Koplalással szeretnél fogyni? Rosszul teszed!

Miért eszünk? Alapvetően azért, mert éhesek vagyunk. A táplálkozás megkezdésére, a táplálékfelvételre az éhségérzet sarkallja az embert.

Éhség

Tüneteit mindenki jól ismeri: kellemetlen gyomortáji fájdalom, nyomás, korgások, émelygés, gyengeség, idegesség, fejfájás, szédülés vagy esetleg éppen étvágytalanság formájában. A túlzott mértékű, vagyis a szervezet működéséhez szükséges mennyiségen felüli táplálék-felvétel, vagyis a mértéktelen fogyasztás megfelelő energiafelhasználás – sport, fizikai munka – hiányában elhízáshoz vezet. Előfordul, hogy az éhségérzet kialakulása mögött valamilyen lelki ok, nem pedig a test éhezése áll.

Az éhségérzet és a jóllakottság kialakulásáért felelős központok az agyban, a vegetatív idegrendszer részét alkotó köztiagyban elhelyezkedő hypothalamusban találhatók. A gyomor és béltraktus falában levő receptorok által érzékelt feszülés mértéke, a vércukorszint alacsony vagy magas volta és több más tényező által kiváltott inger az éhség vagy jóllakottsági központ ingerületét kiváltva éhség- vagy jóllakottsági érzetet kelt. De befolyással van a központokra például kevés alkohol elfogyasztása vagy a dohányzás is, mely csökkenti az éhségérzetet, befolyásolja a táplálékfelvételt az íz- és szagérzés és számos emocionális tényező (bánat, öröm stb.) is.

Fotó: portmoodyhealth.com

Oldalak

Egészség
Több komoly betegség kialakulásához is vezethet a használt sütőolaj újrafelhasználása, legalábbis ez derült ki egy friss tanulmányból.
Sztárok
Február elején derült ki, hogy rákkal kezelik a 75 éves brit uralkodót. Egyes bennfentes szerint Károly király betegsége sokkal súlyosabb, mint azt a közvélemény eddig gondolta.
Sztárok
Bobbi a legendás énekesnőhöz kísértetiesen hasonló módon vesztette életét, mindössze 22 esztendősen, amikor még előtte állt az élet...