Elkerülhetetlennek tűnik: nincs már messze az idő, amikor két Napja lesz a Földnek
"Csupán" 1,29 millió évet kell még rá várni, de minden pénzt megér majd a látvány, azt már most is leszögezhetjük.
Mindent felforgathat a vándorló csillag
Osztrák tudósok a Gaia űrteleszkóp segítségével készítették el az eddigi legrészletesebb 3D-térképet, mely a bolygónkhoz legközelebb eső csillagokat tartalmazza. A szóban forgó térkép derített rá fényt, hogy a csillagok egyike éppen Földünk felé tart, és megközelítőleg 1,2 millió év múlva éri majd el a Naprendszer külső peremét. A Hattyú nevű csillagképből származó Gliese 710 óránként 50 ezer kilométeres sebességgel közelít planétánk irányába, de mivel 60 fényévre van tőlünk, így beletelik majd egy "kis" időbe, míg ténylegesen ide is ér.
Ennél is érdekesebb, hogy a vándorló csillag gravitációja - a szakemberek számításai szerint - több csillag pályáját is módosíthatja majd, ami ütközéseket eredményezhet, és természetesen új égitestek kialakulásához is vezethet. A Gliese 710 akár 100 millió üstököst is eltéríthet a pályájáról, s ezek közül több ezer a Naprendszer belseje felé, sőt a Föld irányába is megindulhat.
A kutatók a Naprendszer születésének körülményeit vizsgálták, amikor egy, Földünk fejlődése szempontjából is izgalmas megfigyelést tettek.