Fashion&Beauty

Ideje frissíteni az ünnepi ruhatáradat? Így csináld környezettudatosan!

Kezdetét vette a karácsonyi szezon, és ha mostanában sétáltál a városban, akkor tudod, hogy már rengeteg üzlet meghirdette az akcióit. Remek alkalom, hogy valami mesés viseletet válassz akár a buliszezonra vagy 2023 első hónapjaira.

Ruhavásárlás előtt szelektálj a gardróbodban

Általánosságban elmondható, hogy sokunk több tucat ruhadarabbal rendelkezik, amelyek közül 30-at soha nem viseltünk. Mielőtt többet vásárolnál, nézd át az egész ruhatáradat. Vegyél elő mindent: ismerkedj meg újra az egykor szeretett ruhával, és gondold át, hogy a javítások vagy átalakítások új életet lehelnének-e abba, ami már régóta a szekrény tetején vagy az alján kallódik.

Ezenkívül fontold meg olyan ruhaneműk eladását, ajándékozását vagy adományozását, amelyeket nem viselsz. Ez segít teret adni annak, hogy meglásd és értékeld azt, ami még megmaradt. Vedd szemügyre a leggyakrabban viselt darabokat – gondolj a színre, a szabásra, a sziluettre, az anyagra és a nyomtatásra –, hogy megtaláld személyes stílusodat. Ez valóban segít elkerülni a jövőbeni sikertelen vásárlásokat. Nézd meg a hasonló cikkek stílusát a divatkereskedők oldalain, hogy ötleteket kapj, hogyan kombinálhatod őket friss szettekké.

Használd a „100-szoros szabályt”

A ruhavásárlás sokszor az identitás és az ízlés kifejezése, amelyet a költségvetési korlátok, a méretválaszték és a testképből adódó szorongás egyaránt meghatároz. A divattanácsadók szerint a ruhavásárlásnál mindannyiunknak törekednünk kell a hosszú élettartamra. Azt javasolják, hogy a környezetterhelés miatt csak olyan ruhákat vásárolj, amelyeket többször (ha nem is 100-szor) felvehetsz.

ruhatár frissítés ünnepkere

Fontos a ruha anyaga

Avril Mair stílustanácsadó azt javasolja, hogy olyan márkák felé nézz, „amelyek nem változtatják folyamatosan esztétikai megjelenésüket”. Vedd figyelembe az anyagokat a hosszú élettartamot és a környezetet szem előtt tartva. Valószínűleg hosszabb ideig megőrzöd a ruhát, ha elkerülöd például a poliészter darabokat. A természetes szálak, például a biopamut mindig jobb választás, mint a fosszilis tüzelőanyag alapú poliészter. Az új faalapú szövetek, például a Tencel és az EcoVero sokkal fenntarthatóbbak, mint a hagyományos műselyem és a modális szövetek.

Út a környezettudatos jövő felé

A divat számtalan más iparághoz csatlakozik, hogy szerepet játsszon a globális fenntarthatósági erőfeszítésekben, versenyezve az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentését célzó kezdeményezésekben, valamint megküzdve a hulladékkal, a vízhasználattal és a rosszul nyomon követhető ellátási láncok negatív társadalmi következményeivel.

Míg a divatnak az éghajlati válsághoz való hozzájárulására vonatkozó becslések eltérőek, a Global Fashion Agenda (GFA) iparági szervezet és a McKinsey & Company tanácsadó cég a globális összkibocsátás nagyjából 4 százalékát teszi ki. Elemzésük szerint a ruhaipar teljes kibocsátásának 38 százalékát egyedül az alapanyag-termelés teszi ki. Ez a korábbi években körülbelül 800 millió tonna szén-dioxid-egyenértéket tett ki.

Tipp az online ruhavásárláshoz

A szakértők szerint már bevált trükk, hogy bejelentkezés után az adott webhelyen ha kosarába helyezed az árukat, de aztán elállsz a vásárlástól, a következő napokban a kereskedők e-mailben küldenek majd kedvezményes kódot, hogy megpróbáljanak visszacsalogatni. Ez sem mindig működik, de egy próbát megér. Ha pedig mégis kapsz engedményt a ruhára, akkor már jó napod lesz!

Lead fotó, fotó: Pexels /Anete Lusina, Nataliya Vaitkevich/

Oldalak

Fashion&Beauty
Sztárok
A walesi hercegné március végén, a közösségi médiában jelentette be, hogy rákot diagnosztizáltak az orvosok. A legfrissebb fejlemények arra engednek következtetni, hogy súlyosbodott Katalin állapota.
Lifestyle
Egyetlen dologra érdemes fókuszálnod, amiből rögtön leszűrhető, ha a beszélgetőpartnered épp megpróbál átverni téged.