Íme 10 hétköznapi tárgy, ami forradalmasította a nők életét!

Néha sokkal több rejlik a mindennapi dolgok mögött, mint azt elsőre gondolnánk. A következő miniatűr történetekből megtudhatod, hogy egyes hétköznapi tárgyaknak milyen fontos szerepe is volt a különböző társadalmi tabuk ledöntésében, vagy akár a nők emancipációjában. Íme 10 szimbolikus használati tárgy, amely megváltoztatta az életünket! 

1. Írógép

Az írógép feltalálása kulcsfontosságú momentum volt a nők pénzügyi függetlenedésében, hiszen ez az eszköz az elsők között tette lehetővé, hogy a hölgyek rendszeres jövedelemhez jussanak, leggyakrabban titkárnőként.

2. Kerékpár

​A 20. század kezdetén a nőjogi mozgalmak egyik rendkívül fontos szimbóluma volt a kerékpár, ahogy azt Susan B. Anthony, amerikai polgárjogi aktivista is kijelentette: “a kerékpár többet tett a nők emancipációjáért, mint bármi más a világon”. Még korábban, a 19. század végén Annie Londonderry sikeresen körbebiciklizte a Földet, amit 1895-ben a New York World hírlap “a valaha volt legkülönlegesebb női utazás”-ként emlegetett. A régóta széles körben használt eszköz azonban még mindig nem mindenkié: a szaúdi és észak-koreai nők számára a mai napig törvény tiltja a kerékpár használatát.

3. Fürdőruha

A múlt század elején a strandolók öltözéke a legkevésbé sem hasonlított a manapság megszokottakhoz, a nők még a legmelegebb időben is lenge, de hosszú, az egész testet takaró ruhákban töltötték a napot a vízparton, sőt, ugyanebben a ruhában csobbantak a vízbe. 

Az elsők között törte meg ezt a szokást Annette Kellerman, akit 1907-ben a Massachusetts-i Revere Beach tartóztatott le egy rendőr közszeméremsértés miatt, mivel épp a nyakat és karokat szabadon hagyó, testhez simuló úszódresszét viselte - a strandolók legnagyobb megdöbbenésére. Az ekkor már profi úszóként ismert Annette ellen hamar ejtették a vádakat, az általa viselt ruha pedig a modern úszódresszek egyik úttörőjévé vált.

4. Nadrág

Luisa Capetillo, Puerto Rico-i nőjogi aktivistát szintén a ruházata miatt tartóztatták le: 1919-ben nadrágot viselt az utcán, ami az akkori helyi törvények szerint a nőknek tilos volt. A 30-as évektől már több híres színésznő viselt nadrágot a filmvásznon és a mindennapokban egyaránt. A nadrág ezután lassan uniszex ruhadarabbá vált, főleg miután a 60-as években André Courréges, francia divattervező bemutatta a kimondottan nőknek szánt farmernadrágot. Érdekes, hogy az Egyesült Államok szenátusának üléstermében a nők egészen 1993-ig nem viselhettek nadrágot.

5. Cigaretta

​A múlt század elején a dohányipar irtózatos gyorsasággal hódította meg a nyugati világot. Már a 20-as években az USA összes éttermében, kávézójában, kórházában, mozijában - egyszóval mindenhol - vágni lehetett a füstöt, azonban a nyilvános dohányzás a nők számára illetlen dolognak számított. A társadalmi normákon való változtatás végett 1929-ben a New York-i húsvéti parádén tüntetést szerveztek, ahol nők százai gyújtottak rá a “szabadság fáklyáira”, egyenlőségüket szimbolizálva. 

Fotó: clker.com, pinterest.com, hotholyhumorous.com, vintageladyoflincoln.blogspot.com, tobaccoreviews.net

Oldalak

Lifestyle
A Kos jegy szülötte végtelen energiával és erővel rendelkezik, ennek pedig az egyik forrása a táplálkozás. Azonban nem mindegy mit és mennyit visz be szervezetébe, hogy az megfelelően működjön.
Home&Design
Ahogy beköszönt a tavasz és közeledik a húsvét, sokan szeretnék otthonukat friss, vidám és ünnepi hangulatba öltöztetni. Ehhez adunk most kreatív, praktikus ötleteket!
Lifestyle
Rengetegféle hobbi közül választhatunk a mindennapok során, teljesen eltérő, hogy kinek mi válik be, mit élvez a legjobban. Létezik viszont egy hobbi, mely egyetlen forintba sem kerül, bármikor...