Egészség

Így napozz egészségesen

Ha te is azok közé tartozol, akik a nyár beköszöntével imádnak kifeküdni a strandra és képesek egész nap süttetni magukat, akkor bizonyára tapasztaltad már a napozás olyan negatív hatásait is, mint a leégés vagy a napszúrás. Tippjeink segítségével most megtudhatod, mit kell tenned, hogy legközelebb csak a napbarnított és egészséges bőr legyen a napozás következménye.

A napozás leggyakoribb hátulütője
A napozás leggyakoribb negatív következményének a leégés számít. Bizonyára mindnyájan tapasztaltuk már életünk során, hogy ha sokat tartózkodunk a tűző napon, bőrünk pirossá és érzékennyé válik. Maga a leéégés pedig nem más, mint az érintett bőrfelület gyulladása. Enyhébb gyulladás esetén a bőr viszket, ég és kipirosodik, súlyosabb gyulladás esetén azonban hólyagok, kiütések is keletkezhetnek rajta, a külső tüneteket pedig láz, hidegrázás és rosszullét is kísérheti.
 

Video Horányi Juli, Tóth Vera, Mihályfi Luca: Tényleg nehezebb nőként a zeneiparban?

Bőrünk emlékszik a korábbi leégésekre
A gyakori leégés legsúlyosabb következménye egyértelműen a bőrrák kialakulása. Mivel a bőrrák alattomos betegség, így az soha nem a gyulladást követően, hanem évekkel, akár évtizedekkel utána alakul ki.

Bőrünk ugyanis rendelkezik azzal a tulajdonsággal, hogy képes visszaemlékezni a korábban elszenvedett többszöri leégésre, a bőr alatt felhalmozódó káros anyagok pedig csak évek múltán fejtik ki káros hatásukat.
 

Előzd meg a leégést
A legtöbb, amit tehetünk a leégés elkerülése érdekében, ha kevesebb időt töltünk a tűző napon. Szakemberek szerint délelőtt 11 és délután 4 óra között nem ajánlatos a tűző napon tartózkodni, ekkor a legerősebb ugyanis annak ereje. Erre különösen ügyeljünk a vízben és a vízparton eltöltött idő esetén, hiszen ott a vízről is visszatükröződnek a napsugarak.
Mindig használjunk fényvédő krémet. A megfelelő faktorszámú krém kiválasztása bőrtípustól függ. A világos, érzékeny bőrűeknek erősebb, a sötétebb bőrűeknek gyengébb naptej is elegendő. A naptejről akkor se feledkezzünk meg, ha már lebarnultunk, bőrünk ugyanis ekkor is hajlamos a napégésre.
Bármennyire furcsán hangzik is, táplálkozásunkkal is sokat tehetünk bőrünk egészségéért. Leginkább a piros színű gyümölcsök és zöldségek, mint a málna, a cseresznye, az eper, a paradicsom és a paprika, valamint a magas béta karotin tartalmú zöldségek, mint a sárgarépa és a brokkoli fogyasztása ajánlott.
 

Oldalak

Egészség
Lifestyle
Egy kutatás állítja, hogy létezik egy teljesen hétköznapi tárgy, amely bizonyíthatóan képes csillapítani a gyerekek karácsonyi izgatottságát – és szinte minden otthonban megtalálható.
Sztárok
Maggie McNamara álomszép színésznő volt, ráadásul tehetségét a legtöbb kritikus is elismerte, ő tragikus módon mégis úgy döntött, hogy a halálba menekül…
Sztárok
III. Károly király nagyon komolyan veszi a gyógyulását, ebbe pedig beletartozik az is, hogy többé már nem eszi az egyik kedvenc ételét.
Lifestyle
Fontos felismerések és sorsformáló döntések éve vár a Bikára: 2026-ban végre letisztul, mi az, ami valóban értéket képvisel az életében.
Lifestyle
Karácsonykor rengeteg helyen fog hal kerülni az asztalra, azonban rengetegen rosszul szokták megsütni.
Sztárok
Victoria Beckham évtizedek óta büszke lehet karcsú, sportos alakjára, amit tudatos életmódjának, no meg persze a Jolly Joker diétájának is köszönhet.