Egészség

Ha lemondasz a szexről, nem kell félned a méhnyakráktól? 6 súlyos tévhit és 1 tény a rákról

Bár a rák súlyos betegség, ma már számos fajtája jó eséllyel gyógyítható, a betegek életminősége javítható, amennyiben időben diagnosztizálják a kórt. A gyógyuláshoz nagyban hozzájárul, ha a betegséggel kapcsolatos tudásunk nem tévhitekre épül. Ebben segít ez az összeállítás.

1. A rák napjaink civilizációs betegsége, amely nem létezett korábban – NEM IGAZ!

A rák egyidős az emberiséggel, több ezer évvel ezelőtt az ókori egyiptomiak és a görögök is leírták, nyomait egy 3 ezer éves csontvázon is megtalálták. Az életkorral nő a daganatos betegségek kialakulásának esélye, a várható élettartam pedig jelentősen megnőtt az elmúlt évezredek során, ezért gyakoribb a rák ma, mint régebben. A DNS-ek pusztulása együtt jár a korral, ez pedig daganatos betegségek kialakulásához vezethet. Ma már sokkal kifinomultabb eszközök állnak rendelkezésre a diagnózis felállítására és sokkal inkább része a rák a közbeszédnek, mint korábban volt, ezért is tűnhet gyakoribbnak. És bár a helytelen életmód, a légszennyezettség és más civilizációs tényezők növelhetik a betegség kialakulásának esélyét, de szó sincs róla, hogy a rák korunk betegsége lenne. A túlélés esélye viszont jelentősen nagyobb ma, mint korábban volt.

2. A rák maga a halálos ítélet – NEM IGAZ!

Évekkel ezelőtt a daganatos betegségekre magas halálozási arány volt jellemző, mivel nem volt megfelelő terápia és a gyenge műszerezettség miatt számos diagnózist csak túl későn tudtak felállítani. Ma már a rákos betegségek egyre korábbi stádiumban mutathatók ki a modern diagnosztikának és a társadalmi kampányoknak köszönhetően. Egyre hatékonyabbak a terápiák is, amelyeket igyekeznek személyre szabottá tenni a nagyobb hatékonyság érdekében. Ez részben azt jelenti, hogy az időben diagnosztizált és kezelt betegek hosszabban élnek és a terápia befejeztével jobb eséllyel folytathatják normális életüket.

3. A rák tünete a fájdalom – NEM IGAZ!

A rák csak nagyon előrehaladott stádiumban jár fájdalommal. Az esetek többségében kezdetben vagy nincsenek tünetek, vagy, ha vannak, azok nem nagyon különböznek egy egyszerű fertőzés tüneteitől. Épp ezért fontos a rendszeres megelőző szűrés. A legkisebb rosszullétet is komolyan kell venni, a szervezetünk legapróbb változása is jelzés lehet.

A többi tévhitet és az egyetlen tényt a következő oldalon olvashatod!

Fotó: sciencelearningcentres.files.wordpress.com

Oldalak

Egészség
Utazás
Bár Ázsiában őshonosak, a cseresznyefák valójában az egész világon virágoznak, és nem is kell olyan messzire utaznunk azért, hogy káprázatos, rózsaszínbe borult utcákban gyönyörködhessünk.
Sztárok
Bajor Imre még Jáksó Lászlót is meg tudta lepni, aki mindig elővett néhány botrányos viccet a műsorban. Anno még ez is lemehetett az RTL Klub képernyőjén.
Egészség
Nincs mese, a dohányosok testtömege általában valóban alacsonyabb, mint a nemdohányzóké. A kutatók megvizsgálták, van-e összefüggés.