Home&Design

Ez történne a világgal, ha megszűnne a GPS

El tudjuk képzelni enélkül az életünket?

A GPS áldás

Ma már nehezen tudjuk elképzelni, hogy létezett valaha olyan időszak, amikor az emberek mindenféle navigációs rendszer nélkül voltak képesek közlekedni a Földön. Nagyszüleink és a náluk idősebb generációk még kénytelenek voltak térképet és a józan paraszti eszüket használni az utazás során, vagy egy harmadik, rendkívül primitív és ma is remekül működő módszert: idegenektől kértek útbaigazítást, azaz megkérdeztek valakiket az utcán, hogyan jutnak el A-ból B-be. A fiatalok a 21. században azonban a modern technológiát már olyan természetesnek veszik, mint a bejglit karácsonykor. Az okoseszközök és mesterséges intelligencia korában nem lepődünk meg azon, hogy gyakorlatilag nincs előttünk akadály a digitális világban, a különféle programok nonstop rendelkezésünkre állnak. De mi lenne akkor, ha egyik pillanatról a másikra kihúznánk a dugót a képzeletbeli konnektorból, ami például a GPS-t (Global Positioning System), vagyis egy globális helymeghatározó dolgot működtet? Erre a kérdésre a BBC cikkében találjuk a választ.

Kezdetnek nyilván muszáj lenne az agyunkra hagyatkoznunk, és jobban figyelnünk a környezetünkre, egészen az apróbb részletekig. Ez nem is volna annyira rossz szituáció, hiszen sokat tanul az ember saját magáról is, amikor a józan eszére van hagyva - komfortzónájából kilépve előjön kreativitása, és valóban megtanul tájékozottabbnak lenni a külső segítségek nélkül. Meglehet, hogy olyan helyeket is felfedeznénk, amiket elszalasztottunk volna, ha átadjuk magunkat a technikának.

Alapvetően a GPS-féle eszközöket azért találták ki, hogy - dobpergés - könnyebb és gyorsabb legyen eljutni egyik pontból a másikba anélkül, hogy totál elvesznénk. Ahogy a legtöbb program azonban, ezek sem mindig megbízhatóak. Hányszor fordul elő, hogy hiába használjuk a navigációs rendszert, mégsem oda lyukadunk ki, ahol szeretnénk. Sokszor a különféle útfelújításokat, lezárásokat egyáltalán nem jelzi a készülék, vagy mivel műholdhoz kapcsolódik a dolog, egy alagútban köszöni szépen, megpihen. Ezek persze apróságoknak tűnnek azokhoz az előnyökhöz képest, melyeket a létezésének hála élvezhetünk.

Lapozz!

Fotó: 123rf

Oldalak

Home&Design
Utazás
Bár Ázsiában őshonosak, a cseresznyefák valójában az egész világon virágoznak, és nem is kell olyan messzire utaznunk azért, hogy káprázatos, rózsaszínbe borult utcákban gyönyörködhessünk.
Sztárok
Bajor Imre még Jáksó Lászlót is meg tudta lepni, aki mindig elővett néhány botrányos viccet a műsorban. Anno még ez is lemehetett az RTL Klub képernyőjén.
Egészség
Nincs mese, a dohányosok testtömege általában valóban alacsonyabb, mint a nemdohányzóké. A kutatók megvizsgálták, van-e összefüggés.