5 táplálkozási tipp a magas vércukorszint ellen

Mindenki tisztában van vele, hogy a magas vércukorszint ártalmas. Rövid távon is kellemetlen, állandó fáradtsággal, gyengeséggel, rossz közérzettel és sok esetben homályos látással jár. Hosszú távon pedig komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, kezelése tehát mindenképp szükséges. Ám saját magunk is tenni tudunk ellene, a rendszeres sport például alapköve a hiperglikémia megelőzésének, de a táplálkozás is rendkívül fontos. Íme, 5 hasznos étkezési tipp, hogy ne legyen gond a vércukorszinttel.

Alacsony glikémiás index
Az első tanács, hogy olyan élelmiszereket részesítsünk előnyben, melyeknek alacsony az úgynevezett glikémiás indexe. Ez, vagyis a GI határozza meg ugyanis, hogy milyen mértékben hat a magas szénhidráttartalom a vércukorszintre. A cukornak, ami átalakítás nélkül, közvetlenül a véráramba kerül 100 a glikémás indexe, míg egy 50-es élelmiszer jóval kevésbé emeli a vércukorszintet. 30-50-es vagy annál alacsonyabb GI-index már jónak számít, ilyen értékű például a tej, joghurt, kefír, illetve a hüvelyesek, bab, lencse és néhány zöldség is.

Gyümölcsök minden mennyiségben
Ki kell emelnünk ezenkívül a nagyobb mennyiségű gyümölcsfogyasztást. Különösen a citrusfélék és az alma fogyasztása fontos. Ezek ugyanis sok pektint tartalmaznak, ami gondoskodik arról, hogy a cukor lassabban kerüljön a vérbe. Az alma tökéletes diétás élelmiszer, bármilyen mértékben fogyasztható, emellett pedig csökkenti a szervezet inzulinfelhasználását.

Mivel ízesítsünk?
Mindenki számára egyértelmű, hogy a cukorfogyasztást teljesen kerülni kell, tehát helyette ízesítéshez édesítőszert használjunk, különösen ajánlott a manapság már nagyon népszerű sztívia. Nagyon hasznos a gyömbér is – fűszerezzünk tehát minél többet ezzel. A fahéj ezenkívül az egyik leghatékonyabb vércukorszint-csökkentő, minimum napi 1 mg ajánlott belőle. Ez talán soknak tűnik, de tehetünk a teába, kávéba, a reggeli zabpehelybe vagy akár gyümölcssalátába is.

Elegendő cink és króm
A fenti élelmiszereken túl fontos figyelni egyes nyomelemek, a cink és a króm elegendő mennyiségű bevitelére is. A króm különösen hasznos a vércukor szabályozásánál, hiánya pedig jóval magasabb vércukorszintet eredményez, de a cink is szerepet játszik a szintentartásban. Magas krómtartalma van a teljes kiőrlésű gabonáknak vagy a tyúkhúsnak, és sok cinket tartalmaz például az eidami sajt, az osztriga, a zabpehely vagy a napraforgómag. Ezzel együtt fokozni lehet a nyomelemek bevitelét akár táplálékkiegészítő tablettákkal is.

Egészséges italok
Nemcsak az számít, mit eszünk, a bevitt folyadékokra is figyelni kell. Ha nem eszünk édességet, kerüljük a cukrot, de ha ugyanakkor egyfolytában kólát iszunk, az sem jó módszer. Tilos a cukros üdítőitalok, gyümölcslevek, szörpök fogyasztása. Cukorbetegek esetében is szomjoltásra legalkalmasabb az ásványvíz, illetve a cukor nélküli tea, ezek javasoltak mindenki számára. A leghasznosabb ital a zöld tea, ez bizonyítottan csökkenti a vércukorszintet.

Oldalak

Sztárok
Pénteken lezajlott a Miss World Hungary válogatója, ahol több száz lány vonult fel a zsűri előtt. Az eseményen jelen volt Kulcsár Edina egykori szépségkirálynő is, aki immáron 10 éve, hogy megnyerte...
Lifestyle
Nem kell sokat aludni, és már Magyarországon is teljesen megváltozik az HBO Max. Megmutatjuk, hogy mire kell készülnöd!
Lifestyle
Gordon Ramsay anno tanította tésztát főzni az embereket, de lehet, hogy rosszul. Állítólag az olaszok sem használják a Michelin-csillagos séf módszerét.