A helyes vitaminbevitel

A táplálkozástudomány egyik legnagyobb kihívása a személyre szabott étrendek elkészítése és a vitaminbevitel szabályozása. Ha te sem tudod miből, mit, mennyit és miért fogyassz, akkor olvasd el rövid összefoglalónkat a vitaminok adagolásáról.

Miért fontos a megfelelő bevitel?
Szervezetünk megfelelő működéséhez, és jó közérzetünkhöz többek között a vitaminok szintje is hozzájárul. Nélkülözhetetlen funkciókat töltenek be szervezetünkben a vitaminok, ezek is felelnek az immunrendszerünk működéséért, a szemünk egészségéért, sejtjeink regenerálódásáért, a véralvadásért, csontjaink és fogaink tartósságáért. Van olyan vitamin, mely több mint száz feladatot lát el.

Ezért, ha nem elegendő mennyiségben fogyasztjuk őket vitaminhiány lép fel, mely nemcsak az elégtelen táplálkozásból, hanem emésztési- és bélproblémákból is fakadhat. A vitaminok adagolásánál arra kell törkednünk, hogy mindenből eltaláljuk az ideális egyensúlyt. Ritkán, de előfordulhat egyes vitaminfajták túladagolása, mely hasonló tünetekkel járhat, mint a hiányállapot okozta mellékhatások. Célszerű tehát, amit csak tudunk természetes módon, azaz táplálékkal bevinni szervezetünkben, de a nem kielégítő mennyiségű vitaminbevitelt tabletták és egyéb gyógykészítmények segítségével is egyensúlyba hozhatjuk.

 

A vitaminok kiürülése
A szervezet működéséhez nélkülözhetetlen szerves vegyületek, a vitaminok legtöbb esetben táplálékkal vihetőek be, mivel testünk csak kettőt, a D- és a K-vitamint képes előállítani magától. Két csoportjuk van a vízben és a zsírban oldódók.
A vízben oldódó C-vitamin és B-csoport (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) könnyedén hiányozhat szervezetünkből, mivel fogyasztásuk naponta szükséges, mert a vizelettel ürülnek. A zsírban oldódók (A-, D-, E-, K-vitamin) hosszabb ideig raktározódnak, így itt ritkább a hiány.

 

Javasolt bevitel

 

Természetes források
A zsírban oldódó vitaminokat főként a tejben és a tejtermékekben, tojásban, halakban és növényi olajokban találhatjuk meg. A tőkehalmáj a leggazdagabb D-vitamin forrás, 1 gramm már fedezi napi szükségletünket. K-vitaminban gazdag a szója illetve a sötétzöld levelű zöldségek. E- és B6-vitamin bevitelére a búzacsíra, a teljes kiőrlésű gabonák, a mandula, a dió és a mogyoró alkalmasak. Az állati eredetű élelmiszerek B12-, B6-vitamin és biotintartalma jelentős, így a vegetáriánusoknak és vegánoknak különösen kell ügyelniük ezek pótlására. A citrusféléken kívül a kivi, a brokkoli, karfiol, karalábé és a sóska lehet kielégítő, mint C-vitamin forrás.

Forrás: MDOSZ

 

Oldalak

Sztárok
Bár a brit királyi család életét számos szigorú szabály és kötelezettség terheli, olykor azért mégis bepillantást nyerhetünk életük apró részleteibe, például, hogy mely fogásokat kedvelik a leginkább...
Utazás
Vannak slágerországok, amiket a magyarok imádnak meglátogatni az előszezonban. Közben már érdemes lesz kigondolni, külföldön, vagy belföldön kapcsolódnánk-e ki a nyáron.
Sztárok
Vilmos herceget nagyon bántja, hogy családtagjai gonosz ragadványnevet találtak ki neki, amivel olykor-olykor cukkolni szokták őt.