Lifestyle

Erről is a járvány tehet: már 135 évet kell várni, amíg a nők és a férfiak egyenlők lesznek

A járvány jelentősen visszavetette a férfiak és nők közötti társadalmi egyenlőség eléréséhez szükséges időt.

15 év alatt rengeteget zuhantunk vissza a ranglistán

Több mint egy teljes nemzedékkel veti vissza az új típusú koronavírus-járvány a férfiak és nők közötti egyenlőség eléréséhez szükséges időt – állapítja meg szerda hajnalban közzétett jelentésében a davosi Világgazdasági Fórum (WEF).

A tanulmány szerint országonként nagyok az eltérések, de a jelenlegi helyzetben a WEF számításai szerint 135,5 év kell majd ahhoz, hogy a férfiak és a nők társadalmilag egyenlőkké váljanak.

A WEF jelentésének 15. kiadása szerint ez 36 évvel több mint a járvány előtt volt. Ennyi idővel többre lenne szükség ahhoz, hogy a nők és a férfiak gazdasági, politikai, egészségügyi vagy oktatási téren egyenrangúvá váljanak.

A járvány alapvető hatással volt a férfiak és a nők közötti egyenlőségre a munkahelyeken és a családokban egyaránt, több évnyi haladás veszett oda” – fogalmazott Saadiya Zahidi, a WEF végrehajtó bizottságának tagja.

A WEF kiemeli, hogy a világjárvány miatt több nő veszítette el az állását, mert a nők felülreprezentáltak azokban a szektorokban, amelyeket a pandémia okozta gazdasági hatások különösen hátrányosan érintenek. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet adatai szerint a nőknek 5, míg a férfiaknak 3,9 százaléka veszítette el állását a járvány miatt.

A jelentés ranglistát is felállít a világ országairól, amely szerint továbbra is Izland áll a legközelebb a nemek közötti egyenlőség terén, amelyet Finnország, Norvégia, Új-Zéland és Svédország követ.

A 444.hu kiegészítése alapján elmondható, hogy Magyarország 156 ország között a 99. helyet foglalja el a WEF globális rangsorában, míg 15 évvel ezelőtt az 55. helyen voltunk. A nők gazdasági lehetőségei és részvétele terén a 48. helyről a 86. helyre estünk vissza, az oktatás terén a 49. helyről a 72. helyre, míg a politikai lehetőségek terén a 124. helyen állunk. Javulás egyedül az egészségügyi területen történt, ahol viszont a holtversenyben élen járó országok közé zárkózott fel Magyarország. Régiós szinten is a sereghajtók közé tartozunk a nemi egyenlőség szempontjából, a kelet-európai és közép-ázsiai régió 26 országa közül is csak a 22. helyen szerepel hazánk – írja a Telex.

A járvány hatására többet vagyunk otthon, az otthoni feladatok elvégzésében azonban nincs sok változás, így a nők terhei általában még tovább nőttek.

Fotó és leadfotó: 123rf.com

Oldalak

Lifestyle
Lifestyle
Persze az, hogy kinek mi számít jónak az ágyban eltérő lehet, de egy biztos: az alábbi három csillagjegy alapvető tulajdonságai miatt nagyon aktív, ha szeretkezésről van szó. Ha velük összehoz a sors...
Fashion&Beauty
A tavaszi szezon nemcsak a ruhák és kiegészítők terén hoz új trendeket, hanem a smink világában is, most pedig összegyűjtöttük az új szezon legnagyobb trendjeit!
Lifestyle
Köztudott tény, hogy a barátok fontosak a boldogságunkhoz. A közelmúltbeli kutatások azonban azt sugallják, hogy nem kell aggódnunk akkor sem, ha éppenséggel egyetlen ember sincs, akivel...