Utazás

Ettől olyan verhetetlen a cseh sör - a prágai Staropramen gyárban jártunk

A legnagyobb öröm a söröm - nekünk legalábbis az volt, amikor eltölthettünk két napot abban a prágai sörgyárban, mely idén ünnepli 150. évfordulóját. A különleges alkalomból körbevezettek minket a kulisszák mögött, és betekintést nyerhettünk a cseh sör készítésének folyamatába. Beszámoló.

150 év

1869. Az év, amikor átadják a Szuezi-csatornát, az osztrák-magyar posta bevezeti a világ első levelezőlapját, Jules Verne megjelenteti a Nemo kapitányt, Gustav Noback pedig október 23-án bemutatja az alapítóknak a prágai sörgyár terveit. Bár egyik sem elhanyagolható esemény, számunkra most leginkább az utolsónak van apropója, ugyanis a Staropramen idén ünnepli 150. évfordulóját, melynek keretében volt szerencsénk ellátogatni Prágába, körbenézni a gyárban, és egy kicsit közelebbről megismerkedni a cseh sör készítésének folyamatával. Az első csapolást anno május 1-jén tartották, szinte hihetetlen, hogy azóta eltelt másfél évszázad, az meg pláne katartikus élmény volt, amikor az épület falai között sétálva mi is a tiszta, friss és - nem tudok rá jobb szót - zamatos sört kóstolhattuk egyenesen a csőből, és bár azt mondják, korsóból esik a legjobban, ezt megcáfoltuk - így az "eredeti" csapból sokkal finomabb volt.

Csehország, de főként Prága a sörfogyasztás, a sörkultúra fellegvára. Szoktak azzal viccelődni, hogy ez a nép csak azért termel gabonát, hogy aztán folyékony kenyeret csinálhasson belőle. Anno, a kezdet kezdetén (úgy az 1100-as évek elején) a gyártás, valamint az ital árusítása a szerzetesek projektje volt, később pedig királyi monopóliummá vált. 1818-ra olyan fontossá vált az ipar, hogy kötelező jelleggel oktatták a szakiskolákban. A csehek profi szinten űzik évszázadok óta a sörfőzést, egyedi technikákkal dolgoznak, ezért lesz az ottani nedű sokkal teltebb ízű és - imádom rá ezt a szót - zamatos. Európa más részein szénsavval szokás csapolni, de Csehországban sűrített levegőt alkalmaznak, ami meggátolja, hogy mesterségesen szén-dioxiddal dúsított legyen a végeredmény.

Évforduló ünneplés

Szeptember 12-én a Staropramen 150. születésnapjának egész éves ünneplése ért tetőpontjára Prága szívében, a Smíchov negyedben található sörfőzdében. A világ minden tájáról, több mint 1300 vendég gyűlt össze az alapítás helyszínén. A jubileumi ünnepség középpontjában abszolút a brand története állt, a "fesztiválra" összesen 31 különböző országból érkeztek látogatók, hogy együtt ünnepeljék meg a sör egész világon átívelő történetét. Az este keretében finom ételek széles választékát kóstolhattuk meg, melyeket helyi sörfőzők válogatták úgy össze, hogy azok teljes harmóniában legyenek a márka portfóliójából felszolgált sörökkel. Nem mellesleg a helyszínen koronázta meg a bulit a legendás Nile Rodgers & Chic élő zenéje, így a szórakozás garantált volt.

A sörkészítés folyamata

A galériában található ábrán látható a sörfőzés folyamata, mellyel a prágai Staropramennél sikerült megismerkednünk. Lényege, hogy csak minőségi cseh alapanyagokat használnak, a kiinduló trió pedig itt is a víz, a maláta és a komló. A hagyományos főzés első fázisa a maláta előkészítése, mely során olyan enzimek aktiválódnak és termelődnek, amelyek a cefrézés során a malátában található keményítő és egyéb makromolekulák bontását végzik.

Ezt követően jön a cefrézés (maga a főzés). Európában az úgynevezett dekokciós eljárás az elterjedt, melynek esetén a malátaőrleményt nagy cefréző kádban langyos vízzel keverik, és a keverék egyharmad részét főzőüstbe eresztik. Ezt a részt itt fokozatosan forrásig melegítik, majd egy ideig forralják, aztán visszaszivattyúzzák a keverék többi részéhez a cefréző kádba. Ettől a cefre 50-55 fokra melegszik. Ugyanezt az eljárást még kétszer megismétlik, amire a cefre 62, majd 75 fokra melegszik fel. Ezután addig keverik a cefrét, míg a keményítő elcukrosodása befejeződik. (A prágai gyárban található Európa legnagyobb kádja.) A komlózás és erjedés már a végjáték, ennek lényege a sterilizálás, a fehérjék kicsapása. Az erjedés a cseheknél is a klasszikus kétfázisú - fő- és utóerjedés. Ezt követően jön a szűrés, majd végül a palackozás, illetve persze szállítás, aztán fogyasztás.

Nézd végig galériánkat, hogy elkalauzolhassunk a sörgyár falain belül!

Ezen a helyen, a prágai Smíchov negyedben 1869-ben egy maroknyi cseh kisiparos, kereskedő és tisztviselő írta alá ennek az ízig-vérig cseh sörfőzdének az alapító okiratát.
Kattints a további képekért!

Fotók, leadfotó: Wikipédia, Femcafe/Huszár Bianka

Oldalak

Utazás
Sztárok
Már régóta foglalkoztatja a rajongókat, hogy mégis mi lehet az oka annak, hogy ezer éve látták utoljára Victoria Beckham gyönyörű mosolyát.
Sztárok
Ami Eva Longoriával és férjével José Bastónnal történt, az szerelem volt második látásra.
Lifestyle
Felejtsd el a drága zsíroldókat és az órákig tartó súrolást. Olvass tovább, ezentúl csak így fogod takarítani a mikrót!