Íróasztal kisokos - Avagy, a hatékony munkavégzés titka

Napi nyolc óra munkával egy átlagos irodai dolgozó körülbelül 80.000 órát tölt élete során íróasztal mellett, ezért fontos, hogy az asztal és a szék is ergonómiailag megfelelő legyen! (x)

Több, mint egy bútor

Íróasztalunk nemcsak egy lakberendezési tárgy, hanem legtöbb esetben munkaeszköz. Kiválasztásakor a designon és a praktikumon túl az ergonómia az egyik legfontosabb szempont. Minél több időt kell eltöltenünk íróasztalunk társaságában, annál fontosabb, hogy - egészségünk megóvása érdekében - ezt a számunkra ergonómiailag leginkább megfelelő mellett tegyük.

Mire érdemes figyelni?

Az asztallap magassága

A magasság akkor optimális, ha az, a hozzá való széken ülve a szék karfájára fektetett karunk meghosszabbítása. (Helyes ülőhelyzetben talpunk teljesen leér a földre, térdünk kb. 90 fokot zár be. Ha karunkat magunk mellé engedjük, könyökünket derékszögbe hajlítjuk (mintha a szék karfáján pihenne), tenyerünket pedig lefelé fordítjuk, akkor az ideális íróasztal magasság számunkra éppen a föld és tenyerünk közötti távolságnak felel meg). Átlagos testmagasság mellett ez az érték 72-75 cm, ami a napjainkban leggyakrabban gyártott íróasztal magasság tartományába esik. Gyermekek esetén mindenképp hasznos választás az állítható asztallap, hisz az íróasztal „együtt nő” gyermekünkkel.

Az asztallap mérete

Az asztalhoz közel ülve - hasunk szinte érinti az asztallapot - a térdünk ne ütközzön semmibe, a lábat kényelmesen előre tudjuk nyújtani. A másik ergonómiai szempont számítógép használata esetén, hogy a szemünk és a monitor közötti távolság 50 cm körül legyen. Mindezeket figyelembe véve felnőtteknek a kb. 80 cm, gyerekeknek pedig a 60 cm körüli mélység a nagyjából ideális méret.

Fontos, hogy a kiválasztott asztal rendelkezzen kellő számú polccal, fiókkal, tárolóhellyel, hogy minden a munkához, tanuláshoz szükséges eszköz a kezünk ügyében legyen.

Egyenes hát, rendszeres szünet

Egészségünk megőrzése érdekében munkavégzés közben egyenes háttal üljünk, és rendszeres időközönként tartsunk szüneteket (pl. 50 perc ülőmunka után 10 perc szünet). A szünetekben a lehetőségekhez mérten célszerű tornagyakorlatot végezni: nyújtózás, törzskörzés, nyakkörzés, hajolgatás, guggolás, séta. Ezek a gyakorlatok amellett, hogy megmozgatják az izmainkat, ízületeinket, serkentik a vérkeringést.

Szülőként a mi feladatunk az is, hogy figyelmeztessük és tudatosítsuk gyermekünkben a helyes testtartás fontosságát, hogy megelőzzük a későbbi gerincdeformitásokat (például gerincferdülés, porckorongkopás).

Vásárolj online vagy személyesen

Vásárolhatunk akár online is íróasztalt, de előtte mindenképp próbáljunk ki többet is személyesen! Menjünk el valamelyik kika áruházba és ha a sok próbálgatás után még mindig nem vagyunk biztosak a választásunkban, a kika tanácsadói szívesen segítenek, kérdezzük őket bátran!

A cikkhez tartozó galéria: 

Oldalak

Lifestyle
Ha komoly kapcsolatra vágysz, és nem szeretnéd, hogy összetörjék a szíved, akkor érdemes kerülnöd egy bizonyos csillagjegy szülötteit, ők ugyanis azok, akik "virágról virágra" szállnak, és hamar...
Sztárok
Eva Longoria egy cseresznyepiros pánt nélküli ruhában mutatta meg, hogy még mindig pont olyan lenyűgözően fest, mint a húszas évei legelején.
Lifestyle
Az éticsigák és a meztelen csigák rengeteg kárt tudnak okozni a kertben, és van egy bizonyos dolog, amit ha rendszeresen csinálunk, csak még több fog megjelenni belőlük, éppen ezért érdemes...