Home&Design

Alternatív fűtési megoldások: mit érdemes választani?

A fenntarthatóság és a környezettudatosság térnyerése mellett az utóbbi években a folyamatosan növekvő energiaköltségek, a fosszilis energiafüggőség csökkentését célzó törekvések, valamint a szigorodó energiahatékonysági szabályok is szerepet játszanak abban, hogy egyre többen fordulnak az alternatív fűtési megoldások felé.

A fűtésszámlánkat is jelentősen csökkenthetjük

A váltásra való igénnyel együtt a lehetőségek száma is gyarapszik: a geotermikus rendszerektől a napenergiáig ma már számos technológia elérhető, amelyekkel nemcsak ingatlanunk károsanyag-kibocsátását mérsékelhetjük, de a fűtésszámlánkat is jelentősen csökkenthetjük. Az alábbiakban összeszedtük, hogy mi jellemzi az egyes megoldásokat, és hogy mi alapján érdemes közülük választani.

Miért jobbak az alternatív fűtési megoldások a hagyományos rendszereknél?

Habár a legtöbb háztartásban a mai napig a hagyományos fűtési módszerek dominálnak, egyre több aggály merül fel ezek környezet- és egészségkárosító hatásait illetően. A hagyományos rendszerek általában fosszilis tüzelőanyagokat, például gázt vagy olajat használnak, amelyek égése során káros anyagok kerülnek a levegőbe, ami a légszennyezéshez, illetve az üvegházhatású gázok kibocsátásához is hozzájárul. További hátrányuk, hogy magas energiafelhasználással járnak, illetve sokszor nem tartják megfelelően a hőt, ami további energiapazarlást, ezáltal extra költségeket eredményezhet.

Ezzel szemben az alternatív fűtési megoldások általában környezetbarátabbak, kevesebb károsanyag-kibocsátást eredményeznek, ami hozzájárulhat az üvegházhatású gázok csökkentéséhez és a klímaváltozás enyhítéséhez. Emellett az energiatakarékosság szempontjából is előnyösebbnek bizonyulnak, hiszen a fűtéshez olcsón elérhető vagy akár ingyenesen is rendelkezésre álló forrásokat – például napenergiát vagy földhőt – is felhasználnak. Mivel pedig kevésbé függenek a fosszilis energiahordozóktól, fenntarthatóbbak, egyszersmind megbízhatóbbak is lehetnek, mint a hagyományos technológiák.

A leghatékonyabb alternatív fűtési megoldások

Hőszivattyús rendszerek

Egyre népszerűbb megoldásnak számít a fűtésre a hőszivattyú használata, ami elsősorban sokrétű alkalmazhatóságának köszönhető. A kültéri egység által előállított hőenergiát ugyanis

  • használhatjuk a meglévő fűtési rendszer működtetésére, például padlófűtésre vagy radiátoros fűtésre;
  • egy külön beltéri egységen keresztül továbbíthatjuk közvetlenül a beltéri levegőbe;
  • de akár az épület általános vízmelegítését is elláthatjuk vele.

A hőszivattyús rendszerek ráadásul nem csak a téli hónapokban biztosítják az optimális hőmérsékletet – a nyári forróságban is klimatizálhatjuk vele otthonunkat.

De hogyan is működik a hőszivattyú? A rendszer lényege, hogy télen a környezetből – típustól függően a talajból, a levegőből vagy vízből – elvont hőt alakítja fűtési energiává, míg hűtés esetén pont fordítva: a beltérből elvont hőt juttatja a kinti közegbe. Mivel a hőszivattyús rendszerek elektromos energiát kizárólag a rendszer működtetésére használnak, a tényleges fűtési energiát pedig az ingyenesen elérhető forrásokból állítják elő, rendkívül költséghatékony és fenntartható megoldásnak számítanak. Ha pedig napelemes rendszerrel és/vagy H tarifával kombináljuk, üzemeltetésük akár teljesen károsanyagmentes is lehet.

Geotermikus fűtés

A hőszivattyús technológiát alkalmazza a geotermikus fűtés is, amely a föld természetes hőjének felhasználásán alapul, ezáltal lényegében korlátlan energiaforrást biztosít ingatlanunk klimatizálásához. A rendszer kiépítéséhez a talajba fúrnak, a föld alatt található hő pedig csöveken keresztül kerül továbbításra a hőcserélő egységhez, amely fűtési energiává alakítja azt.

