Lifestyle

Hogyan táplálkozzunk, ha ledöntött a lábunkról a Covid? A Femcafe dietetikusa válaszol

Dr. Takács Hajnalka dietetikus mostantól egészséges táplálkozással, életmóddal kapcsolatos tanácsokkal segíti a Femcafe olvasóit.

Dr. Takács Hajnalka dietetikus

​​​ Táplálkozással kapcsolatos problémák megoldásában, illetve a megfelelő testsúly elérésében segítek pácienseimnek. A személyes tanácsadás kiterjed az egészségesektől egészen a műtét utáni rehabilitáción levőkig.

Személyre szabott étrend kialakításával támogatom azokat, akiknek kialakult betegség – például cukorbetegség, inzulinrezisztencia, pajzsmirigy alulműködés stb. – miatt van szükségük életmódváltásra, táplálkozási szokásaik megváltoztatására.

A tényeken alapuló orvostudományban (Evidence-Based Medicine) hiszek - pácienseimnek átadott információim minden esetben a szakma álláspontját és a bizonyítékokkal alátámasztott kutatási eredményeket tükrözik.

Amennyiben személyre szabott tanácsra van szükséged, keress bátran az alábbi Facebook oldalon: www.facebook.com/dietetikusod. További tartalmakért látogass el Instagram oldalamra: www.instagram.com/dietetikushajni.

Hogyan táplálkozzunk, ha a koronavírus lázzal, étvágytalansággal jár?

Akik komolyabb tünetekkel rendelkeznek, azok szervezete több energiát igényelhet a vírus leküzdéséhez. Ez a plusz energia leginkább fehérjeforrásból származzon, hogy megakadályozzuk az inaktivitás, a fekvés hatására bekövetkező izomtömegvesztést. Ennek érdekében minden főétkezésnél koncentráljunk a fehérjebevitelre, melyet hús/hal/tejtermék/tojás formájában tudunk a legkönnyebben biztosítani.

Mit tegyünk, ha tudjuk, hogy enni kellene, de nincs étvágyunk?

Ilyenkor nemhogy az 5, de sokszor még a napi 3 étkezés is nehézkes. Ahhoz, hogy ne gyengítsük még inkább a szervezetünket és segítsük, hogy minél hamarabb megküzdhessen a vírussal, figyeljünk arra, hogy az elfogyasztott étkezések valóban táplálóak legyenek.

Úgy tehetjük energiában gazdagabbá az étkezéseket, ha dúsítjuk őket. A dúsítás lényege, hogy kis mennyiségű ételben magasabb energiatartalmat érjünk el.

Reggelinél:

  • a zabkását natúr joghurt helyett görög joghurttal, friss gyümölcsök mellett 1-2 aszalt gyümölccsel és darált magvakkal is gazdagítsuk
  • a pékárura ne szelet sonkát, vagy szeletelt sajtot, hanem sajtkrémes vagy sonkakrémes pástétomot tegyünk, de a májkrém is szuper!
  • a főtt tojás helyett tojáskrémet készítsünk, amit krémesíthetünk növényi olajjal, reszelt sajttal
  • a tonhalkrémhez keverhetünk cottage cheese-t, reszelt sárgarépát is

Reggelinél a zöldség sem csúszik olyan jól karikázva vagy szeletelve, mint egyébként. Ha a humuszkrémhez keverjük, vagy smoothie formájában fogyasztjuk őket a főétkezéskor, a vitaminokat is pótolhatjuk és nagyobb vércukoremelkedést sem váltunk ki, ha ebédhez kombináljuk a folyékonyabb állagú szénhidrátot.

Apropó ebéd. Ebédnél a töltött, rakott, csőben sült ételeket tudjuk jól dúsítani reszelt sajt, plusz tojás hozzáadásával. Ha főzeléket, krémlevest készítünk, adjunk hozzá tejszínt, díszítsük reszelt sajttal. A főzelékek feltéteként a könnyű zöldséges fasírtok jobban esnek, mint a rántott hús vagy a pörkölt.

Én ilyenkor azt szoktam mondani, hogy ha megkívánunk valamit, együk meg - most ne a diétával foglalkozzunk. A cél, hogy minél hamarabb meggyógyuljunk és erőre kapjunk.

Mit együnk két főétkezés között?

  • fogyasszunk pudingokat, túrókrémeket, akár tejberizst, kásákat macarponéval, tejszínnel krémesítve, gyümölcsöt hozzátéve - a kompótok, befőttek jobban eshetnek, mint az a gyümölcs, amit sokáig kell rágni
  • darált magvakat keverjünk a joghurtba, kefirbe, E-vitaminnal és szelénnel gazdagítjuk, ami az immunrendszer erősítését is szolgálja

Természetesen a legjobb a napi többszöri, kismennyiségű étkezés, ám a saját példámból tudom, hogy amikor a betegség és a gyengeség miatt félnapokat átalszik az ember, nehéz erre koncentrálni.

Megfelelő táplálkozással sokat segíthetünk magunkon betegség idején

Mire figyeljünk még?

