A szellemi leépülés lelassítható - Hogy lásd az unokád esküvőjét

Amikor egy szerettünk vagy talán a legfontosabb ember az életünkben a szellemi hanyatlás első jeleit mutatja, tisztában lehetünk vele, hogy a lejtőn sajnos már nemigen van megállás. Vagy mégis..? Egyes kutató-orvosok szerint remény még ilyenkor is van: a folyamaton jelentős mértékben lassíthatunk és a beteg állapotában is javulást érhetünk el. Az időskori demenciával kapcsolatos kérdéskört szakértőnkkel, dr. Bezzegh Attila laboratóriumi szakorvossal jártuk körül.

A demenciáról

Nehezen lehet elképzelni annál kétségbeejtőbb érzést, mint amikor a szemünk előtt romlik le idős szüleink, nagyszüleink, hozzátartozóink szellemi állapota. Tudjuk, hogy idővel a hanyatlás olyan mértékű lesz, hogy nemcsak magát nem tudja már ellátni, de kommunikációra sem lesz képes.

A demencia, vagyis a tartós, egyre fokozódó mentális leépülés, köznyelven elbutulás ezen foka viszonylag hamar eléri az embert - a páciens maga kevésbé van ezzel tisztában, mint a szerettei, akik nap mint nap látják, mi történik. Idősebb korban gyakran láthatóak a szellemi leépülés jelei - a demencia legjelentősebb kockázati tényezője ugyanis az életkor.

Az időskori elbutulás során hanyatlani kezd a gondolkodás, a teljesítőképesség, az érzelmek, valamint azon képességek, hogy másokkal együtt tudjon működni az illető - a társas tevékenységekre való képesség.

A rövid távú memória csökken és/vagy kiesik, a beteg depressziós lesz, alvászavarai vannak, felborul az alvás- és az ébrenlét természetes ciklusa. Nem ritkák az üldöztetéses téveszmék, a szorongás sem. Lényegében a demenciában szenvedő ember mind inkább teherré válik környezete számára.

A jól ismert Alzheimer-kór szintén demencia-kórkép: a leggyakoribb oka az időskori elbutulásnak, mely során a korábban egészséges agyszövet elsorvad.

Nem feltétlenül jár az időskorral…

Joggal gondolhatjuk, hogy az értelmi és érzelmi képességek hanyatlása az emberek többségénél az időskor egyik egyenes következménye, ez azonban nem feltétlenül igaz. Léteznek ugyanis olyan ősi molekulák, melyek nélkül az ember legalapvetőbb sejtfunkciói is csak károsodottan működnek, s már a korai hiányállapot is megmutatkozik komplex biokémiai, élettani eltérésekben.

Az elbutuláshoz szintén köthető ilyen fajta hiányállapot, mely akár már 20 évvel (!) az időskori demencia jelentkezése előtt nyilvánvaló lehet a szervezetben, időskorban pedig nagymértékben csökkenti a szellemi teljesítőképességet.

Egy olyan ősi vegyületről van szó, melynek szintézisére gyakorlatilag a baktériumok és a gombák is képesek, szüksége van rá minden állati típusú élőlény szervezetének. Nem másról, mint a B12 molekuláról beszélünk, mely központi szerepet játszik a sejt szaporodásában és optimális működésében.

Fotó: expertbeacon.com

Oldalak

Lifestyle
Ha szeretsz étteremben enni és kedveled a gourmet fogásokat, akkor biztosan jártál már olyan helyen, ahol a luxuskörülmények közt felszolgált ételek egészen aprócskák voltak. Nos, ennek is megvan az...
Lifestyle
Már unod a megszokott kávézást reggelente? Mutatunk egy tippet, amivel alaposan fel tudod dobni az ízét!
Home&Design
A nyár a kerti partik és a közös, késő esti, kinti iszogatások évszaka, így nem meglepő, ha benned is feltámad a vágy, hogy gyönyörűvé és hangulatossá varázsold az atmoszférát odakint - még az évszak...