Utazás

Újjáéled a történelem: ismét kinyit Budapest legrégebbi kávéháza

Történelmi szempontból jelentős helyszín a budapesti Centrál kávéház, amit legutóbb a koronavírus-járvány kezdetén zártak be, a kényszerszünet azonban hamarosan véget ér.

A legendás Centrál

A Centrál kávéház történelmi nevezetességű vendéglátóhely Budapest V. kerületében, a Károlyi utca 9. szám alatt. 1887-ben nyitották meg, és pár éven belül a pesti szellemi élet egyik centrumaként tartották számon, a századelőn a magyar irodalmi élet egyik legjelentősebb helyszíne lett.

1890 és 1945 között a Centrálban összegyűlő neves írók, költők, mecénások irodalmi lapokat szerkesztettek itt, valamint tudósok, zeneszerzők, képzőművészek, tartottak benne találkozókat. Az első jelentős esemény az volt, amikor Kiss József a Váci utcai Koronából átköltöztette Kerek Asztalát és a frissen alapított A Hét szerkesztőségét. A cikkek nagy részét itt írták és a frissen elkészült írásokat átküldték az Atheneum nyomdába. A Hétre a főváros összes kávéháza előfizetett.

A Hét fiatalabb íróinak csoportja alapította meg Nyugatot, amely az új eszméket, új hangot képviselte, s a lap íróinak is törzshelyévé vált a Centrál, kétszer is volt itt törzsasztaluk. Az 1908-as indulástól kezdve 8 éven keresztül mindennaposak voltak az összejövetelek. Az írók minden kedden összegyűltek a Nyugat-zsúrra. Ezeken az eseményeken olyan neves írók és költők vettek részt rendszeresen, mint Ady Endre, Kosztolányi Dezső, Karinthy Frigyes, Molnár Ferenc vagy éppen Babits Mihály. A második törzsasztalnál 1920-körül állandó vendég volt többek között Tóth Árpád, Móricz Zsigmond, Szép Ernő és Szabó Lőrinc, aki „folyton írt a kávéja mellett”, valamint egy ideig József Attila is.

Megbecsült vendége volt a kávéháznak Karinthy Frigyes, aki miután Budáról Pestre költözött, a Hadikból, a Centrálba tette át székhelyét. 1934-1938 között itt töltötte sok délutánját. Itt észlelte végzetes betegségének első tüneteit, majd műtétje után itt írta az Utazás a koponyám körül első vázlatait. Karinthy asztalánál gyakran megtalálható volt a fiatal Ottlik Géza is.

1930 és 1940 között a Centrálban tartották szerdánkénti összejöveteleiket a magyar írónők is, akik 1936-ban alapították meg a Kaffka Margit Társaságot. Szívesen időztek itt képzőművészek, művészettörténészek, tudósok is.

A második világháború nagy változást hozott a kávéház életébe.

Lapozz a folytatásért!

Oldalak

Utazás
Sztárok
Bobbi a legendás énekesnőhöz kísértetiesen hasonló módon vesztette életét, mindössze 22 esztendősen, amikor még előtte állt az élet...
Sztárok
Varga Izabella a kezdetektől a megszűnésig, vagyis 1998-tól 2021-ig játszott a tévésorozatban.
Sztárok
A TV2-nél már volt példa arra, hogy valamelyik műsorhoz egy hatalmas nevet tudtak leszerződtetni. Ilyen volt ugye Gabriela Spanic is.