Lifestyle

Erről is a járvány tehet: már 135 évet kell várni, amíg a nők és a férfiak egyenlők lesznek

A járvány jelentősen visszavetette a férfiak és nők közötti társadalmi egyenlőség eléréséhez szükséges időt.

15 év alatt rengeteget zuhantunk vissza a ranglistán

Több mint egy teljes nemzedékkel veti vissza az új típusú koronavírus-járvány a férfiak és nők közötti egyenlőség eléréséhez szükséges időt – állapítja meg szerda hajnalban közzétett jelentésében a davosi Világgazdasági Fórum (WEF).

A tanulmány szerint országonként nagyok az eltérések, de a jelenlegi helyzetben a WEF számításai szerint 135,5 év kell majd ahhoz, hogy a férfiak és a nők társadalmilag egyenlőkké váljanak.

A WEF jelentésének 15. kiadása szerint ez 36 évvel több mint a járvány előtt volt. Ennyi idővel többre lenne szükség ahhoz, hogy a nők és a férfiak gazdasági, politikai, egészségügyi vagy oktatási téren egyenrangúvá váljanak.

A járvány alapvető hatással volt a férfiak és a nők közötti egyenlőségre a munkahelyeken és a családokban egyaránt, több évnyi haladás veszett oda” – fogalmazott Saadiya Zahidi, a WEF végrehajtó bizottságának tagja.

A WEF kiemeli, hogy a világjárvány miatt több nő veszítette el az állását, mert a nők felülreprezentáltak azokban a szektorokban, amelyeket a pandémia okozta gazdasági hatások különösen hátrányosan érintenek. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet adatai szerint a nőknek 5, míg a férfiaknak 3,9 százaléka veszítette el állását a járvány miatt.

A jelentés ranglistát is felállít a világ országairól, amely szerint továbbra is Izland áll a legközelebb a nemek közötti egyenlőség terén, amelyet Finnország, Norvégia, Új-Zéland és Svédország követ.

A 444.hu kiegészítése alapján elmondható, hogy Magyarország 156 ország között a 99. helyet foglalja el a WEF globális rangsorában, míg 15 évvel ezelőtt az 55. helyen voltunk. A nők gazdasági lehetőségei és részvétele terén a 48. helyről a 86. helyre estünk vissza, az oktatás terén a 49. helyről a 72. helyre, míg a politikai lehetőségek terén a 124. helyen állunk. Javulás egyedül az egészségügyi területen történt, ahol viszont a holtversenyben élen járó országok közé zárkózott fel Magyarország. Régiós szinten is a sereghajtók közé tartozunk a nemi egyenlőség szempontjából, a kelet-európai és közép-ázsiai régió 26 országa közül is csak a 22. helyen szerepel hazánk – írja a Telex.

A járvány hatására többet vagyunk otthon, az otthoni feladatok elvégzésében azonban nincs sok változás, így a nők terhei általában még tovább nőttek.

Fotó és leadfotó: 123rf.com

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Lifestyle
Sztárok
Vida McConaughey nem sűrűn mutatkozik a nyilvánosság előtt, a minap azonban a csinos lány kivételt tett, és elkísérte világhírű édesapját egy kosárlabda meccsre, ahol bizony mindenki megbámulta őt,...
Sztárok
Diana hiába dobta be magát és minden tudását annak érdekében, hogy kifejezze szerelmét Károly előtt, ajándéka süket fülekre talált, ugyanis a király - akkor még csak herceg - egyáltalán nem örült...
Lifestyle
Ezek a folytatások izgalmas új részekkel bővítik a már ismert történeteket, és várhatóan nagy érdeklődésre tartanak majd számot a Netflix előfizetői körében.
Lifestyle
Ha legközelebb gyorsan szeretnéd megszárítani a ruháidat anélkül, hogy szárítógépet kellene használnod vagy túl sok helyet foglalnál a lakásban, próbáld ki ezt az egyszerű, de nagyszerű praktikát, és...
Lifestyle
Ha legközelebb egy elegáns helyen vacsorázol, érdemes kipróbálni ezeket az egyszerű, mégis hatékony jelzéseket, amelyekkel csendesen, de határozottan kommunikálhatod a felszolgálóknak az igényeidet.
Lifestyle
Ahogy a természet átfordul nyárból az őszbe, úgy érkezik meg a csillagjegyek személyiségébe is a változás. Az augusztus végétől szeptember végéig terjedő időszak a Szüzek ideje, ekkor ismét a Föld...