A Rádzsa jóga (astanga jóga) 8 lépcsője

Megismerkedtünk a jóga fogalmával és a 4 alapvető jógaút jelentésével. Találkoztunk egy eddig ismeretlen fogalommal: hatha jóga. Most megbeszéljük, hogy a rádzsa jóga miért is astanga? Mit jelent a 8 lépcső és közben helyre tesszük a hatha jóga fogalmát is.

Unalmasnak találod az elméletet? Érdekelne a gyakorlás végre? Tudom. Én is ilyen voltam. De kérlek: tanuld meg, hogyan kell gyakorolni, mert pont most voltam a kedvenc gyógytornászomnál konzultáción és meglepő örömmel láttam, hogy belevetette magát a gerinc védelmébe: a jógaoktatók képzésébe. Mikor kérdeztem ennek az okáról csak elmesélte, hogy milyen sok porckorongsérves beteg jár hozzá, akik a különböző jógaórákon gazdagodtak sérves tapasztalatokkal. Megerősítés volt számomra, hogy az én észnélküli tornázásom nem egyedi. Mások is járnak sajnos rosszul a jógaórákon. Ezért kell a jógaterápia és ezért kell tudnunk, hogy mit jelent pontosan a rádzsa jóga!

A többi ösvény nem tartalmaz testgyakorlást, tehát, ha ezt az utat választjuk, tudnunk kell mi az. Mivel én a rádzsa jóga ösvényén járok – ezt tanulom, tapasztalom és oktatom – tudom, hogy használhatom a testgyakorlást a test javítására is. És nagyon szeretném, ha soha egy órámról, egy tanfolyamomról sem kerülne egy jógi sem gerincspecialista gyógytornászhoz!

Milyen érzés, ha az orvos hibázik? Vagy a rendőr? Vagy a pénztáros az üzletben? Mennyi indulat és elutasítás van bennünk ilyenkor. Pedig hibáznak. Emberek vagyunk. Nem tökéletesek.
De mindenkinek saját tiszta érzése lehet, ha azt tudja mondani: körültekintő voltam és tőlem telhetően mindent megtettem! Törekedjünk arra, hogy ne hibázzunk! Nincs több gerincünk. Ha elrontjuk elég nehéz – néha lehetetlen – megjavítani. Én tudom. Kipróbáltam. Nem gondolkoztam, csak csináltam és semmit nem tudtam a rádzsa jóga lépcsőiről (sem).

Legyünk még picit türelmesek és tanuljuk, értsük meg az alapokat.

A rádzsa jóga: A test és az elme uralásával, a szellemi és fizikai energiákat lelki energiákká alakítja, így éri el a jógát.
Ez tehát a harcosok, királyok, vezetők útja volt – ezért rádzsa. Szükségük volt a test egészségére és erejére, az elme higgadt nyugalmára a megfelelő és bölcs döntésekhez.
Ez tehát egy teljesen gyakorlatias út. Nézzük meg, hol kezdhetjük a gyakorlást és a lépcsők mit jelentenek.

A 8 lépcső (asta=nyolc, anga=fokozat, ág. Astanga=8 fokú, vagy 8 ágú) fokozatot is jelent és egymás kiegészítését is. Ez most ellentmondásosnak hangzik, de meglátjuk: a végére érthető lesz.

Nézzük végre a lépcsőket:

1. lépcső: Jamák - korlátozások. Rögtön tiltásokkal kezdődnek a védikus tanítások ebben a formában. Az első lépcső 5 erkölcsi tiltásból áll, melyekkel az ember leküzdheti alantas természetét:

Nem ártás – ÁHIMSZA. A legelső és legfontosabb elv (ha van egyáltalán rangsor). Na ezért nem lehet esztelenül tornázni! A nem ártás és az ártás között parányi különbség van. Még a szanszkritban is: HIMSZA ártás, ÁHIMSZA nem ártás. A gyakorlásban ez egy ici-pici mozdulatot vagy érzetet fog jelenteni.
De a jóga tanaiban ez nem csak a tettekre vonatkozik, hanem a szavainkra és a gondolatainkra is! Az alapelv tehát: egy jógi éljen úgy, hogy a környezetében (magát is beleértve) a lehető legkevesebb kárt okozza. Tettekkel, szavakkal és gondolatokkal is.
Szerintem ennek az elvnek a gyakorlása több életet vesz igénybe. Szép feladat és nehéz. Beszélünk még róla később részletesen.

Hazugság tilalma – SZATJA. Igazmondás. Mit mondjak erről? A mai világban alig fellehető. Sokszor a saját gyerekeinket hazugságra tanítjuk. Egy jógi nem hazudhat. Törekednie kell az igazmondásra!

Lopás tilalma – ASZTÉJA. Egy jóginak ez természetes kell, legyen. Magunknak sem hazudhatunk!

