Csodaszer vagy méreg? Álláspontok a szójáról

A szójabab káros vagy pozitív hatásairól megoszlanak a vélemények. A támogatóknak és ellenzőknek egyaránt megvannak a maguk érvei. Lássuk most ezeket!

A szója kedvező hatásai
A szóját sokan szinte csodaszerként tartják számon, hiszen bőségesen tartalmaz élelmi rostot és fehérjét, így a vegetáriánusok legfontosabb húspótlójaként vált ismertté. Mivel az izoflavonoknak is gazdag forrása, így nőknél csökkenti az érelmeszesedést okozó káros LDL-koleszterin szintjét, így a szívbetegségek előfordulását és a szívinfarktus veszélyét.

Az izoflavonok emellett a csontritkulás és a prosztatarák kialakulásának megelőzésére is kedvező hatással vannak, mérséklik a menopauza kellemetlen tüneteit, például a hőhullámokat, illetve bizonyos kutatások szerint a gyermekeknél kialakuló leukémiát is. A szója kisebb mértékű réz-, mangán-, kálium- és folsavtartalmának köszönhetően számos egyéb kedvező élettani hatással is rendelkezik.

Az ellenérvek
Ennek ellenére számos kutató kételkedik a szója kedvező élettani hatásaiban. Néhányan a jótékony hatásokat is fenntartással kezelik, vagy akár teljesen el is utasítják, de a szóját kifejezetten káros növénynek tekintők csoportja is jelentős.

Ők újabb és újabb kutatási eredményekkel igyekeznek alátámasztani az elképzelésüket, miszerint a szója fogyasztása kerülendő, hiszen betegségek forrása is lehet. Ezek a feltételezések és az ezeket alátámasztani igyekvő kutatási eredmények azonban tudományos körökben nem elfogadottak. Csupán néhány akad közöttük, amit nem utasítanak el teljesen.

Például mivel a szója viszonylag allergizáló ételnek számít, így a rá érzékenyeknek kerülniük kell a fogyasztását, hiszen náluk akár súlyos tüneteket is okozhat, valamint mivel emésztése egyeseknél haspuffadást válthat ki, ezért az érintetteknek fokozottan kell figyelniük rá, hogyan építik be étrendjükbe.

Egy kutatócsoport arra a felfedezésre jutott, hogy a nagymértékű szójafogyasztás és az időskori szellemi problémák, így az Alzheimer-kór között is kapcsolat fedezhető fel. Mások úgy vélik, hogy a nagymértékű szójafogyasztás bizonyos esetekben károsan befolyásolhatja a pajzsmirigy működését. Ezek az eredmények azonban nem megerősítettek, ahogyan azoknak az aggodalma is csak bizonyos mértékig érthető, akik a hormonfüggű daganatos megbetegedések, például a mellrák és a szójafogyasztás között feltételeznek kapcsolatot.

A WHO ebből csupán annyit ismer el, és már ezt is konzervatív nézőpontnak tekinti, hogy aki családi kórtörténetében már előfordult mell- vagy prosztatarák, annak ajánlott kezelőorvosa véleményét kikérni, mielőtt jelentős (napi három adagot túllépő) mértékben fogyasztana szóját. A szervezet egyébként hasznos növényként tekint a szójára, aminek a fogyasztását ajánlja, ám azt megemlíti, hogy a növény friss, tehát feldolgozatlan, szárított vagy fermentált formájában a legegészségesebb.

Oldalak

Sztárok
Kamilla királyné, ahogy a brit királyi család minden tagja, igencsak nehéz időszakon megy keresztül, bár próbálja megőrizni az összeszedettség látszatát, a testbeszéd szakértő szerint nagyon...
Egészség
A rák persze a genetika miatt kialakulhat olyan embereknél is, akik eddig teljesen egészséges életet éltek. Azonban ha háttérbe szorítasz néhány rossz szokást, akkor jóval kisebb az esélye, hogy...
Utazás
Még nem indult be a szezon, de lassan érdemes elgondolkodni, szeretnénk-e szállást foglalni a Balatonnál idén. Annyi biztos, hogy borsosabb árakra készülhetünk, mint tavaly.