt, mint amilyet elképzeltem, főleg, hogy otthon kipróbáltam, milyen egy ecsettel a számban festeni: a saját arcképemet igyekeztem a tükrön megörökíteni. Úgy álltam neki, hogy ez biztos menni fog, azt gondolom ugyanis – és ebben a művészek is megerősítettek-, hogy valójában minden a fejben dől el, ott vannak a képek, a gondolatok – a kezünk, a szánk, a lábunk mind csak eszközök arra, hogy ezek a külvilágban is megjelenjenek. Érdekes utazás volt ez, de én inkább maradok a kezeimnél” – tette hozzá mosolyogva Viktor, aki a lábbal festő művészt örökítette meg, alkotását pedig végül dedikálva a modelljének adta.