Őszibarack chutney - A húsételek tökéletes kiegészítője

Ha még nem ismered a chutney-t, ideje megismerkedned vele! Kellemesen csípős és édes, kiváló kiegészítője a húsételeknek. Szerzőnk, a Limara Péksége blog szerkesztője, máris megmutatja nekünk a receptjét!

Akár ajándéknak is jó lesz

A héten három adagot főztem ebből az őszibarack csatniból (chutney), egyrészt mert annyira jó, másrészt mert annyira jó lesz majd karácsonyi gasztro ajándéknak. Mondjuk mikor meséltem a barátnőmnek róla, és el is magyaráztam neki, mi is az, akkor csak annyit mondott, hogy furcsa ízlésetek van, lekvárral eszitek a sült húst....

Valóban, a csatni állagában hasonlít a lekvárhoz, ráadásul hidegen is fogyasztják, de ízében azért messze van tőle. Ez ugyanis egy fűszeres, édes, savanyú, többnyire csípős szósz, ami eredetileg mangóból vagy más trópusi gyümölcsből készült, de ma már zöldségekből is készítik. Dél-Ázsiából származik. Húsokhoz, sajtokhoz, szendvicsekbe kiváló.

Mindhárom adagba többféle barackot tettem, került bele érettebb kopasz, kicsit keményebb fehér húsú és sárga húsú barack is, sőt a mai adagba gumibarackot vettem. Ezt őszintén szólva eddig nem ismertem, de az biztos, hogy most már vadászni fogom. Tömör, gyönyörű sárga húsú fajta, hihetetlen zamattal. Befőttet is ebből fogok eltenni, nem puhul el. Egyetlen hátránya van, sajnos nem magvaváló...

Hozzávalók:

  • 1/2 csésze barnacukor (125 ml)
  • 1/2 csésze kristálycukor
  • 1/2 csésze almaecet
  • 1 lila sonkahagyma
  • 1-2 gerezd fokhagyma
  • 5 cm friss gyömbér
  • 1 db kisebb chili
  • 1 db piros húsospaprika
  • 5 dkg mazsola
  • 1 mangó (elhagyagyható)
  • 1 kg őszibarack
  • 1 mk. őrölt kardamom
  • 1 mk. kurkuma

Elkészítés

Elővettem a gyönyörű piros vaslábasomat (na jó, ez lényegtelen, a lényeg a nagyobb fazék..), és belemértem a cukrokat, valamint az ecetet. Hozzáadtam a finomra vágott hagymát, csilit, apróra kockázott piros húsú paprikát (kápiát használtam), a lereszelt fokhagymát és gyömbért, és a mazsolát. Feltettem a tűzre és lefedve 30-40 percen keresztül főztem, lassú tűzön.

Míg főtt megpucoltam a barackot, kimagoztam és apró kockára vágtam. Ha nehezen jön le a barack héja, forró vízbe kell mártani 1-2 percre, majd hidegbe, ezután könnyedén le lehet húzni. A közben kissé besűrűsödő szószhoz adtam a barackot, a kurkumát és a kardamomot és most már fedő nélkül főztem további 30-40 percig, míg kellően besűrűsödik. Közben gyakran kevergettem, nehogy lekapjon.

Az utolsó adaghoz már nem tettem mangót, helyette egy almát reszeltem bele rögtön a legelején, úgy is tökéletes lett. Míg a szósz főtt kisebb üvegeket kimostam, csírátlanítottam, majd az elkészült csatni beleszedtem. Lekötöttem celofánnal, rácsavartam a kupakot és fejre állítottam pár percre, végül vastag takarókba bugyoláltam és ott hagytam kihűlni, azaz dunsztoltam. Kardamom helyett lehet fahájjal, csillagánizzsal, szegfűszeggel, vagy egyszerre ezekkel is ízesíteni.

Olvasd el ezt is

Sárgabarackos gombóc - Még a szilvást is lepipálja

Leadfotó: foodwisenw.com

Oldalak

Lifestyle
Március utolsó vasárnapján ismét óraátállításra kerül sor - a változáshoz pedig sokszor nem olyan könnyű alkalmazkodni.
Fashion&Beauty
A sminkrajongók jól ismerik a legfőbb szabályt: mindig mossuk meg az arcunkat és távolítsuk el a sminket lefekvés előtt. Az viszont egyáltalán nem mindegy, milyen terméket is használsz ehhez.
Lifestyle
A kígyóuborka fogyasztásának élettani hatása számos pozitívumot rejt magában, azonban sok olyan folyamatot is eredményez a szervezetünkben, amire a legtöbben talán nem is gondolnak.