Hogyan kezeljük a pánikrohamot?

A pánik civilizációs betegség, amely stresszes életünkben gyakran előfordul – sajnos egyre több ember éli át. Cikkünkből kiderül, melyek a tünetei, s kezelése során mire érdemes odafigyelni.

Biztosan Te is érezted már, hogy annyira összecsaptak fejed fölött a hullámok, hogy szinte majd’ felrobbansz a feszültségtől. Legyen szó akár magánéleti, munkahelyi problémáról, netán mindkettőről egyszerre. Akadnak emberek, akik mindezen hamar túlteszik magukat, vannak viszont, akik érzékenyebbek, és annyira belelovalják magukat a mindennapi gondokba, hogy bizony egészségük látja kárát.

Pánikbetegségről az esetben beszélhetünk, ha többször jelentkező pánikrohamot tapasztalunk huzamosabb ideig, illetve, ha folyamatosan rettegünk attól, hogy újabb rohamunk lesz. A pánikroham egyfajta szorongásos rosszullét, átmeneti erős félelemérzet, mely többnyire hirtelen támad, időtartamát tekintve általában körülbelül negyedóráig tart (legrosszabb esetben fél-egy óra a lezajlási idő).

A rosszullét hirtelen alakul ki, s nincs kiváltó oka – látszólag legalább is. Valójában viszont a háttérben mindig áll valamilyen súlyos, talán megoldásra még nem került probléma, mely kiváltotta az igen intenzív félelemérzetet. Amennyiben viszont kiszűrjük, mi minden bújhat meg a kialakulás mögött, könnyebben pontot tehetünk a „betegség” végére.

 

Lehet, hogy már neked is volt rohamod?
A pánik manapság gyakorta előfordul, sokan viszont nem is tudnak a létezéséről, tüneteiről, kezeléséről. A pánikbetegek többsége elviselhetetlen halálfélelemről számol be, valamint erős késztetést érez, hogy elmeneküljön onnan, ahol a roham éppen elkezdődött. A lelki tünetek testiekkel párosulnak egyszerre, melyek a következők lehetnek:

- halálfélelem
- heves szívverés, magas pulzus
- ájulásérzés
- nehézlégzés, légszomj
- szédülés, hányinger
- zsibbadás-szerű érzés a szájban, az arcon vagy a végtagokon
- gyomortájról kialakuló gyengeségérzet
- hirtelen gyomorgörcs
- reszketés
- érzékelési zavarok
- rettegés attól, hogy elveszítjük az irányítást, önkontrollt
- egyfajta érzés, mintha a beteg önmagába be lenne zárva, elszigetelve a külvilágtól

Amennyiben a fenti tünetek közül egyszerre több is megjelenik, abban az esetben beszélhetünk pánikrohamról.

 

A kezelés
A pánik első érzésre nagyon ijesztőnek hat, a betegséget minél hamarabb kezelni kell. Aki átéli, annak át kell gondolnia, melyek lehettek az életében az előzmények, a kiváltó okok. Enyhébb esetekben maga a beteg egyedül is túljuthat állapotán, súlyosabb előfordulásnál kérhet orvosi segítséget – gyógyszeres kezelés vagy kognitív pszichoterápia formájában. Mindemellett sokat segít a rendszeres sportolás, mely erősíti az idegrendszert, adott esetben pedig az életmód- vagy a környezetváltás is hasznos lehet. A betegség visszatérhet, de mindörökre meg is lehet tőle szabadulni, amennyiben megtanuljuk kezelni a rossz érzést. Tudatosítanunk kell önmagunkban, hogy nem származhat komolyabb problémánk egy-egy roham átélésekor, csupán pillanatnyilag mi magunk alakítjuk ki ezt az illúziót.

 

Oldalak

Sztárok
Zac Efron, hírnevének megszerzése óta rengeteget utazik, mikor munkaügyben, mikor egyszerűen kikapcsolódás céljából. Ennek ellenére sok éven át megőrizte kaliforniai gyökereit, így mindenkit...
Lifestyle
Persze mind tudjuk, hogy a kávé lendületet és energiát ad, na meg persze nagyon finom és sokunk számára elmaradhatatlan kiegészítője a reggeleknek, valójában viszont még ettől is sokkal több rejlik...
Sztárok
György hercegnek számos regulának kell megfelelnie, melyek között van olyan, ami azt szabályozza, milyen ruhák alkothatják a gardróbját.