Így néz ki egy 180 napos hamburger

Egy konyhapulton hagyott nyers hús akár néhány óra alatt megromlik. A hőkezelt - de nem tartós- tej egy nap alatt veszíti el szavatosságát. De mi a helyzet az oly népszerű gyorséttermekben kapható élelmiszerekkel? Egy hamburger is megromlik órák alatt? Esetleg 180 nap után is ugyanúgy néz ki, mint mikor megvásároltuk?

A gyorséttermek mára a világ minden pontját meghódították. Soha nem látott népszerűségüket első sorban az ételhez való gyors hozzájutás biztosítja. Számos dokumentumfilm és cikk szól arról, hogy ezek az ételek valójában mit tartalmaznak és milyen hatással vannak az egészségünkre.

Shally Davies a felkapott művész (néhány alkotásának tulajdonosai között megtaláljuk Johhny Deep-et és Shara Jessica Parkert is) olvasta, hogy egy tanár 12 éven át tartott meg egy McDonald’s-os hamburgert. Ez elég hihetetlenül hangzik első hallásra, s mivel a művésznő sem volt meggyőződve a hír tartalmának valódiságáról, úgy gondolta tesz egy próbát.

Vásárolt egy Happy Meal menüt és hazavitte. Úgy tervezte, minden nap lefényképezi és közzé teszi a bomlás folyamatának pillanatait a Facebookon és a Flickr-n. Ám, ahogy teltek a napok, úgy növekedett Davies elképedése is. A menü egyszerűen nem akart oszlásnak indulni. A kísérlet hat hónapja kezdődött, a „Mekis kaja” pedig lényegében még mindig ugyanúgy néz ki, mint amikor a művésznő hazavitte

.                          

Hogyan lehetséges mindez? Tanya Zukerbrot dietetikus elmondta, hogy a McDonald’s receptjei 78 különböző adalékanyagot tartalmaznak. Ez okozza az ételek különösen hosszú távú szavatosságát. Mindez visszavezethető az óriási mennyiségű tartósítószerre és a kétféle transz-zsírsavra. A transz-zsírsavak jóval megnövelik az élelmiszerek élettartamát, ami természetesen igencsak kedvez az élelmiszeripari vállalatoknak, ám az emberi testnek annál kevésbé.

Zukerbrot a brit Independentben közzé tett egy tanulmányt, melyben a McDonald’s ételeinek tanulmányozása során kiderített adatokat boncolgatja. A tanulmány szerint a szóban forgó étterem egyes termékeiben átlagosan hét E-szám található. Az E-számokat az európai élelmiszerek csomagolásán kötelezően fel kell tüntetni. Ezek megmutatják, hogy az adott produktumban mennyi adalékanyag és tartósítószer található.

A gyorsétterem lánc honlapján azt állítják, hogy a hamburgerhúsaik 100% marhahúsból készültek és a teheneket kizárólag kukoricatáppal etetik. A kísérletre csupán annyit reagáltak, hogy lármás városi legenda. A zsömlék és a sajt pedig egy teljesen másik történet. Vajon biztonságos az olyan étel fogyasztása, amely még 180 nap után is olyan, mintha friss lenne? Maximum akkor, ha egy lakatlan szigetre vet minket a sors és nincs más, amivel táplálkozhatnánk.

 

Oldalak

Sztárok
Az 59 éves színésznőt nemcsak a nagysikerű szuperhősfilmben (és folytatásaiban) láthattuk: játszott az Aranyszem című James Bond-filmben, sőt az Elrabolva-sorozatban is ő formálta meg Liam Neeson (ex...
Egészség
A kertedben hasznos gyógynövény lehet, a szántóföldeken viszont sok bosszúságot képes okozni.
Sztárok
Csütörtök délelőtt jelentették be, hogy az 55 esztendős ausztrál énekesnő is fellép majd az idei Sziget Fesztiválon.