Lifestyle

Egy magyar kutatás szerint sokan orális függőségekhez és az internethez fordultak a járvány alatt

A felmérés szerint a legtöbben a változás és a túlélés szóval jellemezték az elmúlt egy évet. A magyarok kétharmadának sokkal fontosabb lett az érzelmi élete a járvány kezdete óta, és egyre kevésbé adnak már mások véleményére.

Hogyan viseljük a járványt és a karantént?

Az immár egy éve tartó koronavírus-járvány hatásait vizsgálták pszichológusok, akik azt találták, noha a legtöbben a változás és a túlélés szóval jellemezték az elmúlt egy évet, a sok nehézség ellenére mégis megjelentek egyértelmű, előremutató pozitív tendenciák: a munkavállalók önállóbbak, önazonosabbak, a vezetők pedig emberségesebbek lettek.

A reprezentatív, több mint 500 résztvevős online felmérés a lassan egy éve tartó lezárások és korlátozások, valamint a járványra adott érzelmi és emberi reakciók hatásait mérte fel. A válaszadók javarészt az Y és a X generációhoz tartoztak, főleg Budapesti vagy nagyvárosi környezetben élnek. Munkaerőpiaci státuszukat tekintve 90%-uk alkalmazott, közel harmaduk KKV-nál dolgozik, minden negyedik válaszadó pedig multinacionális-, illetve nagyvállalatnál. A fennmaradók főleg a közigazgatás területéről érkeztek.

Az eredményeket a felmérés ötletgazdája és egyik készítője, Szirtes Hajnalka szervezetpszichológus, foglalta össze a Portfolio-nak.

Változik a vezetők hozzáállása

A tavaly májusi, első felmérésben meglehetősen rossz visszajelzéseket kaptak a főleg a kisebb cégnél dolgozó vezetők. Az autokrata, önös érdekeket szem előtt tartó vezetők hatására a munkavállalók elégedettsége és motiváltsága is drasztikusan csökkent.

A vezetők egy része azonban felismerte, hogy fontosak a dolgozók. Ezt támasztja alá a 2021-es felmérés: a válaszadók 59%-a szerint sokkal érzékenyebbek lettek a főnökeik, ami olyan dolgokban mutatkozik meg, mint hogy például tavaly óta rendszeresebb megbeszélések vannak, a vezetők mentális támogatást is adnak, sőt, lelki problémákkal is lehet hozzájuk fordulni, valamint intenzívebb közösségépítés is zajlik a cégeknél.

Vagyis az eredmények szerint a krízishelyzetnek köszönhetően a vezetők 25,3%-a sokkal emberségesebb, odafigyelőbb, törődőbb lett. Akik korábban kevésbé figyeltek másokra, inkább csak a számok és a vállalati érdekek mentén gondolkodtak, most elindultak az érzékenység és valódi empátiás készség felé.

Az is számottevő különbségként mutatkozott a tavalyi felméréshez képest, hogy sokkal rugalmasabban, megértőbben, és engedékenyebben reagálnak a munkavállalói problémákra. Vagyis nemcsak a tervezett cél elérését tartják már fontosnak, hanem az odavezető út is meghatározó lett. Több lehetőséget adnak, hogy maguk a munkavállalók dönthessenek a megoldások kivitelezésében, valamint több energiát is fektetnek abba, hogy akár személyes élethelyzetekről, problémákról érdeklődjenek a kollégák akár telefonon, akár online.

Cikkünk folytatódik, lapozz!

Fotók: 123rf.com

Oldalak

Lifestyle
Sztárok
Igazából már lengedezett a levegőben, hogy nem működik minden megfelelően Varga Miklós Joe és Hrovatin Csenge között, a szakításuk bejelentése azonban mégis meglepett mindenkit.
Lifestyle
A Bak akár napokon belül meglelheti az új kedvesét. Hétvégi szerelmi horoszkóp!
Egészség
A fogamzásgátló tabletták a terhességmegelőzés egyik legnépszerűbb formái Magyarországon is az óvszer mellett. Most megmutatjuk, mi történik, ha elfelejtetted bevenni az adagodat.