Lifestyle

22 éve volt Budapest fekete napja: három óra alatt rommá égett a hatalmas épület

December 15-én történt a végzetes baleset, amikor szénné égett Magyarország akkori legnagyobb fedett sportcsarnoka.

Legalább addig készült, amennyi ideig állt

1982-ben nyitott meg Magyarország legnagyobb fedett sportcsarnoka a Hungária körút és a Kerepesi út kereszteződésénél, a Népstadion szomszédságában. Évtizedekig tervezték, építették, szépítgették, mégis mindössze 17 év jutott a sportlétesítménynek, ami 1999-ben három óra alatt teljesen leégett, helyreállítása nem volt lehetséges.

Már az 1940-es években kijelölték egy nagy befogadóképességű sportcsarnok helyét, ám az ötletet akkor még nem követték tettek. Közel húsz év telt el, hogy egy új csarnok tervei kézzelfoghatóvá váljanak. Az 1960-as évek elején készítették el egy 15 ezer néző befogadására alkalmas sportcsarnok tanulmányterveit, de újabb éveknek kellett eltelnie, mire a tanulmányt kiviteli tervek követték, melyek kivitelezésére azonban nem került sor, egyrészt annak magas ára miatt, másrészt az akkori magyar építőipar nem volt felkészült egy 120 m fesztávolságú tetőszerkezet kivitelézésre.

Az egyre fokozódó igények miatt azonban nem kerülhetett le a napirendről egy nagy sportcsarnok felépítése. A mérnökök azon dolgoztak, hogy mégis megvalósíthatók legyenek a tervek: több külföldi nagyméretű csarnok tetőszerkezetét tanulmányozták, a kiviteli nehézségek leküzdésében (tetőszerkezeti elemek és különleges berendezések legyártásában) szovjet segítséget vettek igénybe, és végül orosz mintára épült meg a létesítmény.

Az anyagi problémákat is sikerült megoldani, amiben nagy szerepet játszott a párt azon „sugallata”, aminek hatására a fővárosi üzemek több mint 500 millió forintot fizettek be nyereségük terhére, majd az építkezés során, társadalmi munkában körülbelül 20 000 fő, közel 113 000 órát dolgozott a kivitelezésben.

1977-78 folyamán aztán elindult az építkezés, a sportcsarnok műszaki átadására pedig 1981 végén került sor. A következő év februárjában nyitotta meg a kapuit a Budapesti Sportcsarnok, ami az évek alatt a számos rangos sporteseményen kívül vásároknak és kiállításoknyak biztosított helyszínt, illetve olyan neves külföldi előadók koncertjeinek is helyet adott, mint Tina Turner, Johnny Cash, Carlos Santana, Elton John, Bonnie Tyler, az Iron Maiden, a Deep Purple, a Depeche Mode, a Duran Duran, az Aerosmith, a Green Day, a The Prodigy, a Metallica vagy éppen Luciano Pavarotti.

Az impozáns épület azonban sajnos nem volt hosszú életű: éppen annyi ideig tudták csak használni, mint amennyit készült.

Lapozz a cikk folytatásáért!

Oldalak

Video Szerelmi horoszkóp
Lifestyle
Sztárok
Az idei esztendőben is példaértékű személyiségek, népszerű közszereplők tűntek fel az Inspiráló Nők Estjén, ráadásul mindannyian kitettek magukért, megjelenésük mellett pedig nem lehet elmenni szó...
Fashion&Beauty
A magyar sztárvilág krémje szebbnél-szebb estélyi ruhákban tündökölt a vörös szőnyegen.
Fashion&Beauty
2024-ben óriási sztárparádé volt az Inspiráló Nők Estjén, ahol a Femcafe.hu ezúttal hatodik alkalommal díjazta a leginspirálóbb női teljesítményeket – a nagyszabású gála háziasszonya immáron második...