Az eredeti dobostorta

 A dobostortát mindenki szereti és élete során legalább egyszer mindenkinek ez volt a szülinapi tortája. Persze ez ránk, magyarokra értendő, mivel ez a cukrász remekmű hungarikumnak számít.

 
Megalkotója Dobos C. József (1847-1924), híres pesti cukrászmester volt. 1884-ben készítette a róla elnevezett édességet, és nem titkolt célja az volt, hogy olyan tortát készítsen, amely a kor kissé elmaradott hűtési technikái mellett is hosszú ideig fogyasztható és élvezhető maradjon.
 
Először 1885-ben, az első Budapesti Országos Általános Kiállításon mutatta be a nagyközönségnek remekművét. Első falatokat nem akárkik kóstolhatták meg, mint a királyi pár: Erzsébet királyné és I. Ferenc József. Ekkor vált ismertté Európa-szerte a dobostorta.
 
Mi a sikerének titka?
Nem volt nehéz felhívnia magára a figyelmet, mivel igen csak eltért a kor megszokott emeletes, és felcicomázott tortáitól. Másik titka a vajkrém volt, amelyet akkoriban még nem ismertek, tudniillik a torták, főzött krémekkel, tejszínhabbal készültek. Természetesen mind a csokoládés vajkrém mind, a tészta masszája Dobos C. József saját újítása volt.

A legenda szerint az édes vajkrémre a vajat köpülő fiú tévedése vezette rá, aki véletlen só helyett cukrot tett a köpülő edénybe,

 

A cukrászmester, pedig ebből az „elrontott” vajból alkotta meg híres művét. Dobos C. József egész Európát beutazta remekművével, hogy megismertesse a nagyközönséggel művét. Így Európa szerte cukrászok hada próbálkozott megfejteni a torta összeállításának titkát, hiszen a receptet féltve őrizte. A dobostortát társzekereken, sózott jég között szállították műhelyéből Nyugat-Európa városaiba. 1906-ban adta csak át a receptet a híressé vált cukrász, amikor visszavonult.

 
Az eredeti receptet a Fővárosi Cukrász és Mézeskalácsos Ipartestületnek adta, azzal a feltétellel, hogy bármelyik ipartestületi tag azt szabadon felhasználhatja. Mára már az egész világon ismerik remekművét, s receptjének kis eltérésekkel több, mint 100 variációja ismert.
 
És íme, az eredeti recept
 
Hozzávalók:
A tésztához:
-6 tojás
-12 dkg porcukor
-10 dkg liszt
-3,5 dkg olvasztott vaj
 
A krémhez:
-12 dkg kristálycukor
-15 dkg vaj
-4 dkg kakaó
-10 dkg vaníliás cukor
-1 evőkanál rum
 
A karamellbevonathoz:
-15 dkg cukor
-1 kávéskanál citromlé
 
A piskóta elkészítése:
A tojásokat kettéválasztjuk. A fehérjét fele rész cukorral kemény habbá verjük, a maradék cukorral habosra kavarjuk a sárgáját. A fehérjét a sárgájába óvatosan belekeverjük és óvatosan hozzáadjuk a lisztet és a megolvasztott vajat. Olajozott, lisztezett sütőlemezre hat darab egyforma méretű, vékony, kerek lapot kenünk. 180 C°-on sütjük.
 
A krém elkészítése:
A cukrot 0,5 dl vízzel felfőzzük, majd langyosra hűtjük. A vajat a kakaóval simára keverjük és a langyos cukorszirupot fokozatosan belekeverjük, majd jól kihűtjük. A már lehűlt krémbe végül beletesszük a rumot és a vaníliás cukrot.
 
A karamellbevonat elkészítése:
A cukrot a citromlével egy edényben, állandó keverés mellett addig melegítjük, amíg karamellizálódik. Ekkor az egyik lapra ráöntjük a karamellt, és gyorsan elsimítjuk egy megvajazott pengéjű késsel, mert hamar megszilárdul.
 
Az öt lapot megkenjük a krémmel, a hatodik lapot bevonjuk karamellizált cukorral. Ha elsimítottuk a karamellt, akkor vágjuk egyenlő szeletekre és a tésztalappal együtt helyezzük rá a kész tortára. Oldalát megszórhatjuk darált dióval vagy mandulapelyhekkel.
 

 

Oldalak

Sztárok
Mikes Anna és Krausz Gábor hamarosan visszatérnek Magyarországra az Ázsia expressz forgatásáról. Remélhetőleg csak pozitív élményekkel gazdagodtak odakint.
Sztárok
Rengeteg legendás csókjelenetnek lehettünk már tanúi a filmvásznon, de gondoltad volna, hogy akadnak köztük olyanok is, melyeket a színészek belülről teljesen másként éltek meg, mint azt...
Sztárok
A Buckingham-palota újra és újra azt kommunikálja, hogy Károly király jól van, kezelése pedig remekül halad, ugyanakkor mintha maga az uralkodó egyre inkább aggódna.