Cukor vagy édesítőszer? - Tények és tévhitek

Egy átlagember naponta akár többször is magához vesz valamilyen édes italt vagy élelmiszert. Ma már ismert és közkedvelt vélekedés, hogy a helyes táplálkozás fontos feltétele az egyszerű cukrok, például fehércukor kerülése, és azok összetett szénhidrátokkal, vagyis mesterséges édesítőszerekkel történő helyettesítése. De valóban jobban járunk a szacharin, ciklamát, vagy az aszpartam nevű anyagok használatával?

Kalóriatartalom
Köztudott, hogy a túlzott cukorfogyasztás hízlal. Az édesítők legnagyobb előnye tehát az alacsony energiatartalom. Ám ez egyben veszélyüket is jelenti. Ugyanis ha valaki az ételek édesítésére ilyen anyagokat használ, annál a szervezet tulajdonképpen becsapja önmagát, és egy idő után kompenzál. Ne higgyük tehát, hogy ezek nem növelik a kalóriabevitelt. Egy nagyszabású, 80 000 nővel végzett amerikai felmérés arra az eredményre jutott, hogy az édesítőszer-használóknál átlagban nagyobb a súlygyarapodás, mint a cukrot fogyasztók esetében.

Előfordul ugyanis, hogy a sok édesítő használata nassolásra hajlamossá tesz. Annak tudatában, hogy az ital, tea, adott esetben a jégkrém, csokoládé úgyis kalóriszegény, megengedjük magunknak egy plusz adag étel elfogyasztását. Azt gondoljuk, hogy a fehércukor kerülése feloldoz minket, és ez még belefér. A kompenzálás így bizonyos mértékig tudatos, tehát odafigyeléssel elkerülhetjük ezt a téves gondolkodást. A szervezet azonban tudtunk nélkül is próbál kiegyenlíteni. Az édes ízhez energiabevitelt társít, és ezt meg is követeli, vagyis szinte garantáltan pótolni fogjuk majd a meg nem kapott kalóriákat.

Negatív hatások
A fehércukor fogyasztása azonban nemcsak hízlal. Károsítja a vese szűrőrendszerét, emeli a vér inzulinszintjét, és negatív hatással van az egész anyagcserére. Ám ne higgyük, hogy a mesterséges édesítőszerek ártatlanok.

Ezek az édesítők néhány esetben fokozzák a bélműködést, puffadást okoznak. Az érzékenyebbeknél allergiás reakciókat válthatnak ki, aminek egyik legalapvetőbb tünete a bőrkiütés lehet. Az egyik legveszélyesebb az aszpartam, melynek hatása számos vizsgálat tárgyát képezte. Ez, valamint az édesítőszer lebomló termékei folyamatosan a viták középpontjában áll. Rákkeltő hatásáról sok szakember beszél, de eddig még nem bizonyították. Specialisták azonban arra figyelmeztetnek, hogy a cukorbetegek számára káros lehet, sok egészséges embernél növelheti a diabétesz megjelenésének kockázatát, és egy bizonyos agytumor-fajta kialakulásában is szerepet játszhat.

Mit használjunk?
Félreértés ne essék, természetesen fogyaszthatunk mesterséges édesítőszereket, de csak korlátozott mennyiségben. Ezenkívül nem kell minden alkalommal ezekkel édesíteni, néha egy-egy kiskanál cukor a teába, vagy kávéba még nem vezet katasztrófához. Ennél még jobb megoldás a barnacukor vagy a méz használata, utóbbi ugyanis, bár hasonlóan magas az energiatartalma, mégis sok ásványi anyagot, vitamint tartalmaz, és antibakteriális hatású. Egészségesebb tehát, mint a cukor.

Aki viszont nem tud lemondani az alacsony kalóriatartalomról, annak is van egy javaslatom. Nagyon ígéretesnek tűnik egy újdonság megjelenése. A Stevia, vagy sztívia nevű édesítőszer természetes eredetű, nem mesterségesen állítják elő, ugyanis egy dél-amerikai növény kivonata. Alacsony a kalóriaértéke, intenzív édes az íze, és ennek van a legkevesebb mellékhatása. Emellett pedig egy jótékony, vérnyomást szabályozó hatása is felmerült már.

Oldalak

Sztárok
Tóth Gabi és a párja, Papp Máté Bence egy közös fotót osztottak meg az Instagramon. Most nem a szerelmükről áradoztak, hanem egy hatalmas bejelentést ünnepeltek.
Lifestyle
Az interneten rengeteg sztorit lehet olvasni, aminek a középpontjában egy vakrandi van. Ezek olykor romantikus, néha pedig felháborító szituációkat tudnak szülni.
Fashion&Beauty
Azoknak, akik rendszeresen górcső alá veszik Zendaya szereléseit, mostanra szemet szúrhatott, hogy egy bizonyos cipő a sztár ruhatárának egyik meghatározó alapdarabja.