Magyarország meseszép falucskája - Hollókő

A kevesebb mint négyszáz lakosú Hollókő hazánk egyik legszebb, világszerte ismert falucskája. A Nógrád megyei palóc település ugyanis elsőként lett a világörökség része Budapest mellett a magyarországi várományosok közül.

Hollókőt az egész világon ismerik, hiszen Magyarország egyetlen falujaként került rá az UNESCO világörökség listájára. Óriási elismerésnek számított, amikor 1987-ben a Világörökség Bizottság a hazai várományos helyszínek közül a budapesti Duna-part látképe és a Budai várnegyed társaságában az elsők között vette fel a világörökség listájára.

A megtiszteltetés azért járt, mert a Nógrád megyei palóc falu a tradicionális építészet és falusi élet olyan egyedülálló példája, amelyet eredeti formájában sikerült megőrizni. De nem egy múzeumról van szó, hanem egy ma is élő és lakott településről, amely egyedi és egyetemes jelleggel bír, ez pedig a legfontosabb kritériuma annak, hogy valami a világörökségek része lehessen.

Itt azért érdemes rögtön pontosítanunk, ugyanis nem az egész település, hanem csak Hollókő ófaluja és táji környezete képezi a világörökség részét, ami összesen 58 védett épületet foglal magába. A falurezervátum régi palócházai a 17. század végéig fából, alapozás nélkül épültek, amelyek többször leégtek, de az 1909-es nagy tűzvész után a vályogfalú házakat kőlapra emelték, tetejüket pedig cserépzsindellyel fedték be megőrizve így eredeti formájukat. Az ófalu két évvel később, 1911-ben nyerte el végleges, ma is megcsodálható formáját, amely magán viseli az ősi palóc építészeti stílust és a századelő hangulatát is.

A hollók és a vár kövei
A falu múltja egyébként egészen a 13. századig nyúl vissza, a Hollókői várat ugyanis a tatárjárást követően kezdték el építeni a falu melletti Szár-hegyre. Az erődítmény nevére – amelyet 1310-ben említenek először írásban Castrum Hollokew néven – több monda is magyarázatot ad.

Ezekben mind fontos szerepet játszanak azok a hollók, amelyek lebontották, illetve elhordták a vár köveit, hogy kiszabadítsák az elrabolt és ott őrzött asszonyt. A török hódoltság idején Hollókő is elnéptelenedett, a 18. század elején azonban már mint nemes községet említik, a fejlődésnek pedig az adott újabb lendületet, amikor a 19. század második felében kialakították a szőlőterületet.

Falumúzeum, Postamúzeum és Babamúzeum
Aki Hollókőre látogat, annak mindenképpen el kell látogatnia a Kossuth utcában található Falumúzeumba, ahol kiderül, hogyan is néz ki egy tipikus hollókői házbelső, továbbá látható a három részre - tisztaszobára, pitvarra és kamrára - tagolódó parasztházak szerkezete, a korabeli berendezésekről és eszközökről nem is beszélve.

A Postamúzeumban palóc postai emlékeket, többek között bélyegeket, képeslapokat és bankjegyeket nézhetünk meg, amelyek a palóc tájat, embereket és népviseletüket örökítették meg. A Hollókői Tájházban a Hollókői Tájvédelmi Körzettel ismerkedhetünk meg, de nem érdemes kihagyni a szövőházakat sem, a palócok ugyanis a legtöbb ruhájukat kendervászonból készítették.

Nem szabad megfeledkeznünk a jellegzetes palóc népviseletről sem, amelyet a 2001-ben megnyitott Babamúzeumban csodálhatunk meg, ahol az érdeklődőket több mint kétszáz népviseletbe öltöztetett baba várja. A hollókői népviseletet manapság az asszonyok és a lányok már csak a vasárnapokként megtartott szentmiséken és a fontosabb ünnepnapokon hordják, a férfiak pedig a 20. század közepe óta egyáltalán nem bújnak népviseletbe, szóval tényleg nem érdemes kihagyni ezt a kiállítást.

Szüreti felvonulás, Bornapok és betlehemezés
Ami a rendezvényeket illeti, egész évben találhatunk kedvünkre való programot Hollókőn. A húsvéti fesztiválon a falu régi hagyományai kelnek életre, kirakodóvásáron csodálhatjuk meg a népművészeti alkotásokat, de belekóstolhatunk a gasztronómiai ínyencségekbe is. Május első hétvégéjén rendezik meg a Bornapokat, augusztus végén pedig a Várszínházi esték keretén belül nézhetünk meg középkori és modern színjátékokat.

Ősszel természetesen nem maradhat el a szüreti felvonulás sem, amelyet a hagyomány szerint október második vasárnapján tartanak meg. Télen minden évben megtartják Hollókő világörökséggé nyilvánításának ünnepét, karácsonykor pedig a betlehemezés keretén belül a gyerekek pásztornak öltözve viszik házról házóra a templom alakú betlehemet, amely a falu régi, több mint száz éves ereklyéje.

Oldalak

Sztárok
Új lemezének fogadtatásáról, a női rapperlét mivoltáról és a siker hatásairól is kérdeztük Sisit, akivel a Budapest Park nyitó sajtótájékoztatóján beszélgetettünk.
Sztárok
Ma a DJ és producer világsztár, Kygo bejelentette 2024-es világkörüli turnéjának észak-amerikai és európai állomásait. A 26 állomásos turné szeptember 7-én indul Commerce Cityben, majd többek között...
Lifestyle
A bűnözők magánszemélyeket próbálnak meg rávenni arra, hogy egy „MNB által támogatott” víruskezelő programot töltsenek le.