Álláskeresési tippek, nemcsak kezdőknek

Manapság a pályakezdőknek komoly kihívásokkal kell szembenézniük, amikor munkát keresnek. Diplomák, nyelvtudás, jó benyomás – sokszor ezek sem garantálják a biztos sikert. A megfelelő képzettség, a tapasztalat mellett vannak azonban olyan apróbb fogások, amik alkalmazása hozzájárulhat ahhoz, hogy elnyerjük az áhított állást, és mi legyünk a befutók. Most összeszedtük a legfontosabbakat, melyeknek nagy hasznát vehetik nemcsak kezdők, hanem azok is, akiknek új állásra fáj a foguk.

Az önéletrajz
Manapság minden álláskereséssel kapcsolatos tanács elsődleges tárgya a jól elkészített önéletrajz. Íme a legfontosabbak.

Soha ne hazudj, és ne is ferdíts az önéletrajz összeállításakor! Lehet, hogy célravezetőnek tűnik, de könnyen kiderül az igazság, általában már a személyes interjún. Sokan írják a nyelvismerethez, hogy folyékonyan beszélnek valamilyen nyelven, de „csak” felső-, vagy középfokú nyelvvizsgával rendelkeznek. Amikor pedig az interjúztató hirtelen átvált az adott nyelvre, zavarba jönnek, hiszen valójában feszélyezi őket, ha idegen nyelven kell beszélniük. A kudarc ilyenkor szinte garantált.

Használj hagyományos formátumot, azzal biztosan nem lősz mellé! A kinézet is fontos, az önéletrajz az, amire a munkaadó először ránéz, a külseje már önmagában ad egy benyomást az írójáról. Mondanom sem kell, csak akkor írd kézzel az önéletrajzot, ha külön kérik, egyébként használj Times New Roman, esetleg Arial betűtípust, 12-es, maximum 14-es betűtípust, és természetesen fehér alapon fekete legyen az írás.

Használj minél több aktív, cselekvő igét! Amikor körülírod, mit csináltál az előző munkahelyeden, vagy egy diákmunka keretén belül, alkoss hosszabb, összetett mondatokat, legyél kifejező. Fejtsd ki részletesen, mi volt a feladatod, hiszen bármiről elképzelhető, hogy értékes a munkaadó számára.

Olvasd át, és lehetőleg olvastasd át mással is többször az önéletrajzot! A helyesírási hibák nem keltenek jó benyomást, semmilyen munka esetében sem. Egy kívülálló felhívhatja a figyelmet olyan hibára, amit te soha nem vettél volna észre.

Az interjú előtt
Ha behívnak interjúra, az már előrelépés, de még nem vagy a célegyenesben. Ám vannak lépések, amiknek megtételével határozottabban álhatsz az interjúztató elé.

Készülj fel a „Beszélj egy kicsit magadról!” felszólításra! Sokan ilyenkor zavarba jönnek, és elkezdenek beszélni például az általános iskolájukról. Ám a munkaadó nem kíváncsi a gyerekkorodra, vagy arra, hogy a szüleid hol dolgoznak. Körülbelül 2 perc alatt szeretne tudomást szerezni a munkához kapcsolódó hátteredről, hogy miért jelentkeztél, és mik a jövőbeni terveid. Szedj össze magadról néhány jó és rossz tulajdonságot, előfordul, hogy ezekről is kérdeznek – de semmiképpen ne mondd, hogy rosszat nem tudsz mondani.

Alaposan készülj fel az adott munkahelyről, cégről is, ahova jelentkezel! Nézz utána, pontosan mivel foglalkoznak, jegyezd meg a munkaadó személy, személyek, vagyis a vezetők nevét. Ha van, nézz körül a cég weblapján, tekintsd meg az aktualitásokat, légy felkészült.

Oldalak

Sztárok
A walesi hercegné március végén, a közösségi médiában jelentette be, hogy rákot diagnosztizáltak az orvosok. A legfrissebb fejlemények arra engednek következtetni, hogy súlyosbodott Katalin állapota.
Lifestyle
Egyetlen dologra érdemes fókuszálnod, amiből rögtön leszűrhető, ha a beszélgetőpartnered épp megpróbál átverni téged.