Újra divat az olvasás: mindent az e-bookról

Túl drágák a könyvek, túl nehezek, nincs idő elmenni a könyvtárba, az interneten való olvasástól megfájdul a szemünk, és még sorolhatnám, ezért keveset olvasunk. Nem kell aggódni, már van megoldás!

Johannes Gutenberg nevéhez köthető a nyomdagép feltalálása. Amikor 1452-ben kinyomtatta a Bibliát, megkezdődött a könyvolvasás története. Azóta ezek az összefűzött papírlapok a történelem során számos nehézségen mentek keresztül: égették őket, betiltották, cenzúrázták, stb. Persze közben könyvtárakat építtettek és könyvesboltokat is nyitottak, hogy a könyvmolyok igényeit kielégítsék. Azt a kifejezést, hogy e-book és e-olvasó 1998 táján kezdték el használni szerte a világon. De mire való, és hogyan működik a digitális könyv?

Az ilyen formátumú könyvek olvasásához szükség van egy megfelelő számítógépes programmal ellátott készülékre, amelyre elektromos könyveket lehet feltölteni. Ezek a kütyük az okostelefonokhoz hasonlítanak: kicsik, laposak és egy zsebben is elférnek. Igaz, mindennek megvan az ára, hiszen ezek az e-olvasók több tízezer forintba kerülnek. Ennek ellenére hosszú távon kifizetődő a dolog, hiszen egy ilyen masina egy komplett könyvespolcot helyettesít. (Ugye, hogy így egyből szimpatikusabbnak tűnik a dolog?) Sokan azért tiltakoznak az elektronikus olvasók ellen, mert a számítógép káros hatásait párosítják hozzá. De ennek a képernyőnek az olvasása merőben eltér a számítógépétől. Részint nincs háttérvilágítása és nem is villog, így nem fárasztja a szemet és nem okoz pirosságot sem. Részint, egy speciális technológiának, az e-ink-nek hála, a nyomtatott könyvek olvasásélményét adja vissza. Az e-olvasó segítségével a betűméretet is könnyedén tudjuk változtatni, így a szemüvegünket sem kell feltennünk olvasás közben.

 

 

Most pár szót az e-könyvekről: ugyan semmi sem pótolhatja egy igazi könyv kézbevételének érzését, illatának különlegességét, azért az elektronikus változat is rendelkezik előnyökkel. Először is, ha én most szeretném a kedvenc könyveimet bárhova is magammal vinni, feltételezem utánfutót kellene szereznem, hiszen az Ady-összes, vagy a Bűn is bűnhődés a maguk több, mint 650 oldalával nem számítanak épp könnyű társaságnak. Aztán a környezetet is kímélem, ha nem kell a papír gyártásához miattam még több fát kivágni. Az e-book abban is hasonlít elődjeihez, hogy olvasásakor nem görgetni, hanem lapozni kell az oldalakat. Megközelít egy átlagos könyv méreteit is, és struktúrájában is „utánozza” papír alapú testvérét. Jellemző még rájuk, hogy mivel nem terheli őket nyomtatási költség, ezért olcsóbbak, mint a valódi könyvek. Hála olyan oldalaknak, mint a Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK), vagy a Digitális Irodalmi Akadémia, már ingyenesen is hozzájuthatunk 1-2 fantasztikus regényhez, vagy drámához. Az e-könyveket ki is lehet nyomtatni, hiszen a számítógépen is megszokott PDF, World, HTML vagy XTML formátumban készítik el őket, bár ezt a lehetőséget egyes szerzők betiltották műveiknél, az illegális könyvterjesztés -és másolás megelőzése miatt.

Már csak egy kérdés maradt a végére: mi lesz a nyomtatott könyvvel? Mivel az iskolai tankönyveket és albumokat nagy nehézségek árán tudná csak helyettesíteni egy szuper-szerkentyű, ezért remélem a későbbiekben sem fognak kimenni a divatból a papír alapú olvasmányok.
 

Oldalak

Lifestyle
Ha poénosan akarjuk felfogni, akkor a marsi dohányboltban nem vehetnél cigit 30 évesen, de alkoholos itallal sem szolgálnának ki. Így megy ez, ha másképp működnek az évek a különböző bolygókon.
Sztárok
Az Ütős ötöst Till Attila vezeti, aki igyekezett megnyugtatni Magyar Elektrát, hogy ez csak egy játék, így nem szabad elkeserednie.
Lifestyle
A magyarok egyszerűen megőrülnek ezért a gyümölcsért nyáron. Sok szupermarketben már kapható a termék.