Gyász – Elhunyt Bálint gazda
A kertészmérnök, és volt országgyűlési képviselő 100 éves volt.
Veszteség
Az ország kedvenc kertészeként emlegetett Bálint gazda, eredeti nevén Bálint György vasárnap elhunyt - jelentették be hivatalos Facebook-odalán. 1919. július 28-án született Gyöngyösön, gazdálkodó hagyományokkal rendelkező zsidó családba, ezért már fiatal korában a mezőgazdasági ismeretek átadását helyezték középpontba nevelésénél. 1941-ben a budapesti Magyar Királyi Kertészeti Akadémián kertészmérnöki oklevelet szerzett, egy évvel később viszont munkaszolgálatra hívták, és koncentrációs táborba került. A holokauszt során egy testvére kivételével az egész családját kiirtották.
Kiemelkedő karrier
1949-ben a Magyar Agrártudományi Egyetemen mezőgazdasági mérnökként diplomázott, három évet dolgozott a Földűvelésügyi Minisztériumban, majd a Kertészeti Kutatóintézetben. 1964 és 1967 között az Állami Biztosító Főigazgatóság szakértője volt, és több kertészettel foglalkozó magazint is szerkesztett nyugdíjazásáig. Huszonnyolc évig volt az Ablak című műsor állandó munkatársa, valamint a Gazdaképző műsor főszerkesztői feladatát is ellátta. Négy éven át volt országgyűlési képviselő az SZDSZ színeiben, 2009-ben azonban kilépett a pártból, és alapítótagként részt vett a Szabadelvű Polgári Egyesület megalapításában.
Magánélet, kitüntetések
Egyetlen fia született, Bálint János, aki szintén a kertészmérnöki szakmában indult el. Feleségével 1999-ben a 16. kerületbe költözött a nő munkája miatt. 2017-ben olvasókertet létesítettek tiszteletére, melynek átadásan egy diófacsemetét ültettek Bálint gazdával együtt. A Magyar Újságírók Országos Szövetségében az Agrár- és Szövetkezeti Szakosztály tiszteletbeli elnöke, a Magyar Borakadémia örökös tagja volt. Rendszeresen publikált több szaklapban, rengeteg cikke és tanulmánya jelent meg ismeretterjesztő folyóiratokban, még saját honlapja is volt, ahol a gazda tanácsokkal látta el a hobbikertészeket. Kiemelkedő munkássága miatt rengeteg kitüntetésben részesült: 1990-ben például Táncsis Mihály-díjat, 1998-ban Aranytoll életműdíjat kapott. 2009-ben Gyöngyös és Budapest díszpolgárjává választották, 2017-ben pedig Prima Primissima díjban részesült. 2018-ban Bálint gazda lett az Év Agrárembere, egy évvel később pedig Várda díszpolgárjává avatták. A gazdát a szakma és az egész ország gyászolja.