Csináld magad! - Gyertyaöntés

A korábban még nélkülözhetetlen világítóeszközt, a gyertyát napjainkban már lakásdíszítésre és hangulatvilágításra használjuk. Sokféle színűt, formájút, valamint illatosítottat is lehet kapni az üzletekben. Azonban ezeket saját magunk is elkészíthetjük, s csak a fantáziánk szabhat határt.

A gyertya elkészítése – ha nem is gondolnánk – nem túl bonyolult. A két leggyakoribb elkészítési módszer a viasz-, valamint a zselégyertya.

Amire szükséged lehet gyertyaöntéshez:
Gyertyaviasz, maradék gyertyák, kanóc, a kanóchoz fémtalp, valamilyen kis doboz – mely formát ad az alkotásodnak -, vagy kis díszüveg – amelyben benne is maradhat és éghet a gyertyád. Ezeket a kellékeket beszerezheted hobbiboltból vagy művészellátóból, de bizonyos eszközöket, díszítőelemeket otthonodban is biztosan megtalálsz. (Mint például gyertyád dekorálhatod kagylókkal is.)

A fenti alapanyagokon kívül az öntéshez szükséged lesz egy edényre, amiben vizet kell majd melegítened, valamint egy kisebb – lehetőleg csőrös – edényre is, amelyben a gyertya alapanyagát fel tudod majd olvasztani. A felolvasztott gyertyaanyagot (viasz vagy régi gyertya) végül valamilyen gyertyaformában kell megdermesztened. Ez utóbbi lehet tejfölös doboz például – ha kiöntenéd a gyertyád -, de lehet üveg is, ha az alapban hagynád a leendő, saját kezed által készített, hangulatvilágító, lakberendezési tárgyad.

Gyertyaöntés néhány lépésben
Egy edénybe tegyünk vizet forralni, közben egy másik edényt helyezzünk a vízbe, melybe beletesszük a viaszt. Ha a víz melegszik, a viasz is elkezd olvadni. Amíg teljesen el nem olvad, készítsük el a talpas kanócot.

A talpas kanócot megvehetjük készen, de házilag is elkészíthetjük: elégetett teamécsesből kivehetjük a talpat. A rajta lévő lyukat kicsit ki kell tágítanunk. A vásárolt kanócból vágjunk le akkorát, amekkora a kiválasztott dobozunk – pluszban számoljunk körülbelül két-három cm-t, ami majd égni fog a gyertyánk végén. Ez utóbbi végét mártsuk bele az olvadó viaszba, majd a talpon húzzuk át, ezután szorítsuk össze. A talpnál megragadva, a kanócot mártsuk a forró viaszba, majd vegyük ki, s hagyjuk megszilárdulni.

A kiválasztott dobozba kell majd helyeznünk a kanócot, a legjobb, ha a talpat bele is ragasztjuk a doboz (vagy üveg) aljára, hogy ne mozduljon el. A felső részen pedig a kanócot megint rögzíthetjük, hogy dermedés közben középen maradjon: a doboz tetejének két oldalát lyukasszuk ki, dugjunk át rajta egy hurkapálcikát, s tekerjük arra a kanóc végét.

A forró viaszt öntsük bele a dobozba, s várjunk, amíg teljesen megdermed.

A dobozt tépjük le a gyertyáról, a kanócot pedig vágjuk a megfelelő méretűre.

Tipp: Gyertyánkat maradék gyertyából is elkészíthetjük, különböző alakzatokba öntve, különbözőképpen díszítve – csak a fantáziánkat kell használnunk. Az egyszínű viaszokba keverhetünk színes zsírkrétát is: amint elolvad, csak el kell kevernünk egy pálcikával.

Oldalak

Lifestyle
A Halak belemegy egy titkos viszonyba. Hétvégi szerelmi horoszkóp!
Sztárok
Sokan nem tudják, de Eminemnek van egy gyönyörű lánya, akivel nagyon jó kapcsolatot ápol. A rapper készülhet is az esküvőre.
Sztárok
Bár a brit királyi család életét számos szigorú szabály és kötelezettség terheli, olykor azért mégis bepillantást nyerhetünk életük apró részleteibe, például, hogy mely fogásokat kedvelik a leginkább...