Lifestyle

3 világhírű magyar sportoló, kiknek teljesítménye mindenkit elkápráztatott: mi rájuk emlékezünk ma, a magyar sport napján

1875-ben éppen ezen a napon, május 6-án rendezte meg a Magyar Athletikai Club Európa első szabadtéri sportversenyét Budapesten. 2000-ben a magyar kormány május 2-án hozott egy határozatot, miszerint május 6. lett a magyar sport napja. Legnagyobb sportolóinkra emlékezünk.

Puskás Ferenc

Puskás Öcsi, vagy Pancho, ahogy Spanyolországban nevezték minden bizonnyal hazánk leghíresebb sportolója volt. 1927-ben született Budapesten, 2006 novemberéig volt köztünk, addig számos, talán megismételhetetlen sportsikerrel ajándékozta meg Magyarországot. Nem is véletlen, hogy megkapta a Nemzet Sportolója címet, de olimpiai aranyat és ezüstöt is hozott hazánknak. 2016-ban egy internetes szakportál a világ valaha élt legjobb labdarugójának választotta, de a FIFA-listán is a legjobbak között említik.

Puskás 85-szörös magyar és 4-szeres spanyol válogatott volt, háromszoros Bajnokcsapatok Európa-kupája (BEK) győztes és kétszeres BEK gólkirály volt. 1948-ban Európa legjobb góllövője volt, 10 góljával Európa-kupa gólkirály is lett. 1960-ban ő lett az egyetlen játékos, aki 4 gólt lőtt egy BEK vagy BL-döntőn. A magyar válogatottban pályafutása során 84 gólt szerzett, ezzel 2019-ig ő volt minden idők legeredményesebb európai válogatott játékosa, majd Cristiano Ronaldo megelőzte. Puskás az egyetlen játékos a világon, aki gólt lőtt világbajnoki, olimpiai, Európa-bajnoki, Bajnokok Ligája- és Világkupa-döntőben is. 352 magyar bajnoki mérkőzésen 360 gólt, míg 180 spanyol bajnoki mérkőzésen 156 gólt szerzett, 79 éve alatt 1271-szer lépett pályára és 1571 gólt lőtt, ezzel mérkőzésenkénti gólátlaga 1,24.

Edzőként az Antarktisz kivételével minden földrészen dolgozott, de szövetségi kapitány is volt a szaud-arábiai és a magyar válogatottnál. Sportsikereit hosszan lehet még sorolni és a kitüntetéseiről még nem is beszéltünk, hiszen a teljesség igénye nélkül Puskás a FIFA és az UEFA Order of Merit smaragd fokozatú kitüntetettje lett, de Köztársasági Érdemérem középkeresztje kitüntetést, Budapest Főváros díszpolgári és XIX. kerületi díszpolgári érdemet is kapott. Nevét a mai napig minden felnövekvő generáció ismeri, a magyarok egyik legnagyobb büszkesége. 79 éves korában halálát tüdőgyulladás okozta.

Lapozz!

Oldalak

Lifestyle
Utazás
Bár Ázsiában őshonosak, a cseresznyefák valójában az egész világon virágoznak, és nem is kell olyan messzire utaznunk azért, hogy káprázatos, rózsaszínbe borult utcákban gyönyörködhessünk.
Sztárok
Bajor Imre még Jáksó Lászlót is meg tudta lepni, aki mindig elővett néhány botrányos viccet a műsorban. Anno még ez is lemehetett az RTL Klub képernyőjén.
Egészség
Nincs mese, a dohányosok testtömege általában valóban alacsonyabb, mint a nemdohányzóké. A kutatók megvizsgálták, van-e összefüggés.