Szájápolási Világnap - Így óvd fogaid épségét

„Március 20. a Szájápolási Világnap, amikor számot szoktunk vetni az elmúlt esztendőben velünk megtörtént dolgokról. Fogorvosként csak ajánlani tudom, hogy legalább ilyenkor gondolkodjunk el azon, hogy mindent megteszünk-e fogaink egészsége érdekében is!” – mondta Dr. Balsai Tamás.

Így óvjuk fogainkat

„A szájápolás fontosságáról szólva a kérdést számos szempontból és oldalról meg lehet közelíteni; beszélhetnénk az egészséges test kultuszáról, arról, hogy a mai korban nagyon sokat foglalkozunk a szépséggel, és ebből miért éppen a fogakat hagynánk ki. De hosszas fejtegetések helyett most inkább egy nagyon egyszerű tényt szeretnék kiemelni, a legjobb esetben is 32 fogunk nő ki gyermekkorunkban, és ennyi jut egész életünkre. Ezt a 32 fogat kell megóvni, megtartani, ápolni és gondozni, hisz a tudomány mai állása szerint nincs mód a természetes fogak tökéletes pótlására. Fogaink egészségét könnyedén megóvhatjuk, ha néhány apróságot beillesztünk a mindennapi ritmusunkba. A napi kétszeri fogmosás, a rendszeres fogorvosi ellenőrzés, és az étkezések utáni cukormentes rágógumi fogyasztása már elegendő lehet ahhoz, hogy óvjuk a fogainkat, és elkerüljük a fájdalmas fog- és ínybetegségeket.” – árulta el a szakember.

Regenerálódás

A test szövetei és sejtjei csodálatos regenerálódásra képesek; betegségek után előbb-utóbb helyrejövünk, meggyógyulunk, de egy szuvas fog nem tud magától meggyógyulni és új fogakat sem tudunk „növeszteni” az elvesztettek helyett. Természetesen a mai fogászati eljárásokkal, implantátumokkal, hidakkal és koronákkal képesek vagyunk helyreállítani a rágófelszínt, pótolni a hiányzó fogakat és tökéletes mosolyt varázsolni, de a természetes és ideális állapot a saját fogak megtartása, szükség esetén esetleges korrekciója.

Szerencsére napjainkban a napi kétszeri fogmosás fontossága benne van a köztudatban; egyre többen használnak szájvizet, fogselymet, szájzuhanyt, és cukormentes rágógumit, de nagyon fontos, hogy a napi otthoni fogápolás valóban megfelelő, alapos legyen. Ahogy egy korábbi cikkben említettem, a legjobb, ha nem csak rutinszerűen, a napi problémákon tűnődve rángatjuk a szánkban a fogkefét, hanem fogmosás közben magunk elé képzeljük a szájat és a fogsort, és tudatosan, odafigyelve végigtisztítjuk az összes fogfelszínt, hogy sehol ne maradjon lepedék, amiből a későbbiekben fogkő képződhet.

Fotó: sheknows.com

Oldalak

Sztárok
Szerencsétlenségek sorozata nehezíti meg mostanában Kárpáti Rebeka életét, ráadásul a TV2 csatornáján futó Zsákbamacska sajtótájékoztatójára is mankóval érkezett – sérüléséről bővebben mesélt a...
Lifestyle
Úgy néz ki az ingyen pia még arra is rá tudja venni az embereket, hogy tegyék le a telefonjukat. Eldőlt, hogy a bortól minden mámorosabb!
Utazás