A pénzfelvétel veszélyei - Ezekre ügyelj nagyon a bankautomatánál

Előbb-utóbb szinte mindenki nyit egy - vagy akár több - bankszámlát, amelyről kártya segítségével tudunk pénzt felvenni. Rengeteg elképesztő esetet hallani arról, hogy egy-egy készpénzfelvétel másnapján hogyan tűnik el nyomtalanul a bankkártya tartalma. Az eseteket szinte lehetetlen kivédeni, mert a csalók egyre jobb módszerekkel dolgoznak. Ám akad néhány olyan intézkedés, amellyel csökkenteni tudjuk a veszélyt. Íme, néhány tipp, hogy mire figyeljünk nagyon, ha azt szeretnénk, hogy velünk véletlenül se történhessen ilyesmi.

A bankkártya használata
A számlánkhoz tartozó bankkártya érték, bánjunk vele óvatosan, hiszen a rajta levő mágneses zár, a mágnes kulcs vagy a vonalkód-leolvasó könnyedén megsérülhet. Az első a biztonság, őrizzük a kártyát, legyünk körültekintőek, lehetőleg ne adjuk kölcsön és tároljuk olyan helyen, ami nehezen elérhető. Átvétel után rögtön írjuk rá a tulajdonos nevét, majd írjuk alá.

A PIN-kódot jegyezzük fel valahova, de gondoskodjunk arról, hogy senki ne találjon rá. Soha ne tároljuk a kártyát és a kódot egy helyen, továbbá a kódot soha se mondjuk el illetéktelennek. Fontos itt megjegyezni a tényt, miszerint a bankok sehol, semmilyen körülmények között, sem ügyintézéskor, sem pedig telefonon nem kérik a PIN-kód átadását!

A bankautomatánál
Az első tanács, hogy minél kevesebbszer használjuk az ATM-eket, vagyis minél kevesebbszer vegyünk fel készpénzt. Ezzel nemcsak csökkentjük a csalás előfordulásának lehetőségét, hanem spórolunk is, ugyanis a pénzfelvétel alkalmankénti költségekkel jár, míg ha kártyával fizetünk, az ingyenes, még külföldön is.

A készpénzfelvételnél kerüljük az olyan automatákat, melyek rosszul kivilágított helyen vannak, és ha lehetséges, válasszuk a bankon belül található pénzkiadót. Figyeljünk nagyon arra, hogy az olyan bankautomatával felszerelt helyiségekbe, amikhez bankkártya lehúzása szükséges, a bejutáshoz soha nem kell a PIN-kód megadása! Ha olyan készüléket látunk, ami kéri a kódot, azt biztosan nem megfelelő szándékkal helyezték el, ebben az esetben értesítsük a rendőrséget.

Mielőtt behelyeznénk az ATM nyílásába a bankkártyát, ellenőrizzünk néhány dolgot. Figyeljük meg, nincs-e leragasztva vagy valamilyen furcsa módon átalakítva a pénzkiadó, illetve nincs-e idegen tárgy felszerelve rá. Fontos meggyőződni arról is, nem figyeli-e valaki távolabbról az automatát vagy esetleg minket. Ha gyanús körülményeket észlelünk, válasszunk inkább másik ATM-et, de nem árt értesíteni sem az adott bank ügyintézőjét vagy biztonsági őrét.

Ha behelyeztük a kártyát, a PIN-kódot óvatosan, körültekintően üssük be. Győzödjünk meg arról, hogy senki sem áll a hátunk mögött, és törekedjünk arra, hogy a gombok minél jobban takarásban legyenek. A tranzakció végén minden esetben - akkor is, ha a művelet sikertelen - őrizzük meg a fizetési bizonylatot, legalább addig, amíg egyeztetjük azt a bankszámlakivonaton szereplő összeggel.

Oldalak

Sztárok
A walesi hercegné március végén, a közösségi médiában jelentette be, hogy rákot diagnosztizáltak az orvosok. A legfrissebb fejlemények arra engednek következtetni, hogy súlyosbodott Katalin állapota.
Lifestyle
Egyetlen dologra érdemes fókuszálnod, amiből rögtön leszűrhető, ha a beszélgetőpartnered épp megpróbál átverni téged.