A szemét új élete

A XX. század nagy változásokat hozott minden téren. A gépesítés, a betegségek, a távolságok leküzdése, a számítógép megjelenése mellett átalakult az emberi életforma is. A kényelmesebb életmód azonban számos olyan kérdést vet fel, amelyekkel szembe kell néznünk!

A helyzet az elvárosiasodással vált kritikussá. Korábban a falusi gazdaságok jóformán nem termeltek szemetet. Emlékszem, nagyapám hogyan gyűjtötte egy helyre a vágott füvet, zöldséghulladékot, falevelet és még sorolhatnám mi mindent, mit se tudva arról, hogy ő most a szakirodalom nyelvén „komposztál”. Mindennek helye volt! Nem dobtak ki semmit.

Hazautazáskor nagyanyám a süteményt papírba csomagolta, nem műanyag zacskóba, furcsálltam is gyerekként – ma megértem, hisz látom a mindennapokban, hogy a városok nem tudnak mit kezdeni a kitermelt szemétmennyiséggel. Elég csak végigmenni egy panelblokk kukasora mellett! Nagy mennyiségben jelentek meg az egészségre ártalmas veszélyes hulladékok is. Gyógyszer, vegyszer, elem, ipari hulladékok. Ideje átgondolnunk, mit tehetünk mi magunk környezetünk védelméért!

Recycling

Újrahasznosítás a gyűjtőneve mindazon tevékenységeknek, melyek célja, hogy az ember által készített tartós, nem természetes, hulladékká váló anyagokat nyersanyaggá alakíthassa át, és olyan másodlagos, újra hasznosítható anyagokat állítson elő, amelyek segítik a természetes anyagok felhasználásának csökkentését. A tevékenységre használt angol szó, a recycling kifejezi, hogy az anyagok környezettudatos körforgásáról (nyersanyag – késztermék – hulladék – nyersanyag) van szó. Az újrahasznosítás célja a Föld erőforrásainak kímélése.

Magyarországon a szelektív hulladékgyűjtés még nem olyan elterjedt, mint a világ többi országában, például Dániában, Svédországban, ahol a hulladék 80-90%-át - az újrahasznosítás jegyében - így  dolgozzák fel. Ennek egyik oka az lehet, hogy itthon viszonylag kevés a szelektív hulladékgyűjtő, továbbá kevésszer is ürítik ezeket. Ráadásul a kialakított szelektív hulladékgyűjtő szigeteket a lakosság egy része állandó lomtalanító helynek tekinti, és mindenféle más módon kezelendő  hulladék odahordásával teszi lehetetlenné az eredeti rendeltetésének megfelelő használatát.

Az Európai Unió és az újrahasznosítás

Az Európai Unió minden eddiginél jobban szorgalmazza a hulladékok újrahasznosítását. 2012-re meg kell állítani, 2020-tól, pedig csökkenteni kell a hulladékmennyiség növekedését. Ennek  előkészületeiben Magyarországnak – mint az Európai Unió 2011 első félévének soros elnöksége - felelősségteljes szerepet kell vállalnia. Az európai képviselők által elfogadott keretdirektíva meghatározza a feldolgozási műveletek preferenciális sorrendjét: újbóli felhasználás, újraértékesítés, más értékesítési eljárások, és végül biztonságos, környezetkímélő megsemmisítés. A hulladékok újrahasznosítása Magyarországon ma kezdeti stádiumban van.

A legfőbb háztartási hulladékok

Papír: Mi magyarok fejenként 55 kg papírt fogyasztunk évente, pedig a papírgyártás az egyik legszennyezőbb, legkárosabb folyamat. Rengeteg fa, víz, energia és vegyszer fogy el az előállítás során. Minél fehérebb a papír, annál szennyezőbb a környezet számára a gyártása. Gondoljunk erre és válasszuk a begyűjtött papírhulladékokból készült, szürkés színű újrahasznosított papírt csomagolásra, zsebkendőnek, vécépapírnak, füzetnek.

Üveghulladék: Az üveg nem bomlik le a természetben. Csak akkor környezetbarát, ha ismét felhasználjuk. Egy átlagos üveg 50-60 alkalommal újratölthető, és még a tisztítással, selejtezéssel együtt is 80%-os az energia-megtakarítás. Újraolvasztással is 20-30% megtakarítható.

Fémhulladék: Az alumínium gyártásakor minden tonna timföld előállításakor legalább egy tonna vörös iszap keletkezik, ami a hazai veszélyes hulladékok jelentősebb százalékát teszi ki.

Műanyagok: A világon naponta keletkező szilárd háztartási hulladék közel 20 százaléka műanyag. Hazánkban is évről évre növekszik a háztartási szemétbe kerülő műanyag mennyisége. Évszázadokig nem bomlik el…

Cikkünket folytatjuk!

 

A téma kapcsán érdekes információkat találhatsz az alábbi oldalakon:

Lakossági hulladékudvarok

Mit gyűjthetek szelektíven és mit nem?

Mit gyűjtsek?

Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.

 

 

Orosz Adrienn
 

Oldalak

Egészség
A fogamzásgátló tabletták a terhességmegelőzés egyik legnépszerűbb formái Magyarországon is az óvszer mellett. Most megmutatjuk, mi történik, ha elfelejtetted bevenni az adagodat.
Utazás
Ez lesz a világ 6.legmagasabb épülete.
Utazás
Magyarországon rendkívül népszerű ez a hely a turisták körében, de balesetveszélyessé vált, így le kellett zárni.