Home&Design

Szelektív hulladékgyűjtés: fontos szabályok, amiket sokan megszegünk

Összeszedtük a leglényegesebb tudnivalókat, tényeket és tévhiteket.

Szelektív hulladékgyűjtés

A hulladékok szelektálása azt jelenti, hogy külön kukában gyűjtjük a keletkező papír, fém, üveg, illetve műanyag szemetet. A lényege, hogy az újrahasznosítható anyagok semmiképp ne kerüljenek a vegyes tárolóba. Van azonban pár dolog, íratlan szabály, amivel nem árt tisztában lennünk, nem mindegy ugyanis, hogy tiszta vagy szennyezett (olaj- vagy zsírfoltos) papírt dobunk-e például az erre alkalmas kukába.

A papír

A papír feldolgozásánál fontos figyelembe venni tehát, hogy ne legyen szennyezett/olajos, ha például van egy pizzás dobozunk, amin ott tündökölnek a szalámi zsíros emlékfoltjai, akkor azokat el kell távolítani (ki kell vágni), mielőtt a tárolóban landolna. Nem kerülhet a konténerbe műanyag füzetborító, mappa, fólia, kötözőzsinór, ragasztószalag.

Az üveg

Az üveg gyűjtésének két módja lehet: külön a fehéret és a színeset, vagy együtt mindkettőt (nem annyira tanácsos, de számos helyen még mindig összedobálják a kettőt).

  • fehér üveg: a tiszta, kiöblített (italos, egyéb) színezetlen üvegek - például parfümös - tartoznak ebbe a kategóriába, de tükröt, ablaküveget, villanykörtét, kerámiát, porcelánt nem szabad ide dobni
  • színes üveg: a zöld, barna, srága italos, parfümös, konzerves üvegek kerülhetnek ide, de fehéret lehetőleg ne dobjunk bele, ahogy a porcelánt vagy kerámiát sem tanácsos, az üvegekről pedig minden esetben távolítsuk el a fém kupakokat

A fémek

Mivel a fémek gazdaságba való visszaáramoltatása jelentős energiamegtakarítást eredményez, így fontos ezek szelektív gyűjtése. Ebbe a szemetesbe a fém csomagolódobozok (üdítős, sörös, konzerves...) és háztartási fémhulladékok (evőeszközök) kerülhetnek. Mindegyiket érdemes kidobás előtt kiöblíteni, ez főként az állateledeles dobozokra igaz.

A műanyag

Mit dobhatunk a műanyagos kukába? Üdítős, ásványvizes PET-palackokat, kiöblített (!) háztartási flakonokat és azok kupakjait, különféle táskákat (bevásárlószatyrot), csomagoló fóliákat. Fontos, hogy a tejes és gyümölcsitalos dobozokat mindig mossuk ki és lapítsuk össze (nem kell, hogy a szemét patyolat tiszta legyen, de nagyjából távolítsuk el róla a szennyeződéseket, így megkönnyítjük a válogató munkáját, és a bebüdösödéstől is megkíméljük magunkat). A műanyagos tárolóba ne dobjunk zsíros, olajos, szennyezett flakont (tejes, joghurtos poharat vagy vajas dobozt), hungarocellt, nejlonharisnyát és egyéb műanyagnak ítélt szemetet.

Lapozz, cikkünk folytatódik!

Fotó: 123rf

Oldalak

Home&Design
Sztárok
Úgy néz ki, hogy Demcsák Zsuzsa is eljutott arra a pontra, hogy nem szeretné kiteregetni a magánéletét, de azért néhány titkot mégis megtudtunk a szerelméről.
Lifestyle
Talán még a párunknak sem szoktuk elmesélni, ha általában valamilyen szexuális tartalmú álmunk van, pedig lehetnek rejtett jelentései. Most megmutatjuk, hogy mit jelenthet például, ha az előző...
Sztárok
A JAG-Becsületbeli ügyek az első számú katonai dráma volt a tévében, ami milliókat vonzott a képernyőket elé. Lassan 20 éve annak, hogy véget ért a sorozat és azóta elképesztően megváltoztak a...