Borkóstoló-túra belföldön

Imádsz kirándulni? Nem tudod, hova mehetnél? Bemutatjuk Magyarország 3 legjobb borvidékét. Hiszen tévedés, hogy a hűsítő borospincék csak nyáron kellemesek, a belülről fűtő bor univerzális, az év bármely szakaszában megállja a helyét.


Szekszárd:

„A szekszárdi orvosságnál többet ér, aki issza hóttig él!” Mondogatják a helyiek. Nem véletlenül, hiszen itt a szőlőtermesztés hagyománya egészen a római korig vezethető vissza. Az itteni borokat, mint például a kadarkát, merlot-ot és a kékfrankost is egy 20-30 méteres löszfal táplálja. Ha valaki erre a vidékre látogat, igénybe veheti, az 1999. június 11-én megalakult Szekszárdi Borvidék Borút Egyesület szolgáltatásait. A társaság arra törekszik, hogy megóvja, fellendítse és továbbfejlessze a bortermelést, és az ehhez kapcsolódó egyéb építészeti és gasztronómiai értékeket is. Az igénybe vehető borút által nyújtott lehetőségek például: bórkóstolás, pálinkakóstolás, borkút megnézése, pinceséta, melegkonyhás vendéglátás, a csipkegyűjtemény- és babamúzeum megnézése, a borvidék mondáinak meghallgatása, mézeskalács házak és kerámiaműhely bemutatása. A turistáknak lehetőségük van a borászoknál, de akár a kastélyszállóban is eltölteni 1-2éjszakát.

 

Villány:
Ha kipihentünk a szekszárdi túránkat, irány még délebbre! A híres villányi pincesoron egész évben tárt karokkal várnak az út menti pincékben. Talán itt található egymás mellett a legtöbb bort árusító helység. Villány elsősorban „tüzes” vörösborairól híres, amelyeket három csoportra lehet osztani:
1.    villányi hagyományos vörösborok: portugieser, kadarka és a kékfrankos
2.    nemzetközi piacokon is megjelenő borok: cabarnet sauvignon, cabarnet franc, merlot, és a pinot noir
3.    házasított cuvée borok
A vörösborok készítésének tudása apáról fiúra száll a vidéken. A szőlőtermelő táj természeti adottságai mellett rengeteg hagyomány, a divat és a piac is hatással van a nedűk minőségére.
Ugyan Villány elsősorban nem fehérborainak köszönhetően vált híressé, ennek ellenére mégis fontos megemlíteni száraz, friss, nagy testű fehérjeit is. A borút után, a környező települések látnivalóit is érdemes megnézni. Ilyen látványosság például: a Harkányi Gyógyfürdő, a Máriagyűdi Kegyhely, a Nagyharsányi Szoborpak, a Siklósi Kerámia Alkotóház, a Siklósi Vár és a Thermal Spa Siklós.

 

Eger:
Végül, de nem utolsó sorban ki kell térnem a Bükk hegység déli lankáin elterülő 5000 hektárnyi területre, az egri borvidékre. A föld alatt több mint 140 km hosszan húzódnak az eddig feltárt borospincék. Ezért egyátalán nem meglepő, hogy az egri bor hírneve szorosan összekapcsolódik a Szépasszony völgyével. Miután megkóstoltuk a környék leghíresebb borát, az Egri bikavért (legalább 3 különböző helyen), látogassunk el pihenni az Egerszalóki Gyógyfürdőbe, vagy a Szalajka-völgyébe, majd a Bükki Nemzeti Parkba.

 

Ha felcsigáztalak benneteket (amit nagyon remélek), akkor mindenképpen látogassatok el a városok honlapjaira, ahol még több információt és segítséget kaptok ahhoz, hogy hogyan tervezzétek meg életetek egyik legemlékezetesebb kirándulását!

 

Oldalak

Lifestyle
Hazánkban is elindult a Max, amely kétszer annyi tartalmat biztosít a felhasználóknak, mint a korábbi HBO Max. Friss premierként ma debütál Hörcher Gábor új kreatív dokumentumfilmje, a webcam...
Lifestyle
Betöltetlen háziorvosi helyek, növekvő számú SNI-s gyerekek, korlátozott óvodai férőhelyek, krónikus betegséggel küzdő iskolások és drasztikus gyermekporográfiai adatok jellemezték a tavalyi évet. A...
Utazás
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Globális Energiabiztonsági Fórum panelbeszélgetésén rámutatott, hogy Magyarország negyven évet veszített a hidegháború során a Kelet által elnyomva,...