A GI-diéta - Így korlátozd a szénhidrátbevitelt

A téli semmittevés alatt bizony könnyen felszedhetünk néhány kilót. Ha úgy döntöttél, hogy kipróbálnál valami újat, amivel meg tudsz szabadulni a feleslegtől, akkor olvasd el cikkünket, amiből megtudhatsz néhány hasznos praktikát a GI-diéta működésével kapcsolatban.

Mint sok más diétának, a GI-nek is a legfőbb elve, hogy korlátozzuk a szénhidrátbevitelt és szabályozzuk meg étrendünket úgy, hogy hatásos legyen a folyamat. Ehhez először is ismerni kell a szénhidrátok működését, lényegét. Tudományosan úgy szokták őket nevezni, hogy szacharidok. Ezek növények által fotoszintézis közben termelt anyagok, amelyek szenet, oxigént, valamint hidrogént tartalmaznak. Legfontosabb értékük az, hogy rengeteg tápanyagot visznek a szervezetbe, főleg cukrot, ez adja a testnek a legtöbb energiát. Tehát a szénhidrát tartalmú ételek kizárása az étrendünkből komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek.

Glikémiás index
A szénhidrátokat egy 1-100-ig terjedő skálán csoportosíthatjuk, a vércukorszintemelő hatásuk szerint. Azok a szénhidrátok, amelyeket szervezetünk lassabban tud lebontani, alacsony glikémiás indexszel rendelkeznek, értelemszerűen a gyorsabban lebontásra kerülő szénhidrátok pedig magasabb indexszel.

Az ételek glikémiás indexbe való besorolását sok minden befolyásolja, főleg a szénhidrátok, valamint a zsírok, amelyek gátolják a szénhidrátok felszívódását. Ha rövid idő alatt megnövekedik a vércukorszint, akkor az inzulinszint is, és ez könnyen éhségérzetet és a cukorszint leesését válthatja ki.

Van azonban néhány olyan ételcsoport, amelyet minden aggodalom nélkül fogyaszthatunk, hiszen zsírtartalmuk alacsony. Ilyen táplálékok a tejtermékek közül például a zsírszegény sajtok, a túró, a tojás, valamint a halfélék, kagylók, sovány húsok, zöldségek, gyümölcsök.

Ha a GI-diétát alkalmazzuk, akkor mindenképp ügyeljünk arra, hogy elég gyümölcsöt fogyasszunk, hiszen ezek segítik a vércukorszintet a megfelelő arányban megtartani. Érdemes utána nézni szakkönyvekben a különböző ételek glikémiás indexébe való besorolását, hogy teljes képet kapjunk a fogyasztható ételekről. Esetleg keressünk fel egy szakembert, aki hasznos tanácsokkal láthat el.

Oldalak

Lifestyle
A Kos jegy szülötte végtelen energiával és erővel rendelkezik, ennek pedig az egyik forrása a táplálkozás. Azonban nem mindegy mit és mennyit visz be szervezetébe, hogy az megfelelően működjön.
Home&Design
Ahogy beköszönt a tavasz és közeledik a húsvét, sokan szeretnék otthonukat friss, vidám és ünnepi hangulatba öltöztetni. Ehhez adunk most kreatív, praktikus ötleteket!
Lifestyle
Rengetegféle hobbi közül választhatunk a mindennapok során, teljesen eltérő, hogy kinek mi válik be, mit élvez a legjobban. Létezik viszont egy hobbi, mely egyetlen forintba sem kerül, bármikor...