A folyadék az egyik legfontosabb dolog a világon. Sokat olvashattál már nálam a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel fontosságáról, a folyadékbevitel növelésének trükkjeiről (itt olvashatsz róla). Most arra hívnám fel a figyelmed, miért lényeges ebben az állapotban a szervezeted hidratáltsága. (És ahogy írom ezt, iszom egy pohár teát)

Láznál, hányásnál, hasmenésnél megnő a szükséglet, akár 1 literrel is több lehet szervezeted igénye! A folyadékpótlás most kritikus fontosságú, ha csak kis kortyokban is, de figyelj rá, hogy mindig legyen melletted víz, tea, de lédús gyümölcsökkel, belőlük készülő turmixszal is hozzájárulhatsz szervezeted hidratálásához.

Nagyobb a veszély a kiszáradásra, ezért fontos, hogy akkor is igyál, amikor a szád még nem száradt ki és nem érzed a szükségét. A megfelelő hidratáltság segít megelőzni a fejfájást, tüdőgyulladást, szédülést vagy a koncentráció csökkenésének kialakulását. Nekem nagyon jellemző tünet volt, hogy nem tudtam koncentrálni és szédültem is. Bizony azon kaptam magam, hogy megfeledkeztem az ivásról.

A D-vitamin és a C-vitamin bevitelre most is kiemelten ügyelj!

A D-vitamin szükségletet leginkább étrend-kiegészítő formájában fedezheted (3-4000 NE), de kismértékben a hal, máj, tojás és a tejtermékek is hozzájárulnak a bevitelhez.

A C-vitamint a citrusfélékből, paprikából, káposztafélékből, petrezselyemből, csipkebogyóból, egyéb bogyós gyümölcsökből tudod nagyobb mennyiségben magadhoz venni. Étrend-kiegészítő formájában max 2000 mg lehet a beviteled.

Mit tegyünk, ha nem érzünk ízeket?

Nekem ez volt az egyik legnehezebb. Vártam az ízeket, illatokat és a vágy hiánnyá alakult, ami csalódást okozott. A Smartfoodom látványa kárpótolta kissé a hiányérzetet. Próbálj meg több zöldfűszert használni, hogy ezzel is serkentsd az emésztés folyamatát. A citromos, savanykásabb ízek kifejezetten segítik a rágást és a nyelést a nagyobb nyáltermeléssel.

Mit ne tegyél?

  1. Kerüld a szélsőséges diétákat! A megszorító étrendek szervezeted védekezőképességének gyengüléséhez vezetnek, kifejezetten hátráltatod a gyógyulás folyamatát, ha koplalsz vagy megvonsz magadtól bizonyos tápanyagokat, illetve ha órákat vársz a reggelivel vagy túl korai az utolsó étkezésed.
  2. Ne csak a sót, vagy a cukrozott ételeket kerüld, de vigyázz a csípős, erősen fűszerezett fogásokkal
  3. A cukrozott ételek/italok, az alkohol, a gyorsételek növelik a gyulladást a szervezetben, ezáltal gyengítik az immunrendszert.

Min változtassunk, ha az új variánssal, az omikronnal fertőződünk meg?

Az omikron kevésbé okoz lázat vagy köhögést és még az ízérzékelés, szaglás sem vész el, ám annál gyakoribb az izomfájdalom és az extrém fáradtság megjelenése.

Az izomfájdalom ellen a magnéziumban gazdag ételeinket vethetjük be, mint például a teljes kiőrlésű gabonákat, olajos magvakat, banánt vagy a zöld leveles salátákat. A magas zsírtartalmú ételek, a szénsavas üdítőitalok, az alkohol gátolják a magnézium felszívódását, a B6 vitamin támogatja. Ajánlott bevitel, ha étrend-kiegészítő formájában pótolnánk: napközben vagy este, semmiképp sem vassal együtt, mert gátolják egymás hasznosulását.

Az extrém fáradtság ellen a pihenés a gyógyír, emellett az unásig ismételt jelentős folyadékbevitel és a változatos, színes táplálkozás. Extra tipp: Koncentráljunk a B6 vitaminban gazdag ételekre: segítik a magnézium hasznosulását és enyhítik a fáradtságot. B6-vitaminban gazdag a hús, hal, zöldségek és a gyümölcsök.

Forrás: Dr. Takács Hajnalka
Fotó és lead fotó: 123rf.com

Oldalak

Lifestyle
Sztárok
Ahogyan a Mirror is írja, Harry és Károly hamarosan újra láthatják egymást, ha minden a herceg tervei szerint alakul majd.
Lifestyle
Azért valószínűleg nem ez fogja visszatenni Lindsay Lohant a térképre, viszont a frissen felkerült filmek nem igazán tudtak labdába rúgni mellette.
Lifestyle
A TikTokon ezerféle elképesztően zseniálisa takarítási trükkel találkozhatunk, érdemes viszont olykor közelebbről is megvizsgálni, vajon valóban hatékonyak-e ezek a módszerek.