Árat emel az Ikea: a magyar üzleteket is elérte a drágulás
Az ellátási láncok akadozása, illetve az általános infláció miatt áremelés jön a hazai Ikea áruházakban is. Ekkora mértékű drágulásra számíthatunk.
Drágul az Ikea
Január elején érkezett a hír, hogy bár az Ikea a világjárvány miatti áremelkedések ellenére egy ideig stabilan tudta tartani termékei árait, 2022-ben arra kényszerül, hogy emelje az árait, legalábbis a brit üzletekben. A döntés azért született, mert a globális ellátási lánc folyamatos nehézségei miatt a svéd bútorértékesítő óriásnak megemelkedtek a költségei, és nem tudja tartani eddigi szűk haszonkulcsát – számolt be ekkor a hírről a Euronews.
„Sajnos először azóta, hogy a magasabb költségek elkezdtek hatni a világgazdaságra, azok egy részét át kell hárítanunk ügyfeleinkre” – idézte az IKEA kiskereskedelmi igazgatóját a cég közleménye, amelyben a vezető hangsúlyozta, hogy a megfizethetőség mindig is sarokkő lesz számukra.
Mint azóta kiderült, az árak világszerte emelkednek, az áremelés mértéke azonban országról országra változik és reflektál a helyi inflációs sajátosságokra, beleértve a nyersanyagokkal és az ellátási lánccal kapcsolatos kérdéseket is – mindezt már a magyarországi Ikea közölte, amit a Portfolio szemlézett.
Korábban azt mondták, az árak átlagosan 9 százalékkal lesznek magasabbak világszerte, hogy segítsenek ellensúlyozni a nyersanyagok és a szállítási árak további emelkedését. Brit beszámolók alapján egyes termékek ára akár 50 százalékkal is emelkedhetett. A magyarországi közleményben az van, hogy sok termék ára változatlan marad, de portfóliójuk nagy részének ára emelkedik, összhangban a megemelkedett nyersanyagárak és az ellátási lánc költségeivel. Az áremelkedés néhány százalékponttól az alacsony kétszámjegyű százalékig terjed.
„Minden igyekezetünkkel azon vagyunk, hogy árainkat a lehető legalacsonyabban és stabilan tartsuk, de nehéz megjósolni, hogy a világgazdasági zavaroknak milyen hatásai lehetnek a következő hónapokban. Szoros figyelemmel kísérjük a helyzet alakulását az értéklánc különböző részein, és közösen dolgozunk az ügyön az átláthatóság és az együttműködés szellemében” –áll az áruházlánc levelében, amit a Pénzcentrum tett közzé.
Míg az új autók piaca a tavalyi évben csökkent, a használt autók piacán erős élénkülés látható. Alighanem rekordév lesz a 2021-es esztendő, míg a fájdalmas áremelkedés a használt autókat is erősen érintette. A Használtautó.hu elemzéséből nemcsak azt tudhatjuk meg, hogy milyen átlagáron forognak a használt autók, hanem azt is, melyek a leginkább kedvelt modellek, és azok mennyibe kerülnek a drasztikus drágulás után.