A csodálatos Hortobágy titkai

A Hortobágyon az emberiség már a kőkorszakban megmutatkozott, melyek nyomai régészetileg kimutathatóak. Már 1099-ben is emlegetik az ott megtalálható folyót Hortubaguize néven, ami azt jelenti: Hortobágy vize. Történelmünkben is nagy szerepe volt, hiszen István király a folyó környékén lévő birtokokat az akkori egri püspököknek ajándékozta. A Hortobágy, mint település név csak 1267 körül tűnik fel, de akkor még teljesen le volt pusztulva.

A környékbeli települések az XIII-XV. században a mongol, tatár pusztítások következtében és a fellépő pestisvész, illetve az élelmiszerhiány miatt kihaltak. Ezeket a terülteket Debrecen birtokába vette önkéntesen.

A debreceniek azonban felvirágoztatták azokat területeket. Többek között kereskedelmi vonalakhoz igazodtak, például a sóúthoz , mely mai napig megtekinthető, hiszen ma pihenőhelyek, csárdák állnak ezeken a részeken - például Meggyesen, Kaparón és Kadarcsin.

A Hortobágyi Nagycsárda

Egyik nagy látnivaló a Hortobágyi Nagycsárda, melyről a Hajdú- Bihar megye honlapján olvashatunk egy kedves ajánlót.

A ma is működő Hortobágyi Csárda hamisítatlan magyar ételekkel várja vendégeit. Széles ételválasztékának egyedi ízét a hagyományos alapanyagok garantálják, melyek a Hortobágyi Nemzeti Park biogazdálkodásából származnak.

Nyíltszívű hajdúsági vendégszeretettel várják a pihenni vágyókat az otthonosan berendezett vendégházak. Színes kézműves, hagyományőrző programokkal, valamint sportolási lehetőségekkel várják látogatóikat, korosztálytól függetlenül.

Minden lehetőség adott tehát, hogy a látogatók kényelemben élvezzék a falusi vendéglátás minden örömét és nyugalmát a rohanó hétköznapok közepette.

A kilenclyukú híd

A holtágakon lévő hidak segítették akkoriban az átkelést, főként a vizes időszakokban. A fellendülő kereskedelem miatt megépítettek egy fahidat, melyet az áradások és a többszöri tűzesetek teljesen tönkretettek, így 1833-ban Povolnyi Ferenc tervrajzai szerint megépítették a kilenclyukú hidat, mely nem csak a Hortobágy, hanem egész Magyarország büszkesége. Itt később többször rendeztek úgynevezett hídvásárokat.

Tetszik az oldal?
Nyomj itt egy nagy
Tetszik-et és gyere
máskor is!
A puszta maga is nem mindig létezett, ugyanis régen mocsaras, nádas, kimondottan buja növényzettel megáldott terület volt, de sajnos ez 1855 óta kiszáradt, így alakult ki ez a teljesen más természeti képződmény.

Az ötvenes években megindult a csárda környéki rész betelepülése, a későbbi községközpont kiépülése. Néhány év alatt felépült egy új falu, mely 1966-ban közigazgatásilag is önállóvá vált.

A Hortobágyon egy 1999-es felmérés szerint 1667 ember él, akiknek ez a terület a megélhetési forrása, miközben a hely, ahol élnek nemzetközi és nemzeti érték is egyben. 1973-ban jött létre hazánk első nemzeti parkja, a Hortobágyi Nemzeti Park, amely 1999-ben Kultúra-táj kategóriában a Világörökség részévé is vált.

A Körszín kiállító teremet fontos megnézni, hiszen a tájjal kapcsolatos tárlatoknak ad helyet évről évre. A hortobágyi halastó tanösvény pedig egész Európában a leglakottabb a vízi madarakat tekintve, így az is csodálatos és érdekes látnivaló.

Oldalak

Sztárok
Mikes Anna és Krausz Gábor hamarosan visszatérnek Magyarországra az Ázsia expressz forgatásáról. Remélhetőleg csak pozitív élményekkel gazdagodtak odakint.
Sztárok
Rengeteg legendás csókjelenetnek lehettünk már tanúi a filmvásznon, de gondoltad volna, hogy akadnak köztük olyanok is, melyeket a színészek belülről teljesen másként éltek meg, mint azt...
Sztárok
A Buckingham-palota újra és újra azt kommunikálja, hogy Károly király jól van, kezelése pedig remekül halad, ugyanakkor mintha maga az uralkodó egyre inkább aggódna.