Önmegtartóztatás – BRAHMACSÁRJA. Nem csak szexuális csapongás tilalma, hanem minden érzék megtartóztatását jelenti. Szoktam példának hozni egy régi mesét: Chip és Dale. Ebben a mesében volt egy dagi egér, aki ha megérezte a sajt illatát, akkor azonnal elvesztette a fejét és az élete árán is meg akarta szerezni. Egy jógi nem ilyen. Ha például megérzem a palacsinta illatát, elkönyvelem, hogy palacsinta. És nem rontok rá, hogy elegyem mindenki elöl (pedig nagyon nehéz). Önmegtartóztatás! Ezen a téren is!

Nem birtoklás – APARIGRAHA. Fogyasztó társadalom vagyunk. Ipari mértékben. Nehéz az aparigrahát gyakorolni. Nekem is több ruhám és táskám van még a szükségesnél. :-) Tanulnom kell. És gyakorolnom. Megtanulni, hogy ne akarjak birtokolni semmit és senkit. Nehéz folyamat, de ezt választottam.

2. lépcső: Nijamák - betartandó erkölcsi előírások, céljuk a pozitív tulajdonságok megerősítése. Ebből is 5 van (érdekes hasonlóság a vallási alapelvekkel. Ezeket kell egy jóginak erősítenie:

Tisztaság – SZÓCSA. Külső és belső tisztaságot is jelent. A mosakodás mellett a jóga tisztító gyakorlatait (kríják) is magukba foglalják, illetve az elme és a gondolatok tisztaságát is. Ugye így már nem is olyan egyszerű.

Megelégedettség – SZANTÓSZA. Nekem kedvencem. A magyar néptől kicsit távol áll. Meg kell tudnunk megállni egy pillanatra az életünkben néha és észrevenni, hogy elégedettek vagyunk. Csak hajtjuk a céljainkat és észre sem vesszük, hogy elértük őket.

Önfegyelmezés – TAPASZ. Húúúú.....ez nagyon nehéz. Csak nézzük meg az étkezésünket. Mindenki tudja, hogy este 6 után nem jó enni, de mégis mindenki eszik. Sok mindent tudunk a test egészséges működéséről, de nem teszünk semmit. Na ezért kell ezt gyakorolni. Fegyelmezzük meg az érzékeinket. Ne azok kénye-kedve szerint alakuljon az életünk, hanem tudatosan fordítsuk az érzékeket a céljaink szolgálatába!
Szent szövegek tanulmányozása – SZVÁDJAJA. Sivánanda szerint bármilyen vallás szentírását tanulmányozhatjuk. Tisztítja a tudatot és csendesíti az elmét. Érdemes kipróbálni. Kinek-kinek saját vallása, érdeklődése szerint.

Isten jelenlétének tudatosítása, megélése - ISVARA PRANIDHÁRA. Szintén bármely vallásban gyakorolható. Forduljunk tiszta hittel választott Istenünk felé.

Az első két lépcső elvei sok vallásban visszaköszönnek. Egyetemes törvények ezek (dharma), amiket mindenkinek gyakorolni kellene, de egy jóginak különösen.

3. lépcső: Ászana - kitartott testhelyzet. Erről a lépcsőről nagyon sokat fogunk beszélni. Itt azt a kényelmesen megtartott stabil helyzetet jelenti, ami alkalmas arra, hogy hosszú meditációba merüljünk. Erre a test nem képes azonnal. Az izmokat erőssé kell tenni, a testet egészségessé. Erre szolgálnak a testedző ászanák, a helyes testgyakorlás. Ezeket fogjuk gyakorolni. Sokat beszélünk még erről.

4. lépcső: Pránajáma- légzés-szabályozás. Az elme nyugalmát teremti meg és finomabb szinten tanít meg érzékelni. A prána – életlevegő, életenergia – megtapasztalása, irányítása a célja. Tanulunk majd pránajámát, lehet gyakorolni ezt is.

Az 1-4. lépcsőfok – tiltások, szabályok, jógapózok és légzés-szabályozás – alkotják a hatha jógát, mely a rádzsa jóga része. Csak a fizikai test tisztításával és egészségével foglalkozik. Sokan kezdjük ezzel a gyakorlást.

Oldalak

Lifestyle
Bemutatta első könyvét Pécsi Balázs luxusszakértő, aki több mint másfél évtizede kutatja, mi minden is kell a sikerhez, a feljebb jutáshoz a társadalmi ranglétrán - ezirányú tapasztalatait gyűjtötte...
Utazás
A ChatGPT felsorolta azon országokat, melyek nekünk, magyaroknak is menedéket biztosítanának, ha újabb világégéssel kellene szembenéznünk.
Lifestyle
Sosincs túl késő leszokni a dohányzásról, ezt egy nemrégiben végzett kutatás is alátámasztja, mely szerint a dohányzás későbbi életkorban való elhagyása is évekkel megtoldhatja várható...