A vörös haj átka?

E ritka hajszínt évszázadokig lengte körül mindenféle mítosz és tévhit. 

Az ördög katonái

A középkorhoz hasonlóan már Egyiptomban sem jelentett sok jót, ha valaki vörös hajúnak született, ugyanis nagy valószínűséggel boszorkánynak vagy rossz szellemek által megszállt embernek tekintették őket és a büntetésük nem más volt, mint a máglyahalál.

Ehhez képest a görög mitológiában úgy tartották, hogy a vörös hajúak (főleg a nők) vámpírrá változnak haláluk után. A boszorkányüldözések idején a ritka hajszín miatt könnyen foghatták a vörösökre, hogy az ördög szolgálói vagy katonái, akik azért vannak itt, hogy bűnbe vigyék az embereket. Később is még számos babona terjesztette róluk, hogy többek között balszerencsét hoznak, így érdemes elkerülni őket. 

Különleges és ritka

Ma már csak mosolygunk ezeken a tévhiteken, de annyi bizonyos: a vörös hajúak ritkák és különlegesek. Mielőtt rátérnénk arra, hogy sajnos sokakat még ma is előítélet sújt vörös haja miatt, nézzük meg, hányan is élnek ma ilyen tincsekkel. 

Húsz évvel ezelőtt tudósok rájöttek arra, hogy annak a fő fehérjének a ritka mutációja okozza a haj természetes vörös színét, amely a bőr és a haj színét befolyásolja. A legtöbb vörös ma Skóciában él (13%-uk), 10%-al második helyezett Írország, míg az Egyesült Államok több, mint 300 millió lakosa közül csupán 2% rendelkezik ezzel a hajszínnel. 

Tudományos kísérletek igazolják, hogy a vörös hajúak nyugtalanabbak az átlagnál, és többször igénylik az intim együttlétet, mint szőke vagy barna embertársaik. 

Ha eljő a napunk...

Az előítélet még manapság is ott van az emberek fejében a vörös hajúakkal - kiváltképpen a férfiakkal - szemben. Főleg a gyerekek hajlamosak csúfolni osztálytársaikat, így nem csoda, ha sokan felnőtt korukra is kirekesztve érzik magukat környezetükből. Jól példázza ezt a most bemutatott Ha eljő a napunk című film, amelyben két vörös hajú férfi jön rá arra, hogy nincs keresnivalójuk a XXI. századi francia társadalomban és elindulnak, hogy végre szabadok lehessenek. A film igazából egy szimbólum, egy metafora arra, hogy mit érezhetnek azok, akik természetes hajszínük miatt nap, mint nap gúnyolás áldozatai lehetnek. 

Vörös nők vs. vörös férfiak

Ehhez képest meglepő, hogy azok a nők, akik megváltoztatják hajszínüket, 30%-uk a vöröset választja. Viszont, ha azt megnézzük, hogy a sztárvilágban sok vörös hajú színésznő lett különlegesen híres hajszíne (mint például Nicole Kidman) miatt, nem is csoda, hogy egyfajta trend is lett ebből a hajszínből. Ebből is látszik, hogy a XXI. században vörös hajú nőnek lenni inkább áldásos, vörös hajú férfinak lenni pedig nem túl szerencsés. Ahogy minden, reméljük ez az előítélet is hamarosan csökkenni fog. 

A Ha eljő a napunk című film bemutatója április 21-én lesz a magyar mozikban!

Íme, a film előzetese:

Oldalak

Sztárok
Zac Efron, hírnevének megszerzése óta rengeteget utazik, mikor munkaügyben, mikor egyszerűen kikapcsolódás céljából. Ennek ellenére sok éven át megőrizte kaliforniai gyökereit, így mindenkit...
Lifestyle
Persze mind tudjuk, hogy a kávé lendületet és energiát ad, na meg persze nagyon finom és sokunk számára elmaradhatatlan kiegészítője a reggeleknek, valójában viszont még ettől is sokkal több rejlik...
Sztárok
György hercegnek számos regulának kell megfelelnie, melyek között van olyan, ami azt szabályozza, milyen ruhák alkothatják a gardróbját.