Sztárok

101 éves Keleti Ágnes, a világ legidősebb élő olimpiai bajnoka – Így lett egy egyszerű lányból a Nemzet Sportolója

Ötszörös olimpiai bajnok, a Nemzet Sportolója, Izraelben pedig ő fektette le a tornasport alapjait, sokszor a saját pénzét vett tornaeszközöket – csak hogy Keleti Ágnes életének három olyan mérföldkövét említsük, amely egészen egyedülálló nem csupán hazai, de világszinten is.

Magyarország egyik legnagyobb büszkesége

Keleti Ágnesre nehéz szavakat találni: a világ legidősebb olimpiai bajnokának olyan életútja volt, amelynél szebbet és sikeresebbet talán írni sem lehetne, habár persze megvoltak a nehézségek és a zökkenők is ebben a történetben. Keleti 1921-ben látta meg a napvilágot Budapesten Klein Ágnes néven egy zsidó származású családban – főleg származása volt az, ami miatt akadtak nehézségei, édesapja például a holokauszt áldozata lett, de Ágnes sportkarrierjét is megnehezítette az, hogy megbélyegezték őt csak azért, mert zsidó családba született. Keleti a Nemzeti Torna Egyletnél kezdte pályafutását, 18 évesen mutatkozott be a magyar válogatottban, 1940-ben pedig már elnyerte első magyar bajnoki érméjét is. Ebben az évben azonban a tornászt eltiltották minden sporttevékenységtől származása miatt, így a háborút hamis papírokkal sikerült csak átvészelnie, 23 évesen például Juhász Piroska néven bujkált, és Szalkszentmártonban várta, hogy vége legyen a német megszállásnak. Ahogyan a Törilecke nevű Facebook-oldal is írja bejegyzésében, Keleti ekkor szűcssegédként, lőszergyári munkásként és szobalányként dolgozott, mindeközben pedig futással igyekezett karban tartania magát, ha már nem űzhette szenvedélyét. Szerencsére sikerült is átvészelnie a nehéz időszakot, és fel is készült arra, hogy 27 évesen részt vegyen a londoni olimpián – az utolsó edzések egyikén azonban megsérült, így nem indulhatott, de négy évvel később bebizonyította tudását, amikor a helsinki olimpián aranyérmet, egy ezüstöt és két bronzot is nyert. Összesen pályafutása során ötször lett olimpiai bajnok, így ő a magyar tornasport eddigi legeredményesebb versenyzője, aki 46 alkalommal nyert magyar bajnokságot és hétszeres csapatbajnok, méltán tüntették ki tehát a Nemzet Sportolója címmel. Szinte hihetetlen, de Keleti már 101 éves, és szerencsére remekül érzi magát most is, jó egészségnek örvend, habár nemrégiben történt vele egy kis baleset.

Lapozz a részletekért!

Oldalak

Sztárok
Lifestyle
A Napoletana 1963. augusztusában nyitotta meg kapuit a Váci utca 16-ban, az egykori Fontana üzletház helyén. Akkor viszont még nem igazán tudtuk, mi is az az eredeti olasz gasztronómia!