Egészség

Mi a helyzet az omikron alvariánsával? Ellentmondásos információk látnak róla napvilágot

Kutatások bizonyítják, hogy az omikron BA.2 alvariánsa még az eredeti omikron-törzsnél is gyorsabban terjed, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik vezetője szerint azonban nem tűnik súlyosabbnak, mint az eredeti BA.1 változat.

Jobban fertőz = veszélyesebb?

Az omikron alvariánsával már a Femcafe.hu-n is foglalkoztunk, akkor beszámoltunk róla, hogy a BA.2 alváltozatot – ami állítólag több mutációval bír elődjénél – Kínában mutatták ki először néhány héttel ezelőtt, de az általános vélekedés szerint Indiából ered. A BA.1-es jelzésű omikron variáns jelenleg az összes megbetegedés 98%-át teszi ki világszerte, de Dániában például már kiszorította a több mutációt tartalmazó BA.2 változat, amely január második hetében vált dominánssá. Feltevések szerint másfélszer fertőzőbb lehet, mint az eredeti BA.1 nevű omikron változat, de nem feltétlen okoz súlyosabb betegséget. A BA.2 egyre gyorsabban terjed, főleg Indiában, Dél-Afrikában, Dániában, az Egyesült Királyságban, valamint most válik dominánssá a Fülöp-szigeteken, Nepálban, Katarban is.

A BA.2 gyorsabb terjedését azóta egyre több új kutatás igazolja, ami viszont ennél is aggasztóbb, hogy a kutatások szerint az enyhe tünettel átesettek nem szereznek erős védelmet a további fertőzésekkel szemben, ez pedig kétségbe vonhatja a várakozást, hogy az omikron variáns elhozza a pandémia végét. A Portfolio cikkében felidézi, hogy világszerte elkezdték megváltoztatni a járványstratégiájukat az országok: a kormányok úgy kezdték el kezelni a koronavírus-járványt, mint egy szezonális megbetegedést, mivel az emberek megelégelték a korlátozásokat, egyre több vakcina áll rendelkezésre, és a halálozási számok viszonylag alacsonyak.

Aggodalomra ad azonban okot, hogy a University of California firss, független szakértők által még nem ellenőrzött kutatása szerint az omikron adta védettség (vagyis az antitestek száma) összefüggésben áll azzal, hogy mennyire volt súlyos a betegség lefolyása. A kutatók szerint az enyhe fertőzésen átesett beoltottak a jövőben is ki lesznek téve az omikron és a többi variáns okozta veszélynek. A természetes védettség adta antitestek száma ugyanis mindössze nagyjából harmada volt annak, mint amit a megerősítő oltásokkal szerezni lehet. „A kutatásunkból arra következtethetünk, hogy az omikron adta védettség nem lesz elegendő az újabb, vélhetően megjelenő variánsokkal szemben. Emellett azt is bizonyítja, hogy a megerősítő oltásokra szükség van, mert az átvészeléses védettség nem lesz elegendő” – idézi a kutatókat a portál.

Egy másik, dán háztartásokat vizsgáló kutatás szintén aggasztó eredményre jutott. Eszerint az omikron alvariánsa még gyorsabb terjedésre képes, mint az eredeti omikron-törzs: a BA.2 alvariánssal fertőzöttek 39% eséllyel fertőztek meg másokat velük egy háztartásban, az eredeti omikronnál ez az arány csak 29%. Mindkét esetben azoknál volt nagyobb a fertőzés kockázata, akik nincsenek beoltva. Ezzel egybeeső eredményt hozott egy brit kutatás is.

A WHO bizakodóbb a BA.2-vel kapcsolatban, erről cikkünk folytatásában bővebben írunk.

Lapozz!

Fotó: 123rf

Oldalak

Egészség
Sztárok
Volt idő, amikor az Oscar-díjas színésznő előre rettegett a csókjelenetektől. Hathaway friss interjújában egy több évtizedes kulisszatitokba avatta be a közönséget.
Lifestyle
Ha szeretsz étteremben enni és kedveled a gourmet fogásokat, akkor biztosan jártál már olyan helyen, ahol a luxuskörülmények közt felszolgált ételek egészen aprócskák voltak. Nos, ennek is megvan az...
Lifestyle
Már unod a megszokott kávézást reggelente? Mutatunk egy tippet, amivel alaposan fel tudod dobni az ízét!