A geotermikus fűtés hatékony és megbízható megoldás, amely minimális karbantartást igényel, és alacsony károsanyag-kibocsátással jár. Hátránya ugyanakkor, hogy míg az üzemeltetési költsége alacsony, a rendszer kiépítése nem olcsó, és csupán 5-8 éves távlatban válik kifizetődő beruházássá.

Elektromos fűtés napelemmel

A passzív napenergiát nemcsak elektromos áram előállításához, hanem fűtéshez is felhasználhatjuk. A tetőre vagy homlokzatra telepíthető napkollektorok a napenergiát közvetlenül hasznosítható hővé alakítják, amivel csökkenthetjük a meglévő rendszer fűtési terhelését, de akár teljesen ki is válthatjuk azt. Akár részleges, akár teljes energiaellátásra használjuk, a passzív napenergiával jelentősen mérsékelhetjük ingatlanunk szén-dioxid-kibocsátását. Emellett nagymértékben faraghatunk a fűtési költségeinkből is: a napenergiát ingyenesen hasznosíthatjuk, a kollektorok telepítése és üzemeltetése sem kerül sokba, a közüzemi számláink összegei pedig számottevően lecsökkennek.

elektromos fűtés napelemmel

Biomassza

A biomasszával történő fűtés során olyan biológiai anyagokat használhatunk az energiatermeléshez, mint például a faapríték, a szalma vagy a növényi hulladék. Ezeket az anyagokat egy biomassza üzemelésű kazánban égethetjük el, és fűtésre vagy meleg víz előállítására is használhatjuk. Mivel a felhasznált anyagok gyorsan megújulnak, illetve alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással járnak, mint a hagyományos fosszilis tüzelőanyagok, a biomasszával történő fűtés környezetbarát, fenntartható alternatívát jelent.

A biomassza üzemelésű kazán telepítése nagyjából a gázcirkó rendszerekével azonos, üzemeltetésük viszont olcsóbb, így új építésű ház esetén mindenképpen érdemes fontolóra venni ezt az opciót.

Melyiket válasszam?

Ahhoz, hogy kiválasszuk a számunkra ideális technológiát, a fűteni kívánt ingatlan méretétől, funkciójától kezdve a térség időjárási viszonyain át a felhasználandó energia elérhetőségéig számos egyedi körülményt figyelembe kell vennünk. Hidegebb éghajlaton például a hőszivattyú vagy a biomassza alapú fűtés hatékonyabb, míg naposabb területen a napelemes fűtés is előnyös lehet. Ha rendelkezésre áll földhő, akkor a geotermikus fűtés optimális választásnak bizonyul, míg ha könnyen hozzáférünk biomasszához, akkor a faalapú fűtés lehet megfelelőbb.

Ezen felül érdemes alaposan végiggondolni azt is, hogy a telepítendő rendszer milyen mértékben befolyásolhatja energiaköltségeinket, valamint hogy hosszabb távon mennyire lesz megtérülő a beruházás. A magasabb telepítési költségek sokszor riasztóan hatnak, ám egy megfelelően megtervezett és kiépített rendszer nemcsak a rezsiköltségeket mérsékelheti, hanem ingatlanunk értékét is növelheti.

Ahhoz, hogy valóban megfelelő döntést hozzunk, javasolt szakértők tanácsát is kérni a legjobb alternatív fűtési opció kiválasztásához, akik figyelembe veszik a helyi körülményeket és az egyéni igényeket is.

Fotó: Pexels /Pixabay/

Oldalak

Home&Design
Sztárok
Fashion&Beauty
Ha te is szereted begöndöríteni a hajad, valószínűleg rengetegféle módszert kipróbáltál már a hajsütővastól kezdve egészen a hőmentes formázó eszközökig. Néhány alapvető szabályt viszont mindenképpen...
Sztárok
Rengeteg szabály és előírás határozza meg a brit királyi család életét, de gondoltad volna, hogy vannak olyan ételek is, melyeket egyenesen tilos fogyasztaniuk?