Néhány tanács a vizsgadrukk ellen

Az izgalom és idegesség a vizsgák természetes velejárója. De akad néhány trükk, amit bevethetünk ellene.

A január- február minden egyetemistának egyet jelent: a vizsgaidőszak gyötrelmeit. De nem kell diáknak lenni ahhoz, hogy valaki átélhessen bizonyos vizsga okozta tüneteket, a próbatétel előtti szorongást, a vizsgadrukkot.

Ez egyénenként változhat. Noha vannak olyan szerencsések, akikre a megmérettetések semmiféle hatással nincsenek, de a többség nem esik ebbe a kategóriába. Nekik az apró izgalomtól egészen a fizikai tünetekig vezethet a dolog, akár a görcsös fájdalomig is.

Legyen szó akár érettségi vizsgáról, ECDL tesztről, nyelvvizsgáról, vagy szakvizsgáról, akad néhány általános tanács, ami talán megkönnyítheti a vizsgázó életét.

Nem szabad pánikolni, ezért a vizsgán már túlesett barátaink felcsörgetése abszolút nem jó ötlet. Az ember hajlamos kiszínezni a történteket, néhány részletet dramatikusabban előadni. A telefonálgatással csak felzaklathatjuk magunkat.

A nagy nap előtti estén már nem érdemes tanulni. Ekkor az agyunk már kevésbé képes rá, hogy az információt befogadja és megfelelő módon rögzítse. Ezen kívül további pánikra adhat okot, ha rájövünk, mennyi mindent nem tudunk még. Jó ötlet ilyenkor szervezni valami programot, aminek semmi köze nincs a másnapi vizsgához, és elvonja a figyelmünket az idegeskedésről.

Persze nem valami fárasztó és kimerítő program szervezésére kell gondolni. Egy jó filmre vagy egy baráti teázásra, ami nem meríti ki túlzottan az embert. Hiszen a korai lefekvés is ajánlott a vizsgák és nagyobb megmérettetések előtt. Sokkal jobban tudunk teljesíteni, ha kialusszuk magunkat.

A vizsga napján mindenképp reggelizzünk. A megfelelő vércukorszint igen fontos a stresszhelyzetekben. Reggeli után pedig időben induljunk el otthonról! Ha kapkodni és futni kell, akkor nem lesz idő lélekben ráhangolódni a vizsgára.

Ha írásbeli tesztről van szó, célszerű olyan helyet találni magunknak, ahol láthatjuk a teremben lévő órát. Így folyamatosan, egy pillanat alatt nyomon követhetjük, mennyi idő áll még a rendelkezésünkre.

Minden kérdést alaposan kell elolvasni, nehogy figyelmetlenségből adódjon a pontvesztés. Okos taktika lehet, ha először megválaszoljuk azokat, amelyekre biztosan tudjuk a választ, a maradékon pedig ráérünk a fennmaradó időben törni a fejünket.

Nem szabad idegeskedni akkor sem, ha a többiek elkezdik beadni a kitöltött vizsgalapokat. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ők mindenre tökéletes választ adtak. Ha valami nem jut eszünkbe, célszerű megvárni a rendelkezésünkre álló idő végét, és nem beadni a papírt korábban. Nem lehet tudni, mikor jut eszünkbe a megoldás.

Végezetül, fölösleges a többiekről másolni a feladatokat. Az ember magában bízhat meg igazán, nincs rá garancia, hogy az előttünk vagy mellettünk ülő a jó válaszokat írta rá a lapjára.

És persze meg kell említeni egy aranyszabályt is. Ha vizsgázni megyünk, természetesen nem árt alaposan és lelkiismeretesen tanulni rá. Mindig becsúszhatnak nem várt körülmények és meglepetések, de ha felkészülten jelenünk meg, az már fél siker!
 

Oldalak

Sztárok
A TV2-nál már volt példa arra, hogy valamelyik műsorhoz egy hatalmas nevet tudtak leszerződtetni. Ilyen volt ugye Gabriela Spanic is.
Sztárok
Bobbi a legendás énekesnőhöz kísértetiesen hasonló módon vesztette életét, mindössze 22 esztendősen, amikor még előtte állt az élet...
Lifestyle
Pillanatokon belül kiderül, hogy tényleg átlagon felüli-e az intelligenciád!