Sokat árthatsz azzal a párodnak (és a kapcsolatnak), hogy mindenáron segíteni akarsz neki!
Gondoskodó típusú embernek vallod magad? Szeretsz segíteni a párodnak? Mindig késztetést érzel arra, hogy megold a gondjait? Jó, ha tudod: megvan ennek az árnyoldala és sokat árthatsz vele a párodnak, de akár a kapcsolatotoknak is!
Veszélyes lehet a túlzott gondoskodás
Vannak, akik a normálistól eltérő mértékben szeretnének gondoskodni másokról, aminek oka leginkább a családon belül, a gyermekkorban keresendő. Sok ilyen gondoskodó ember egy tanult mintát követet. Így nevelték vagy ezt figyelték meg a szüleik által. Azt látták vagy tapasztalták, hogy aki segítőkész, gondoskodó, „jókislány/jókisfiú” az jutalmat kap. Aki pedig nem szolgálatkész, nem elég önzetlen, az kritikában, büntetésben, elutasításban részesül.
Emiatt felnőttként hajlamosak lehetnek a túlzott gondoskodásra a párkapcsolataikban. Ám kevesen gondolják, miszerint a túlzott gondoskodás negatív hatással lehet a kapcsolatra, kezdve azzal, hogy a partner folyamatosan növekvő igényeket támaszthat.
Igaz, úgy tűnhet, hogy egyesek mások ápolására születtek. A kutatók még nem találtak tudományos magyarázatot arra, miért van az, hogy egyesek természetüknél fogva hajlandóságot mutatnak mások szolgálatára, amely messze meghaladja az átlagos szintet.
Tehát, miért lesz valaki „gondoskodó típus”? Ez lehet biológiai hajlam, de akár a családi minták eredménye is. Csakhogy, aki megvan győződve arról, hogy mások (vagy éppen a párjuk) szolgálata a feladata, az többféle módon is visszaüthet, pláne egy párkapcsolatban, ugyanis így könnyen háttérbe szorulhat az egyéniségük, a saját vágyaik, ami később lelki és párkapcsolati gondokat egyaránt eredményezhet.
Egy viselkedés szakértő összeszedte azt az 5 okot, miért nem célszerű túlzásokba esni és mindenáron kisegíteni a párodat vagy maximálisan gondoskodni róla: