Lifestyle

Szakértők szerint ezek az országok lábalnak ki először a koronavírus-járványból

A jövő év végére már túl lehetünk a pandémia nehezén.

Amerikában már idén véget ér az utolsó nagy hullám

Video Szem nem maradt szárazon: 10 éves a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány

A magasan átoltott és természetes immunitással rendelkező személyekben gazdag országok léphetnek át elsőként az úgynevezett endémiás szakaszba. Az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Portugália és India lehetnek az elsők, amelyek kikerülnek a fenti kritériumok alapján a vírus szorításából, ám a szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a SARS-CoV-2 továbbra is kiszámíthatatlan vírus, amely az oltatlanok körében agresszívan terjed tovább.

Az Infostart a Reuters cikkét szemlézte, a külföldi hírügynökség számos szakértőt kérdezett meg, akik közül senki sem zárja ki azt az eshetőséget sem, hogy a folyamatosan mutálódó vírus képes a nehezen megszerzett immunitást megkerülő variánsokat is létrehozni, de többen is azt fejezték ki: úgy hiszik, a következő évben sok ország túl lesz már a pandémia nehezén. „Úgy gondoljuk, hogy mostantól 2022 végéig bekövetkezik az a pillanat, amelyben ellenőrzésünk alá vonjuk ezt a vírust és jelentősen csökkenthetjük a súlyos megbetegedéseket és a halálozást” – mondta Maria Van Kerkhove epidemiológus, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) koronavírusra adott válaszlépéseit meghatározó csoport vezetője.

A WHO jelenlegi célja az, hogy a jövő év végére a Föld lakosságának 70 százaléka be legyen oltva a vírus ellen. Kerkhove szerint ha ezt sikerül elérni, akkor egészen más képet kapunk majd, viszont aggódik amiatt, hogy egyes országokban túl hamar oldották fel a korlátozásokat.

A szervezet október végi jelentése szerint Európát kivéve a világ minden táján esnek az esetszámok és a halálozások augusztus óta. Európában viszont a delta az olyan alacsonyan átoltott országokban, mint Románia vagy Bulgária, agresszívan tud terjedni, illetve a maszkviselési kötelezettséget feloldó államokban is könnyebben okoz új megbetegedéseket. Szingapúrban és Kínában is sok új eset alakul ki a variáns miatt: itt bár magas az átoltottság, de alacsony az átfertőzöttség, ezáltal a természetes immunitás.

„Az átmenet mindenhol más lesz, mert a természetes fertőzésből származó immunitással rendelkezők száma és a megyénként és országonként változó átoltottság a meghatározó e téren” – mondta Marc Lipsitch, a Harvard epidemiológusa. Több szakértő is azt mondja, hogy várakozásai szerint az amerikai delta-hullám ebben a hónapban lezárul, és ott ez lesz az utolsó nagy koronavírus-hullám. Chris Murray, a Washingtoni Egyetem vezető betegség-előrejelzője szintén úgy látja, hogy az amerikai delta-hullám novemberben véget ér, és ha nem jön egy másik veszélyes variáns, akkor áprilisban elkezd lecsengeni a koronavírus.

Lapozz a folytatásért!

Fotó: 123rf

Oldalak

Lifestyle
Sztárok
Lionel Messi duplázott tegnap Ausztria ellen a foci-vb-n, közben a felesége is a helyszínen szurkol a gyerekekkel.
Lifestyle
Megszületett a végső döntés, a hölgyrajongók szavazatai alapján ugyanis hivatalosan is megválasztották a világ legvonzóbb labdarúgóját. A sármos sportoló elképesztő külsejével és kisugárzásával nők...
Lifestyle
Először is érdemes tisztázni, hogy mi az a vérszívó légy, vagyis a bögöly.
Lifestyle
Van néhány étel, ami alaposan be tudja fogni az ételest, és a bolognai is köztük van.
Lifestyle
Lifestyle
A legtöbben azt hiszik, hogy alaposan bekenik magukat naptejjel, a szakértők szerint azonban vannak olyan testrészek, amelyekről rendszeresen megfeledkezünk. Ez pedig fájdalmas leégéshez vezethet még...